C******* A*** N******
ReclamantC******* A*******
PârâtG**** M******
PârâtM********* P******** P*** P***** P***** T****** E********
PârâtT******* E******** (********** C******
PârâtAdmite în parte cererea formulată de reclamantul Cuturean Alin Nocolae în contradictoriu cu pârâţii Craciune AneMaria, G**** M****** Natalia şi Municipiul Petroşani, prin Primar, pentru coproprietarul decedat fără moştenitori cunoscuţi Tischler Elisabeta. Constată deschisă succesiunea defunctului Cuţurean Mihai. Constată că masa succesorală după decesul defunctului Cuturean Mihai se compune din cota de 1 parte din imobilul teren înscris în CF nr. 3034 Petroşani, nr. crt. A+1, A+2, nr. top. 281/1/2, 281/2/2, în suprafaţă tabulară totală de 668 mp şi suprafaţă măsurată totală de 584 mp. Constată că moştenitori ai defunctului Cuţurean Mihai sunt descendenţii acestuia, respectiv reclamantul C******* A*** N******, pârâta Craciune Ane Maria, pârâta G**** M****** Natalia şi soţia supravieţuitoare Cuţurean Marioara, cu următoarele cote: - soţia supravieţuitoare Cuţurean Marioara – cota de 1 parte din masa succesorală de 1 parte din imobil, potrivit art. 1 lit. a) din Legea nr. 319/1944, respectiv 1/8 parte din întregul imobil; - reclamantul C******* A*** N****** – 3/12 cotă parte din masa succesorală de 1 parte din imobil, respectiv 3/24 parte din întregul imobil; - pârâta Craciune Ane Maria– 3/12 cotă parte din masa succesorală de 1 parte din imobil, respectiv 3/24 parte din întregul imobil; - pârâta G**** M****** Natalia – 3/12 cotă parte din masa succesorală de 1 parte din imobil, respectiv 3/24 parte din întregul imobil. Constata deschisă succesiunea defunctei Cuţurean Marioara. Constată că masa succesorală a defunctei Cuţurean Marioara la data decesului acesteia, se compune din: 1. În CF nr. 3034 Petroşani, nr. crt. A+1, A+2, nr. top. 281/1/2, 281/2/2 - cota de 5/8 parte din întregul imobil teren înscris în CF nr. 3034 Petroşani, nr. crt. A+1, A+2, nr. top. 281/1/2, 281/2/2, în suprafaţă tabulară totală de 668 mp şi suprafaţă măsurată totală de 584 mp: 2. În CF 2193 Petroşani, nr. crt. A+1, A+2, A+3, nr. top. 282/1a, 285/2a/1, 285/1b – cota de 1 parte teren din terenul în suprafaţă tabulară şi măsurată de 216 mp, cota de 1 parte construcţie C1 şi cota de 1/1 construcţii C2, C3, C4. Constata că moştenitor al defunctei Cuţurean Marioara este doar reclamantul Cuţurean Alin Nicolae cu cota de 1/1 parte din masa succesorală a defunctei Cuţurean Marioara. Constata că reclamantul Cuţurean Alin Nicolae a dobândit dreptul de proprietate prin uzucapiune asupra părţii reprezentând cota-parte de 1 din imobilul construcţie C1 înscris în CF 2193 Petroşani, nr. crt. A+1, A+2, A+3, nr. top. 282/1a, 285/2a/1, 285/1b, sub B4, proprietar Fischer/T******* E******** (********** C******. Respinge în rest cererea. Ia act că nu se solicită cheltuieli de judecată. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare, la Tribunalul Hunedoara, iar în cazul exercitării căii de atac , cererea se va depune la Judecătoria Petroşani. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei azi, 21.06.2018.
Hotarare 1609/2018 din 21.06.2018Amâna pronunţarea cauzei la data de 21.06.2018. Pronunţarea hotărârii se face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 14.06.2018.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 14.06.2018Amâna pronunţarea cauzei la data de 14.06.2018. Pronunţarea hotărârii se face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 31.05.2018.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 31.05.2018Încuviinţează proba constând în emiterea de adresă către Primăria Petroşani, cu conţinutul menţionat. Încuviinţează cererea de amânare formulată de reprezentantul convenţional al reclamantului, în vederea studierii raportului de expertiză. Acordă un nou termen de judecată la data de 31.05.2018 pentru când se comunică raportul de expertiză cu pârâţii. Reclamantul şi pârâţii G**** M******, Municipiul Petroşani şi Crăciune Anemarie au termen în cunoştinţă potrivit art. 229 alin. 1 C.pr.civ. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 22.03.2018.
