L*** A*****
InculpatS*** L***** S***** P*** R****** T***** C********* S***** 2
Parte civilăS*** L***** S***** B******* P*** R****** G********* I****** E***** Ş** S***** B******* 1
Parte civilăS*** R******** D********* S****** P*** R****** H****** M***** Ş** S*****
Parte civilăS*** L***** S*****
Parte civilăAdmite cererea de schimbare a încadrării juridice a faptelor formulată de reprezentantul Ministerului Public şi în baza art.386 din Codul de procedură penală schimbă încadrarea juridică a faptelor pentru care este trimis în judecată inculpatul L*** A***** din două infracţiuni de furt calificat prevăzute de art.228 alin.1, art.229 alin.1 lit.b din Codul penal, cu aplicarea art. 35 alin.1 (câte 2 acte materiale fiecare) şi art.38 alin.1 din Codul penal, într-o singură infracţiune de furt calificat prevăzută de art.228 alin.1, art.229 alin.1 lit.b din Codul penal cu aplicarea art. 35 alin.1 din Codul penal (alcătuită din 4 acte materiale). În temeiul art.396 alin.1,2 din Codul de procedură penală condamnă pe inculpatul L*** A***** pentru săvârşirea infracţiunii de furt calificat prevăzută de art.228 alin.1, art.229 alin.1 lit.b din Codul penal, cu aplicarea art. 35 alin.1 din Codul penal şi art.396 alin.10 din Codul de procedură penală, la pedeapsa de 1 (un ) an închisoare. În baza art.91 Cod penal dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani, conform dispoziţiilor art. 92 Cod penal. În baza art.93 alin.1 Cod penal obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Botoşani la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art.93 alin.2 lit.a din Codul penal impune inculpatului L*** A***** obligaţia de a frecventa un program de reintegrare socială derulat de serviciul de probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art.93 alin.3 din Codul penal, pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii la Primăria mun. Botoşani sau la Casa Judeţeană de Pensii Botoşani, pe o perioadă de 80 de zile. În baza art.91 alin. 4 Cod penal atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 96 Cod penal referitoare la condiţiile în care se poate dispune revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere. Constată că părţile civile Lukoil România S.R.L. şi Rompetrol Downstream S.R.L. au fost despăgubite integral de inculpat astfel că prejudiciile cauzate acestora în valoare de 215,59 lei şi respectiv 404,47 lei au fost recuperate. În baza art.274 alin.1 din Codul de procedură penală obligă inculpatul L*** A***** la plata către stat a sumei de 370 lei reprezentând cheltuieli judiciare. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 14 septembrie 2017.
Hotarare 1095/2017 din 14.09.2017Având în vedere că inculpatul a achitat sumele de bani angajaţilor societăţilor părţi civile, ce nu au putere să reprezinte societăţile în cauză, amână judecata cauzei şi emite adrese către părţile civile pentru a confirma primirea acestor sume de bani şi pentru a preciza dacă mai au alte pretenţii de la inculpat.
Incheiere de sedinta din 13.06.2017Admite cererea inculpatului de judecare a dosarului pe baza probelor administrate la urmărirea penală. Amână judecata cauzei faţă de solicitarea inculpatului de acordare a unui termen în vederea achitării prejudiciului.
Incheiere de sedinta din 09.05.2017Amână judecata cauzei şi emite adrese către părţile civile cu menţiunea dacă se constituie părţi civile în cauză, în raport de faptele reţinute în sarcina inculpatului. Emite mandat de aducere pe numele inculpatului.
Incheiere de sedinta din 27.03.2017