A***** I****
ReclamantR**** M**** M*****
PârâtU***** A************* I***** P*** R*********** S*** "********** I************ S*****
PârâtB***** A************* D* A*********** D** R****** (*****
PârâtH o t ă r ă ş t e: Respinge excepţia lipsei calităţii procesual pasive invocată de pârâtul R**** M**** M*****; Admite în parte cererea precizată în pretenţii, formulată de reclamantul A***** I****, domiciliat în comuna Urecheni, str. Principală nr. 188, jud. Neamţ, împotriva pârâţilor R**** M**** M*****, domiciliat în com. Brusturi, sat Târzia, jud. Neamţ, Unipol Assicurazione Italia, prin mandatar INTERFIDES INTERNATIONAL – BROKER DE ASIGURARE REASIGURARE SRL, cu sediul în Bucureşti, sector 4, bd. Unirii nr. 10, bloc 7B, sc. 1, ap. 9, etaj 3 şi Biroul Asigurătorului de Autovehicule din România, cu sediul în Bucureşti (B.A.A.R.), sector 2, Şos. Ştefan cel Mare nr. 30, bloc 26, sc. A, etaj 6, ap. 16, în calitate de reprezentant legal al Unipol Assigurazione Italia, şi în consecinţă: Obligă pe pârâta Unipol Assigurazione Italia, prin Biroul Asigurătorului de Autovehicule din România (B.A.A.R.) să plătească reclamantului suma de 18.904 lei, actualizată la data plăţii, cu titlu de despăgubiri. Respinge acţiunea în contradictoriu cu pârâtul R**** M**** M*****, ca neîntemeiată. Obligă pe pârâta Unipol Assigurazione Italia, prin Biroul Asigurătorului de Autovehicule din România (B.A.A.R.) să plătească reclamantului suma de 2550,20 lei , cheltuieli de judecată. Admite excepţia lipsei calităţii procesual pasive, invocată de chematul în garanţie INTERFIDES INTERNATIONAL – BROKER DE ASIGURARE REASIGURARE SRL, cu sediul în Bucureşti, sector 4, bd. Unirii nr. 10, bloc 7B, sc. 1, ap. 9, etaj 3, în calitate de mandatar al societăţii de asigurare Unipol Assicurazione Italia, şi în consecinţă: Respinge cererea de chemare în garanţie formulată de pârâtul R**** M**** M***** împotriva chematului în garanţie INTERFIDES INTERNATIONAL – BROKER DE ASIGURARE REASIGURARE SRL, cu sediul în Bucureşti, sector 4, bd. Unirii nr. 10, bloc 7B, sc. 1, ap. 9, etaj 3, în calitate de mandatar al societăţii de asigurare Unipol Assicurazione Italia, pentru lipsa calităţii procesual pasive a chematului în garanţie. Suma de 1050,20 lei, cu titlu de taxă judiciară de timbru, de la plată căreia pârâtul R**** M**** M***** a fost scutit prin încheierea din data de 09.11.2016, rămâne în sarcina statului. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Tg.Neamţ, sub sancţiunea nulităţii. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 18 mai 2018.
Hotarare 585/2018 din 18.05.2018D I S P U N E , Amână pronunţarea în cauză la data de 18.mai.2018. Pronunţată în şedinţă publică astăzi 11.mai.2018.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 11.05.2018DISPUNE: Amână pronunţarea în cauză la data de 11.mai.2018. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 3.mai.2018. Preşedinte,
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 03.05.2018Pentru a se comunica tuturor părţilor raportul de expertiză şi pentru studiul acestuia,amână judecarea cauzei la data de 3.mai.2018.
Incheiere de sedinta din 22.03.2018Pentru a se comunica domnului expert obiecţiunile formulate la raportul de expertiză şi pentru a se răspunde la acestea, amână judecarea cauzei la data de 22.03.2018.
Incheiere de sedinta din 08.02.2018Pentru a se comunica raportul de expertiză şi pentru studiu raport expertiză, amână cauza la data de 08.02.2018, C3c.
Incheiere de sedinta din 07.12.2017Pentru a se emite adresă către domnul expert Bivolaru Ioan cu solicitarea de a efectua expertiza auto, amână cauza la data de 07.12.2017, C3c.
Incheiere de sedinta din 19.10.2017Pentru a se achita onorariul provizoriu stabilit pentru efectuatea expertizei auto, pentru administrarea probei testimoniale cu audierea martorului Trifan Grigore şi pentru ataşarea dosarului nr. 13639/245/2015, amână cauza şi acordă termen la data de 19.10.2017, C3c.
Incheiere de sedinta din 24.08.2017Pentru citarea în cauza a B.A.A.R. cu copia acţiunii şi înscrisurile doveditoare, amână cauza la data de 24.08.2017.
Incheiere de sedinta din 04.05.2017La solicitarea reprezentantei reclamantului, pentru a studia înscrisurile depuse la dosarul cauzei cu întâmpinarea, care nu i-au fost comunicate, amână judecarea cauzei la data de 4.mai.2017.
Incheiere de sedinta din 23.03.2017Admite cererea pentru ajutor public judiciar formulată de petentul R**** M**** M***** . Acordă petentului Rîlea Mihai-Marian, ajutor public judiciar sub forma scutirii de la plata taxei judiciare de timbru în cuantum de 1050, 20 lei şi în consecinţă dispune avansarea acestei sume din fondurile statului. Fără cale de atac. Dată în Camera de consiliu şi pronunţată în şedinţa publică din 09 11 2016.
Incheiere de sedinta din 09.11.2016Amână judecarea cauzei la data de 09.11.2016, complet C.2cf în camera de consiliu , pentru a se emite adresă către petent să depună la dosar veniturile sale şi ale familiei sale.
Incheiere de sedinta din 28.09.2016Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 28.09.2016, complet C2, Camera de consiliu, în vederea revenirii cu adresă către Primăria com. Brusturi în vederea efectuării anchetei sociale la domiciliul petentului.
Incheiere de sedinta din 13.09.2016