S* M***** S**
DebitorS*** A***** S*** P********* S*****
CreditorO**** S*** I****
LichidatorO***** D* P* L**** T********* C***
IntimatA***** G*** S*
CreditorAprobă raportul final întocmit de lichidatorul judiciar O S I.P.U.R.L. în cadrul procedurii insolvenţei debitoarei M S.R.L. şi, în consecinţă: Dispune închiderea procedurii falimentului debitoarei M S.R.L. Dispune radierea debitoarei M S.R.L. din evidenţele Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Cluj. Dispune notificarea prezentei sentinţe Direcţiei Generale a Finanţelor Publice a Judeţului Cluj, Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Cluj şi tuturor creditorilor prin publicarea în B.P.I. Descarcă lichidatorul judiciar O S I.P.U.R.L. de îndatoriri şi responsabilităţi. Executorie. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, cererea de apel urmând a fi depusă la Tribunalul Specializat Cluj. Pronunţată în şedinţa publică din 19.03.2021.
Hotarare 543/2021 din 19.03.2021Amână cauza pentru data de 19.03.2021 în vederea continuării procedurii.
Incheiere de sedinta din 29.01.2021Amână cauza pentru data de 29.01.2021 în vederea continuării procedurii.
Incheiere de sedinta din 18.12.2020Amână cauza pentru data de 18.12.2020 pentru definitivarea procedurii.
Incheiere de sedinta din 20.11.2020Amână cauza pentru data de 20.11.2020 în vederea continuării procedurii.
Incheiere de sedinta din 09.10.2020Amână cauza pentru data de 09.10.2020, pentru continuarea procedurii.
Incheiere de sedinta din 05.06.2020Suspendat de drept pe durata stării de urgentă în baza Decretului Presedintelui României nr. 195/16.03.2020.
Amână cauza pentru data de 10.04.2020 în vederea continuării procedurii.
Incheiere de sedinta din 13.12.2019Amână cauza la data de 13.12.2019, în vederea continuării procedurii.
Incheiere de sedinta din 20.09.2019Acordă termen pentru continuarea procedurii la data de 20.09.2019.
Incheiere de sedinta din 10.05.2019Amână cauza la data de 10.05.2019 în vederea continuării procedurii de valorificare a bunurilor.
Incheiere de sedinta din 18.01.2019Amână cauza la data de 18.01.2019 în vederea continuării procedurii de valorificare a bunurilor.
Incheiere de sedinta din 28.09.2018Amână soluţionarea cauzei pentru data de 28.09.2018
Incheiere de sedinta din 25.05.2018Amână cauza la data de 25.05.2018, ora.08:00, în vederea valorificării bunurilor debitoarei şi a depunerii Planului de distribuire în condiţiile în care nu se vor formula contestaţii.
Incheiere de sedinta din 26.01.2018Amână cauza la data de 26.01.2018, ora 08:00, termen pentru care s-a pus în vedere lichidatorului judiciar să depună BPI în care s-a publicat strategia de valorificare a bunurilor, aprobate de către Adunarea Creditorilor din data de 29.09.2017, sub sancţiunea amenzii judiciare.
Incheiere de sedinta din 06.10.2017Amână cauza la data de 06.10.2017, ora 08.00.
Incheiere de sedinta din 26.05.2017Admite obiecţiunile formulate de către creditoarea DIRECŢIA GENERALĂ REGIONALĂ A FINANŢELOR PUBLICE CLUJ-NAPOCA cu sediul în Cluj-Napoca, Piaţa Avram Iancu, nr.19, jud.Cluj, împotriva raportului de evaluare a bunurilor, depus în procedura insolvenţei debitoarei S.C.MEXXEM S.R.L. prin lichidator judiciar OMNIA SOLV I.P.U.R.L. cu sediul procesual ales în Cluj-Napoca, Calea Dorobanţilor nr.48, et.3, jud.Cluj, şi pe cale de consecinţă: Anulează raportul de evaluare efectuat de expert Şuşman Claudiu privind bunurile debitoarei S.C.MEXXEM S.R.L. Pune în vedere lichidatorului judiciar al debitoarei S.C.MEXXEM S.R.L. să respecte prevederile art. 61 din Legea nr.85/2014 privind numirea şi remunerarea expertului evaluator. Constată stabilit termen în procedura insolvenţei la data de 26.05.2017, ora 11, Sala 249. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, cu depunerea apelului la Tribunalul Specializat Cluj. Pronunţată în şedinţă publică azi, 27 ianuarie 2017.