Incheiere de sedinta din 22.03.2018Încuviinţează proba cu expertiza topografică solicitată de reclamant.Procedează la desemnarea aleatorie a expertului Toma Paul Gabriel în vederea efectuării expertizei topografice. Emite adresă către expert Toma Paul Gabriel pentru a i se comunica faptul că a fost desemnat pentru efectuarea expertizei, precum şi obiectivele încuviinţate. De asemenea, i se solicită să comunice costul şi durata estimativă ale lucrării. Emite adresă către Biroul Local de Expertiză din cadrul Tribunalului Hunedoara, pentru a aduce la cunoştinţă desemnarea d-nului expert Toma Paul Gabriel pentru efectuarea expertizei topografice încuviinţate. Emite adresă către Primăria Petroşani pentru a comunica dacă sunt cunoscuţi succesibilii coproprietarei Tischler Elisabeta (căsătorită) Crişan, urmând a fi evidenţiate datele de identificare aşa cum sunt evidenţiate în actele depuse la dosar. Acordă un nou termen de judecată la data de 22.03.2018 pentru când se citează pârâta Tischler Elisabeta(căs. Crişan), reclamantul şi pârâţii G**** M******, Crăciune Anemarie şi Municipiul Petroşani,prin primar având termen în cunoştinţă conform art. 229 Cpc . Citează martorii Marcuş Ioan şi Popa Alexandru Dan pentru următorul termen de judecată, la adresa indicată de reclamant la fila 1 din dosar. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 18.01.2018.
Incheiere de sedinta din 18.01.2018Încuviinţează probele cu înscrisuri, cu interogatoriu pârâtelor şi proba cu martori propuse de reclamant prin reprezentant. Prorogă discuţia cu privire la proba cu expertiza topografică pentru următorul termen pentru când pune în vedere părţilor să depună în scris obiectivele expertizei. Pune în vedere pârâtei G**** M****** să se prezinte la următorul termen de judecată în vederea administrării probei cu interogatoriu. Martorii Marcuş Ioan şi Popa Alexandru Dan, vor fi citaţi pentru un termen ulterior. Instanţa ia act de numele corect al coproprietarei de CF de sub B4 - Tischler Elisabeta(căsătorită Crişan). Acordă un nou termen de judecată la data de 18.01.2018 pentru când reclamantul şi pârâţii G**** M******, Crăciune Anemarie şi Municipiul Petroşani,prin primar au termen în cunoştionţă conform art. 229 Cpc şi pentru când se citează pârâta Tischler Elisabeta(căs. Crişan). Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 19.10.2017.
Incheiere de sedinta din 19.10.2017Încuviinţează emiterea de adresă către OCPI-BCPI Petroşani pentru a comunica copia extenso a CF 2193 Petroşani, actul de vânzare cumpărare din anul 1940 în baza căruia i s-a făcut înscrierea sub B4 şi certificatul de moştenitor nr. 374/1977 şi să comunice numele corect al coproprietarei Tischler Elisabeta de sub B4. Pune în vedere reprezentantei reclamantului să depună la dosar dovada că Tischler Elisabeta căs. Crişan născută la data de 26.03.1903 şi decedată la data de 22.01.1994 nu are succesibili cunoscuţi, sub sancţiunea suspendării judecăţii prev. de art. 242 al. 1 CPC. Acorda un nou termen de judecată la data de 19.10.2017. Se citează pârâţii C******* A******* şi coproprietara de CF de sub B4- Tischler Elisabeta. Reclamantul şi pârâţii G**** M****** şi Municipiul Petroşani prin primar ai termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 22.06.2017.
Incheiere de sedinta din 22.06.2017Admite cererea de acordare a ajutorului public judiciar formulată de reclamantul C******* A*** N****** în cauza ce face obiectul dosarului nr. 12958/278/2016. Scuteşte reclamanta de la plata sumei de 7.210,47 lei reprezentând taxă judiciară de timbru datorată în cauza ce face obiectul dosarului nr. 12958/278/2016. Fără cale de atac. Soluţionată în camera de consiliu şi pronunţată în şedinţa publică din 02.02.2017.
Incheiere de sedinta din 02.02.2017