Dosar 23114/280/2016 din 23.12.2016

contestaţie creditor Legea 77/2016


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 23114/280/2016
Data dosar:
23.12.2016
Instanta:
Judecătoria Pitești
Departament:
Secţia Civilă
Obiect:
contestaţie creditor Legea 77/2016
Categorie:
Civil
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 27.03.2018 la ora 08:30

    Complet: C1-5
  • Admite cererea

    Admite contestaţia formulată de reclamanta Raiffeisen Bank S.A. în contradictoriu cu pârâţii B**** M****, Barbu Emil-Mădălin şi Bădulescu Gheorghiţa. Respinge cererea reconvenţională formulată de pârâţi, ca neîntemeiată. Dispune repunerea părţilor în situaţia anterioară îndeplinirii demersurilor prevăzute de legea 77/2016 privind darea în plată a unor bunuri imobile în vederea stingerii obligaţiilor asumate prin credite. Obligă pârâţii la plata către reclamantă a sumei de 20 lei, cu titlu de cheltuieli de judecată, reprezentând taxă judiciară de timbru. Cu apel în termen de 15 zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Judecătoria Pite?ti. Pronunţată în şedinţă publică astăzi 27.03.2018.

    Hotarare 2426/2018 din 27.03.2018
  • Sedinta din data de 12.03.2018 la ora 08:30

    Complet: C1-5
  • Amână cauza

    Amână pronunţarea pentru data de 27.03.2018. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 12.03.2018.

    Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 12.03.2018
  • Sedinta din data de 15.01.2018 la ora 08:30

    Complet: C1-5
  • Amână cauza

    Dispune decăderea creditoarei R********* B*** S* din proba cu interogatoriul debitorului B**** E*** M******. Amână judecarea cauzei şi acordă un nou termen de judecată la data de 12.03.2018, Complet 1-5, sala 4, ora 12:00. Revine cu adresă către ; 1. ANAF – Administraţia Finanţelor Publice Argeş pentru a comunica veniturile realizate de cei 3 debitori în perioada 2008 – 2017, defalcat pe fiecare an în parte; 2. OCPI Argeş pentru a comunica la dosar un extras de C.F. pentru bunul ce formează obiectul litigiului, pentru a se verifica ce fel de intabulări / notări există în legătură cu imobilul; 3. Direcţia de Impozite şi Taxe Locale Piteşti pentru a comunica bunurile cu care figurează debitorii în evidenţele fiscale în ultimii 5 ani; Amână judecata cauzei şi acordă termen la data de 12.03.2018. pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 15 Ianuarie 2018

    Incheiere de sedinta din 15.01.2018
  • Sedinta din data de 06.11.2017 la ora 08:30

    Complet: C1-5
  • Amână cauza

    Ia act că, creditoarea prin reprezentant renunţă la interogatoriul debitoarei Bădulescu Gheorghiţa. Având în vedere renunţarea creditoarei la proba cu interogatoriul debitoarei Bădulescu Gheorghiţa şi prevederile art. 257 NCPC, pune în vedere apărătorului debitorilor să depună la dosar note scrise faţă de însuşirea acestei probe. Se revine cu adrese către următoarele instituţii: 1. ANAF – Administraţia Finanţelor Publice Argeş pentru a comunica veniturile realizate de cei 3 debitori în perioada 2008 – 2017, defalcat pe fiecare an în parte; 2. OCPI Argeş pentru a comunica la dosar un extras de C.F. pentru bunul ce formează obiectul litigiului, pentru a se verifica ce fel de intabulări / notări există în legătură cu imobilul; 3. Direcţia de Impozite şi Taxe Locale Piteşti pentru a comunica bunurile cu care figurează debitorii în evidenţele fiscale în ultimii 5 ani; 4. Inspectoratul Teritorial de Muncă Argeş pentru a comunica, raportat la perioada 2008 – 2017 dacă debitorii au figurat sau figurează ca angajaţi, cu indicarea angajatorilor şi a perioadelor în care debitorii au lucrat. Se citează debitorul Barbu Emil Madălin cu menţiunea de a se prezenta personal la interogatoriu. Amână judecarea cauzei şi acordă un nou termen de judecată la data de 15.01.2018, Complet 1-5, sala 4, ora 12:00. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 06 Noiembrie 2017

    Incheiere de sedinta din 06.11.2017
  • Sedinta din data de 02.10.2017 la ora 08:30

