S* A**** S* – P*** L********* J******* K*** R************ S*** B********
ReclamantC****** D******
PârâtAdmite excepţia prescripţiei dreptului material la acţiune invocata de paratul C****** D******. Respinge cererea având ca obiect „pretenţii”, formulată de reclamantul SC Astra SA - prin lichidator judiciar KPMG Restructuring SPRL Bucureşti, în contradictoriu cu pârâtul C****** D****** ca fiind prescrisă. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare, care se va depune la Judecatoria Botoşani. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei în data de 20.12.2016.
Hotarare 9686/2016 din 20.12.2016Amână pronunţarea pentru data de 20.12.2016.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 08.12.2016Se va emite adresă către reclamanta SC Astra SA - prin lichidator judiciar KPMG Restructuring SPRL Bucureşti, cu solicitarea de a comunica instanţei planşele foto depuse alb-negru pentru acest termen de judecată, făcute cu ocazia constatării şi evaluării prejudiciului, în format electronic, color, pe două suporturi – CD, unul pentru instanţă şi unul pentru pârât, pentru a putea fi examinate cu mai multă acurateţe şi a verifica şi pârâtul imaginile de care se foloseşte reclamanta în proces. Va pune în vedere pârâtului să formuleze precizări scrise, în sensul mai sus arătat.
Incheiere de sedinta din 07.11.2016Instanţa va constata că reclamanta nu a depus la dosar întrebări pentru interogatoriul pârâtului, motiv pentru care este decăzută din dreptul de a administra această probă. Pârâtul a fost citat pentru termenul de judecată de faţă, cu menţiunea personal la interogatoriu. Se va emite adresă către reclamantă, cu solicitarea de a comunica instanţei planşe foto, în situaţia în care s-au făcut cu ocazia constatării şi evaluării prejudiciului, şi nota de constatare întocmită de Asociaţia de proprietari nr. 66 Botoşani, la care se face referire în înscrisurile depuse la dosar. Faţă de lipsa martorului Aparaschive Ilie la prima citare, în temeiul art. 313 Cod procedura civilă, instanţa va dispune a se reveni cu citarea acestuia, şi cu mandat de aducere, la adresa indicată la fila 82, dosar nr. 4961/314/2015 al Judecătoriei Suceava, şi cu menţiunea că i se va aplica sancţiunea amenzii judiciare în caz de neprezentare la următorul termen de judecată, în vederea audierii.
Incheiere de sedinta din 12.10.2016În temeiul art. 258 raportat la art. 255 din Codul de procedură civilă, instanţa va încuviinţa proba cu înscrisuri, solicitată de ambele părţi, probă pe care o apreciază utilă soluţionării cauzei. Instanţa va încuviinţa proba cu interogatoriul pârâtului, solicitată de reclamant, sens în care va dispune citarea acestuia pentru următorul termen de judecată, cu menţiunea de a se prezenta personal la interogatoriu, sub sancţiunea prevăzută de disp. art. 358 din Codul de procedură civilă. Considerând proba testimonială solicitată de pârât, utilă, concludentă şi pertinentă soluţionării cauzei, instanţa, în temeiul art. 258 raportat la art. 255 din Codul de procedură civilă, o va admite şi va dispune citarea în calitate de martor a numitului Aparaschive Ilie.
Incheiere de sedinta din 09.09.2016