V***** M****
ReclamantS* C** V****** S*
PârâtAdmite în parte cererea având ca obiect acţiune în constatare, formulată de reclamanta-pârâtă V***** M****, în contradictoriu cu pârâta-reclamantă SC CEZ Vânzare S.A. Constată că, în baza facturii nr. 2061743695/24.04.2015 recalculată conform raportului de expertiză, reclamanta-pârâtă datorează pârâtei-reclamante suma de 1387 lei. Admite în parte cererea reconvenţională formulată de pârâta-reclamantă CEZ Vânzare S.A.,în contradictoriu cu reclamanta-pârâtă V***** M****. Obligă reclamanta-pârâtă la plata sumei de 1387 lei, reprezentând contravaloarea facturii nr. 2061743695/24.04.2015 recalculată conform raportului de expertiză, către pârâta-reclamantă. Admite cererile privind cheltuielile de judecată. Compensează cheltuielile de judecată efectuate de părţi până la concurenţa sumei de 2537,29 lei. Obligă reclamanta-pârâtă la plata sumei de 745,15 lei, către pârâta-reclamantă. Cu drept de apel, care se va depune, sub sancţiunea nulităţii, la Judecătoria Bălceşti, în termen de 30 de zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică azi, 22 aprilie 2016, la sediul Judecătoriei Bălceşti, judeţul Vâlcea.
Hotarare 401/2016 din 22.04.2016la data de 22.04.2016.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 08.04.2016Ia act că părţile nu au obiecţiuni de formulat la raportul de expertiză electroenergetică. Admite onorariul definitiv în cuantum de 1.000 de lei, solicitat de expertul Mitroi Ioan pentru expertiza judiciară electroenergetică, din care s-a achitat provizoriu suma de 600 de lei. Pune în vedere părţilor, prin apărători, să achite diferenţa de onorariu în cuantum de 400 de lei (200 lei reclamanta-pârâtă şi 200 lei pârâta-reconvenientă), în termen legal, şi să depună la dosar dovada achitării. Se înştiinţează Biroul local de expertize cu privire la cuantumul onorariului definitiv stabilit de instanţă pentru expertiza electroenergetică.Acordă termen de judecată, în vederea achitării diferenţei de onorariu expert.
Incheiere de sedinta din 25.03.2016Admite cererea de amânare a judecăţii, formulată de către pârâtă, în vederea observării raportului de expertiză, urmând ca eventualele obiecţiuni să fie depuse la dosar cu cel puţin 5 zile înaintea termenului de jduecată fixat. Prorogă discutarea onorariului definitiv pentru expertiză.
Incheiere de sedinta din 26.02.2016Se emit adrese către expertul desemnat, în vederea întocmirii şi depunerii raportului de expertiză, şi către Biroul local de expertize Vâlcea, pentru a face cunoscută desemnarea expertului în cauză.
Incheiere de sedinta din 15.01.2016Admite pentru reclamanta-pârâtă V***** M**** probele cu înscrisuri şi expertiză electroenergetică. Admite pentru pârâta-reconvenientă SC CEZ Vânzare S.A. probele cu înscrisuri, filmare şi expertiză electroenergetică. Prin tragere la sorţi, desemnează expertul Mitroi Ioan.Stabileşte onorariul provizoriu pentru expertiza electroenergetică la suma de 600 de lei, în sarcina ambelor părţi(300 de lei fiecare parte).Pune în vedere părţilor, prin apărători, să achite onorariul provizoriu fixat şi să depună la dosar dovezile de achitare, după care se vor emite adrese către expert şi către Biroul local de expertize.
Incheiere de sedinta din 20.11.2015Pune în vedere pârâtei S.C. CEZ Vânzare S.A., prin apărător, să achite taxa de timbru în cuantum de 837,29 lei şi să depună la dosar dovada achitării, sub sancţiunea anulării cererii reconvenţionale ca netimbrată.
Incheiere de sedinta din 23.10.2015