Incheiere de sedinta din 27.01.2017Amână cauza la data de 27.01.2017
Incheiere de sedinta din 16.12.2016Având în vedere motivele obiective, precum lista foarte mare de creditori a debitoarei, listă care cuprindea inclusiv creditori cu sediul în străinătate, constată că au existat circumstanţe de natură a motiva depăşirea termenului stabilit prin încheierea de deschidere a procedurii, sens în care, prin încheierile de şedinţă din data de 24.06.2016 şi respectiv 09.09.2016, judecătorul sindic le-a prorogat; ca atare încuviinţează faptul că lichidatorul judiciar a stabilit din motive obiective alte termene de formulare a declaraţiilor de creanţă şi ca atare tabelul preliminar al creditorilor a fost publicat în BPI nr. 717958/05.10.2016. În ceea ce priveşte definitivarea tabelului, acesta urmează a fi făcută, după expirarea termenului privind contestarea tabelului publicat în Buletinul procedurilor de insolvenţă din 05.10.2016 şi după predarea raportului de evaluare a garanţiilor conform art. 112 din Legea nr. 85/2014. Stabileşte termen pentru examinarea stadiului procedurii pentru data de 16 decembrie 2016, sala 249, ora 11,00, pentru când lichidatorul judiciar va proceda la întocmirea, comunicarea şi publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă a raportului de activitate privind descrierea modului de îndeplinire a atribuţiilor.
Incheiere de sedinta din 07.10.2016Aplica lichidatorului judiciar OMNIA SOLV un avertisment. Prorogă pronunţarea cu privire la tabel şi cu privire la orice alt aspect în procedură, până nu se clarifică situaţia creditorilor şi dovada de notificare a acestora. Pune în vedere reprezentantului lichidatorului judiciar să facă dovada notificării creditorilor, inclusiv a celor din străinătate dacă există, aşa cum s-a depus lista de către debitoare, având în vedere faptul că debitoarea a comunicat o listă a creditorilor. Să facă identificarea creditorilor şi debitorilor din programul contabil şi să facă notificarea conform art. 99 şi 100 din Legea nr. 85/2014 şi conform Codului de Procedură Civilă, inclusiv pentru creditorii din străinătate, Stabileşte termen pentru examinarea stadiului procedurii pentru data de 07 octombrie 2016, sala 249, ora 11,00, pentru când lichidatorul judiciar va proceda la întocmirea, comunicarea şi publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă a raportului de activitate privind descrierea modului de îndeplinire a atribuţiilor.
Incheiere de sedinta din 09.09.2016Prorogă pronunţarea cu privire la tabel şi cu privire la orice alt aspect în procedură, până nu se clarifică situaţia creditorilor şi dovada de notificare a acestora. Pune în vedere reprezentantului lichidatorului judiciar să facă dovada notificării creditorilor, inclusiv a celor din străinătate dacă există, aşa cum s-a depus lista de către debitoare, având în vedere faptul că debitoarea a comunicat o listă a creditorilor. Să facă identificarea creditorilor şi debitorilor din programul contabil şi să facă notificarea conform art. 99 şi 100 din Legea nr. 85/2014 şi conform Codului de Procedură Civilă, inclusiv pentru creditorii din străinătate, Stabileşte termen pentru examinarea stadiului procedurii pentru data de 09 septembrie 2016, sala 249, ora 11,00, pentru când lichidatorul judiciar va proceda la întocmirea, comunicarea şi publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă a raportului de activitate privind descrierea modului de îndeplinire a atribuţiilor.
