S********* C* I****
InculpatCondamnă inculpatul STROIEŞTEAN IONUŢ, la o pedeapsă de 8 (opt) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe, prevăzută şi pedepsită de art. 336 alin. 1 C. pen., cu aplicarea art. 349 alin. 2, art. 374 alin. 4, art. 375 şi art. 396 alin. 10 C.pr.pen. În temeiul art. 91 C. pen. dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere. În temeiul art. 92 C. pen. stabileşte un termen de supraveghere de 2 ( doi ) ani, care începe să curgă de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În temeiul art. 93 alin. 1 C. pen. obligă inculpatul STROIEŞTEAN IONUŢ la respectarea următoarelor măsuri de supraveghere pe durata termenului de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de probaţiune Suceava, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În temeiul art. 93 alin. 2 C.pen., pe durata termenului de supraveghere inculpatul STROIEŞTEAN IONUŢ are obligaţia să frecventeze programele de reintegrare socială derulate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate apreciate ca adecvate de către Serviciul de probaţiune Suceava. În temeiul art. 93 alin. 3 C. pen. stabileşte ca inculpatul STROIEŞTEAN IONUŢ să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o durată de 60 de zile. În temeiul art. 404 alin. 2 C. pr. pen. obligaţia de a executa muncă neremunerată în folosul comunităţii se va executa la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţie a Copilului Suceava sau la Primăria comunei Adâncata, programul de executare al acestei activitati urmand sa fie stabilit de catre Serviciul de probatiune Suceava. În temeiul art. 404 alin. 2 C. pr. pen. cu referire la art. 91 alin. 4 C. pen. şi art. 96 C. pen., atrage atenţia inculpatului STROIEŞTEAN IONUŢ că, în cazul în care pe parcursul termenului de supraveghere, cu rea- credinţă, nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse ori stabilite de lege, precum şi că, în cazul în care pe parcursul termenului de supraveghere săvârşe?te o nouă infracţiune, instanţa va revoca suspendarea şi va dispune executarea pedepsei. În temeiul art. 398 C. pr.pen. rap. la art. 272 şi art. 274 alin. 1 C.pr.pen obligă inculpatul STROIEŞTEAN IONUŢ la plata către stat a sumei de 500 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat, din care suma de 100 lei din cursul urmăririi penale. Cu drept de apel, în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 11.11.2016
Hotarare 327/2016 din 11.11.2016Amână pronunţarea cauzei la data de 11.11.2016 Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 31.10.2016.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 31.10.2016Fixează termen pentru deliberare şi pronunţare la data de 31.10.2016. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 17.10.2016.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 17.10.2016