Dosar 5700/291/2015 din 29.10.2015

înşelăciunea (art.244 NCP)


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 5700/291/2015
Data dosar:
29.10.2015
Instanta:
Judecătoria Roman
Departament:
-
Obiect:
înşelăciunea (art.244 NCP)
Categorie:
Penal
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 17.02.2016 la ora 09:00

    Complet: Amanat Smeu
  • Fără acord de recunoaştere

    În baza art. 396 alin. (1), (4) C. proc. pen. raportat la art. 83 C. pen. stabileşte pedeapsa de 1 (unu) an închisoare în sarcina inculpatului N******** C******* L*****, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de înşelăciune, prevăzute de art. 244 alin. 1 C. pen. În baza art. 83 alin. (1), (3) C. pen. amână aplicarea pedepsei închisorii pe un termen de supraveghere stabilit în condiţiile art. 82 C. pen., de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 85 alin. (1) C. pen. pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Bacău, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 86 alin. (1) C. pen. pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. (1) lit. c) - e) se comunică Serviciului de Probaţiune Bacău. În baza art. 85 alin. (2) C. pen. impune inculpatului să execute următoarele obligaţii: b) să frecventeze unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art. 404 alin. (3) C. proc. pen. atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi obligaţiilor impuse şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. Admite acţiunea civilă şi obligă inculpatul la plata sumei de 33.581,99 lei către S* M******** L*** S** ROMAN, reprezentând contravaloarea prejudiciului creat şi neacoperit. În baza art. 274 alin. (1) C. proc. pen. obligă pe inculpat la plata sumei de 800 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Ia act că inculpatul a fost asistat de apărător ales. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 17.02.2016.

    Hotarare 62/2016 din 17.02.2016
  • Sedinta din data de 12.02.2016 la ora 09:00

    Complet: C2 Camera preliminară/fond/executare
  • Amână pronunţarea

    Amână pronunţarea la 17 februarie 2016.

    Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 12.02.2016
  • Sedinta din data de 08.01.2016 la ora 09:00

    Complet: C2 Camera preliminară/fond/executare
  • Amână cauza

    Admite cererea de amânare depusă de av. inculpatului. Amână judecarea cauzei la data de 12 februarie 2016, pentru când se va repeta citarea inculpatului. Încuviinţează proba cu înscrisuri solicitată de Ministerul Public.

    Incheiere de sedinta din 08.01.2016
  • Sedinta din data de 18.12.2015 la ora 09:00

    Complet: Amanat Smeu
  • Amână cauza

    Admite cererea de amânare în vederea audierii inculpatului şi împăcării părţilor formulată de av. inculpatului. Amână judecarea cauzei la data de 08 ianuarie 2016, pentru când se va repeta citarea inculpatului.

    Incheiere de sedinta din 18.12.2015
  • Sedinta din data de 27.11.2015 la ora 09:00

    Complet: C2 Camera preliminară/fond/executare
  • Încheiere

    În baza art.346 alin.(2) C. proc. pen., constată legalitatea sesizării instanţei prin rechizitoriul nr.5391/P/2013 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Roman privind pe inculpatul N******** C******* L***** trimis în judecată pentru infracţiunea de înşelăciune (art.244 NCP), a administrării probelor şi a efectuării actelor de urmărire penală. Dispune începerea judecăţii cauzei şi fixează termen de judecată la 18 decembrie 2015, pentru când persoana vătămată are TC şi se va cita inculpatul cu mandat de aducere. Prezenta încheiere se comunică Parchetului de pe lângă Judecătoria Roman şi inculpatului. Definitivă.

    Incheiere camera preliminara din 27.11.2015

Flux dosar


Actualizare GRPD