Incheiere de sedinta din 24.06.2016Admite cererea. Dispune deschiderea procedurii simplificate a insolvenţei debitoarei S.C. MEXXEM S.R.L. Desemnează în calitate de lichidator judiciar provizoriu OMNIA SOLV I.P.U.R.L. cu sediul în Cluj-Napoca, str.Trifoiului, nr.14, BL C4, ap.3, jud.Cluj, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din Legea nr. 85/2014, cu un onorariu provizoriu lunar de 500 lei plus TVA. Stabileşte în sarcina debitoarei obligaţia de a depune la dosarul cauzei actele şi informaţiile prevăzute de art. 67 alin. 1 din Legea nr. 85/2014 în termen de 10 zile de la deschiderea procedurii. Dispune dizolvarea debitoarei S.C. MEXXEM S.R.L. Dispune desemnarea administratorului special. Dispune ridicarea dreptului de administrare al debitoarei. Stabileşte în sarcina lichidatorului judiciar obligaţia de a depune la dosar un raport asupra cauzelor şi împrejurărilor ce au dus la apariţia stării de insolvenţă a debitorilor, cu menţionarea persoanelor cărora le-ar fi imputabilă conform prevederilor art. 97 din Legea nr. 85/2014. Stabileşte în sarcina debitorilor/administratorului special obligaţia de a pune la dispoziţia lichidatorului judiciar toate informaţiile cerute cu privire la activitatea debitorilor, precum şi lista cuprinzând plăţile efectuate în ultimele 6 luni anterioare deschiderii procedurii şi transferurile patrimoniale efectuate în cei 2 ani anteriori deschiderii procedurii. Dispune comunicarea prezentei instanţelor judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul debitorilor, tuturor băncilor unde debitorii au deschise conturi, aceasta din urmă obligaţie fiind în sarcina lichidatorului judiciar. Dă dispoziţie tuturor băncilor la care debitorii au disponibil în conturi să nu dispună de acestea fără ordinul judecătorului sindic sau al lichidatorului judiciar, sub sancţiunea prevăzută de art. 86 alin. 2 din Legea nr. 85/2014, obligaţia de notificare revenind lichidatorului judiciar. Dispune în sarcina lichidatorului judiciar obligaţia de a efectua notificările prevăzute de art. 100 din Legea nr. 85/2014. Fixează termenul limită pentru depunerea cererilor de admitere a creanţelor la data de 30 mai 2016, termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea, publicarea şi comunicarea tabelului preliminar al creanţelor la data de 13 iunie 2016, termenul pentru depunerea contestaţiilor cu privire la creanţele şi drepturile de preferinţă trecute de lichidatorul judiciar în tabelul preliminar, de 7 zile de la publicarea în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă a tabelului preliminar şi termenul pentru soluţionarea eventualelor contestaţii şi pentru afişarea tabelului definitiv al creanţelor la 24 iunie 2016. Dispune în sarcina lichidatorului judiciar obligaţia de a depune lunar un raport cuprinzând descrierea modului în care şi-a îndeplinit atribuţiile, justificarea cheltuielilor efectuate cu administrarea procedurii sau a altor cheltuieli efectuate din fondurile existente în averea debitoarei, onorariul încasat, cu precizarea modalităţii de calcul al acestuia precum şi, dacă este cazul, stadiul efectuării inventarierii, un extras al acestuia urmând a fi publicat de către lichidatorul judiciar provizoriu în BPI, potrivit art. 59 alin. 1 din Legea nr. 85/2014. Dispune în sarcina lichidatorului judiciar obligaţia de a efectua inventarierea bunurilor debitoarei, în termen de 60 de zile de la deschiderea procedurii, conform art. 101 din Legea nr. 85/2014. Dispune sigilarea bunurilor din averea debitorilor şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare. În temeiul art. 66 alin.7 din Legea nr.85/2014 califică cererea creditoarei S*** A***** S*** P********* S***** având J26/36/2007, CUI 15845267, cu sediul în Reghin, str.Ierbuş, nr.10, jud.Mureş, ca fiind declaraţie de creanţă. Stabileşte termen pentru examinarea stadiului procedurii la 24 iunie 2016, sala 249, ora 11. Executorie. Cu drept de opoziţie pentru creditori în termen de 10 zile de la notificare, opoziţia urmând a fi depusă la Tribunalul Specializat Cluj. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, apelul se va depune la Tribunalul Specializat Cluj. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 15 aprilie 2016.
Hotarare 976/2016 din 15.04.2016În ceea ce priveşte cererea de deschidere a procedurii insolvenţei formulată de către creditoarea ALPIN SHOE PRODUCTION S.R.L. aceasta urmează a fi soluţionată odată cu cererea debitoarei, conform art. 66 aliniatul 6 din Legea nr. 85/2014. Amână soluţionarea cauzei pentru data de 15 aprilie 2016, sala 249, ora 11,00, debitoarea având termen în cunoştinţă prin reprezentantul convenţional. Pune în vedere reprezentantei debitoarei să depună bilanţul aferent anului 2015 şi contul de profit şi pierdere până la sfârşitul anului 2015. Totodată, în ceea ce priveşte cererea formulată de către creditoarea ALPIN SHOE PRODUCTION S.R.L. să depună întâmpinare sau contestaţie, în termen de 10 zile de la primirea acesteia.
Incheiere de sedinta din 01.04.2016