N******** R*******
IntimatS***** E******
IntimatP**** I***
IntimatP**** E****
IntimatT**** O******
IntimatAdmite apelul declarat de apelantul Statul Român prin Ministerul Finanţelor Publice reprezentat de Direcţia Generală Regională a Finanţelor Publice Braşov prin Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Covasna în contradictoriu cu intimaţii N******** R******* Mendrea Ana născută Adgya, Mendrea Elek, Moisza Ana, Mendrea Elek şi soţia Mendrea Ana născută Luca, Mendrea Sandor, Sztroya Miklos, Buza Erzsebert născută Mendrea, Vizitui Victoria născută Mendrea, Mendrea Domnica, Buzea Gheorghe, toţi cu domiciliul necunoscut, citaţi prin curator av.Brutcă Ioana Liliana P**** I*** şi soţia P**** E**** născută Mendrea, Taras Constantin şi soţia Taras Octavia, Bobeş Nicoleta Maria, Hosu Constantin, Vizitiu Stelian, Boriceanu N. Gheorghe împotriva sentinţei civile nr. 201 din 27 iulie 2016 a Judecătoriei Întorsura Buzăului pe care o schimbă în parte, în sensul că : Admite excepţia lipsei capacităţii procesuale de folosinţă a pârâţilor Mendrea Sandor, Buzea Gheorghe şi Taras Constantin şi în consecinţă: Anulează acţiunea formulată de reclamanta N******** R******* în contradictoriu cu pârâţii Mendrea Sandor, Buzea Gheorghe şi Taras Constantin. Admite excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtului Statul Român prin Ministerul Finanţelor Publice şi în consecinţă: Respinge acţiunea formulată de reclamanta N******** R******* în contradictoriu cu pârâtul Statul Român prin Ministerul Finanţelor Publice, ca fiind formulată de o persoană fără calitate procesuală pasivă. Respinge, ca inadmisibilă, acţiunea formulată şi precizată de reclamanta N******** R******* în contradictoriu cu pârâţii Mendrea Ana născută Adgya, Mendrea Elek, Moisza Ana, Mendrea Elek şi soţia Mendrea Ana născută Luca, Sztroya Miklos, Buza Erzsebet născută Mendrea, Vizitui Victoria născută Mendrea, Mendrea Domnica, toţi cu domiciliul necunoscut, citaţi prin curator av.Brutcă Ioana Liliana Siciun I. Emilian, P**** I*** şi soţia P**** E**** născută Mendrea, Taras Octavia, Bobeş Nicoleta Maria, Hosu Constantin, Vizitiu Stelian, Boriceanu N. Gheorghe pentru lipsa coparticipării procesuale pasive a tuturor proprietarilor tabulari sau a succesorilor acestora. Păstrează dispoziţiile sentinţei atacate cu privire la cheltuielile de judecată şi plata onorariului curatorului Brutcă Ioana Liliana. În baza art. 58 alin.4 Cod procedură civilă stabileşte remuneraţia curatorului Brutcă Ioan Liliana la suma de 260 lei. Obligă intimata N******** R******* să plătească curatorului Brutcă Ioan Liliana suma de 260 lei cu titlul de remuneraţie curator.
Hotarare 575/2018 din 02.10.2018Amână pronunţarea pentru data de 2 octombrie 2018.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 25.09.2018Amână pronunţarea la data de 25 septembrie 2018.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 11.09.2018Pentru a da posibilitatea părţilor să-şi exprime punctul de vedere cu privire la excepţia lipsei capacităţii procesuale de folosinţă a intimatului Taraş Constantin, amână cauza.
Incheiere de sedinta din 19.06.2018Pentru administrarea unor probe suplimentare.
Incheiere de sedinta din 22.05.2018Repune cauza pe rol pentru soluţionarea căii de atac în complet de divergenţă, sens în care acordă termen în vederea continuării judecăţii la data de 22 mai 2018, urmând a fi citate părţile. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi - 2 mai 2018.
Incheiere de sedinta din 02.05.2018Amână pronunţarea în cauză la data de 2 mai 2018, soluţia urmând a fi pusă la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 17.04.2018În vederea emiterii unei adrese către Primăria comunei Sita Buzăului.
Incheiere de sedinta din 20.03.2018Faţă de cererea depusă la dosar de către curator, amână cauza în vederea citării intimaţilor la domiciliile indicate, iar nu prin curator.
Incheiere de sedinta din 20.02.2018Constată admisibilă sesizarea Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie în vederea pronunţării unei hotărâri prealabile cu privire la următoarea chestiune de drept: 1. Dacă în aplicarea art. 329 Noul Cod procedură civilă coroborat cu art. 103 Noul Cod civil într-o acţiune în constatarea dobândirii dreptului de proprietate prin uzucapiune, în care se stabileşte ca fapt cunoscut că pârâtul ar fi trebuit să aibă la data înregistrării cererii o vârstă cuprinsă între 110 şi 130 de ani, instanţa poate reţine pe baza unei prezumţii judiciare că acesta este decedat (că este imposibil din punct de vedere biologic ca acesta să fie în viaţă). 2. Dacă în interpretarea art. 53 Noul Cod civil coroborat cu art. 328 alin.2 Noul Cod de procedură civilă într-o astfel de acţiune instanţa poate înlătura, pe baza faptului probat că pârâtul avea la data înregistrării acţiunii o vârstă cuprinsă între 110 şi 130 de ani, prezumţia legală conform căreia cel dispărut este socotit a fi în viaţă dacă nu a intervenit o hotărâre declarativă de moarte (neexistând înscrisuri cu privire la deces şi neputând fi reţinute ipotezele enumerate de art. 103 literele a-d Noul Cod civil). 3. Dacă în între cele două prezumţii – cea judiciară trasă de instanţă în sensul că este imposibil biologic ca pârâtul să fie în viaţă – şi cea legală prevăzută de art. 53 Noul Cod de procedură civilă – instanţa poate acorda întâietate celei dintâi. 4. Dacă, în concluzie, instanţa poate reţine capacitatea procesuală de folosinţă a pârâtului strict pe considerentul că nu există o hotărâre declarativă de moarte, neacordând nicio relevanţă juridică faptului că din probe (înscrierile de carte funciară) rezultă că acesta ar trebui să aibă o vârstă ce nu poate fi atinsă din punct de vedere biologic. Dispune înaintarea prezentei încheieri Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie. Dispune suspendarea judecăţii conform prevederilor art. 520 alin. 2 Cod procedură civilă.
Incheiere suspendare din 15.06.2017Amână pronunţarea la data de 15 iunie 2017.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 13.06.2017Amână pronunţarea la data de 13 iunie 2017.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 30.05.2017Amână pronunţarea asupra sesizării ÎCCJ pentru lămurirea unor probleme de drept la data de 30 mai 2017.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 16.05.2017lipsa părţilor
Incheiere de sedinta din 21.03.2017În vederea realizării procedurii de citare cu toţi intimaţii, în sensul citării acestora la sediul curatorului, instanţa amână cauza.
Incheiere de sedinta din 21.02.2017În vederea citării prin publicitate a intimaţilor cu domiciliul necunoscut.
Incheiere de sedinta din 17.01.2017