    Complet: C1-5
  • Amână cauza

    Încuviinţează pentru creditoare şi pentru debitorii B**** M**** şi Barbu Emil Mădălin proba cu înscrisuri. Dispune emiterea unor adrese către următoarele instituţii: 1. ANAF – Administraţia Finanţelor Publice Argeş pentru a comunica veniturile realizate de cei 3 debitori în perioada 2008 – 2017, defalcat pe fiecare an în parte; 2. OCPI Argeş pentru a comunica la dosar un extras de C.F. pentru bunul ce formează obiectul litigiului, pentru a se verifica ce fel de intabulări / notări există în legătură cu imobilul; 3. Direcţia de Impozite şi Taxe Locale Piteşti pentru a comunica bunurile cu care figurează debitorii în evidenţele fiscale în ultimii 5 ani; 4. Inspectoratul Teritorial de Muncă Argeş pentru a comunica, raportat la perioada 2008 – 2017 dacă debitorii au figurat sau figurează ca angajaţi, cu indicarea angajatorilor şi a perioadelor în care debitorii au lucrat. Încuviinţează pentru creditoare şi proba cu interogatoriul propus a fi luat celor 3 debitori, cu permisiunea pentru soţii Barbu de a se prezenta pe rând, dată fiind situaţia copilului cu probleme grave de sănătate. Ia act de faptul că partea creditoare renunţă la proba cu expertiză tehnică judiciară de specialitate. Pune în vedere creditoarei, prin consilier juridic, să depună la dosar, în copii certificate pentru conformitate cu originalul, toate înscrisurile care au stat la baza acordării creditului. Pune în vedere debitoarei B**** M****, personal, cât şi prin apărător, ca la următorul termen de judecată să prezinte o adeverinţă eliberată de către administratorul blocului în care se află şi apartamentul cu nr. 7 – imobil ce formează obiectul cauzei, adeverinţă în care să se precizeze câte persoane locuiesc în acest imobil şi ce destinaţie are în prezent ( spaţiu locativ sau spaţiu comercial). În vederea administrării probei cu interogatoriu, pune în vedere creditoarei, prin consilier juridic, ca la termenul de judecată acordat să aibă pregătite şi să prezinte interogatoriile propuse a fi luate debitorilor, iar debitoarei B**** M**** îi pune în vedere obligaţia de se prezenta personal la termenul de judecată acordat, în vederea luării interogatoriului, sub rezerva aplicării dispoziţiilor art. 358 C.P.C. Se citează debitorii Barbu Emil Mădălin şi Bădulescu Gheorghiţa cu menţiunea de a se prezenta personal la termenul de judecată acordat, în vederea administrării probei cu interogatoriu propus a le fi luat de către creditoare, sub rezerva aplicării dispoziţiilor art. 358 C.P.C. Amână judecarea cauzei şi acordă un nou termen de judecată la data de 06.11.2017, Complet 1-5, sala 4, ora 08:30, pentru când se citează debitorii Barbu Emil Mădălin şi Bădulescu Gheorghiţa, celelalte părţi termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţa publică de la 02 Octombrie 2017

    Incheiere de sedinta din 02.10.2017
  • Sedinta din data de 19.06.2017 la ora 08:30

    Complet: C1-5
  • Amână cauza

    Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 02 Octombrie 2017. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 19 Iunie 2017.

    Incheiere de sedinta din 19.06.2017
  • Sedinta din data de 24.04.2017 la ora 08:30

    Complet: C1-5
  • Amână cauza

    Admite cererea de amânare pentru imposibilitate de prezentare, formulată în scris de apărătorul ales al debitorilor B**** M****, B**** E*** M******, avocat Cornelia Micutelu, având în vedere înscrisurile doveditoare ataşate. Menţine obligaţia impusă părţilor, la termenul anterior, de a depune note probatorii cu indicarea tezei probatorii pentru fiecare probă. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 19 Iunie 2017. Cu drept de apel odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 24 Aprilie 2017.

    Incheiere de sedinta din 24.04.2017
  • Sedinta din data de 20.03.2017 la ora 08:30

    Complet: C1-5
  • Amână cauza

    Pune în vedere părţilor prezente să depună note de probatorii cu indicarea tezei probatorii asupra fiecărei probe invocată. În vederea discutării probatoriului, amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 24 Aprilie 2017, când se citează debitoarea Bădulescu Gheorghiţa, neavând termenul în cunoştinţă, conf. art. 229 NCPC. Cu drept de apel odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 20 Martie 2017.

    Incheiere de sedinta din 20.03.2017

Flux dosar


Actualizare GRPD