Dosar 5144/120/2016 din 22.11.2016

procedura insolvenţei


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 5144/120/2016
Data dosar:
22.11.2016
Instanta:
Tribunalul Dâmbovița
Departament:
Secţia a II-a Civilă de Contencios Administrativ şi Fiscal
Obiect:
procedura insolvenţei
Categorie:
Faliment
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 25.09.2018 la ora 9:00

    Complet: Sindic-12 - MA
  • Legea 85/2006 privind insolventa

    Având de analizat stadiul continuării procedurii generale de insolvenţă privind debitoarea ANDRANDRY FASHION SRL, constată următoarele: Se ia act că prin sentinţa 322 din 25.09.2018 s-a dispus închiderea procedurii insolvenţei debitoarei ANDRADRY FASHION S.R.L., radierea debitoarei din Registrul Comerţului Dâmboviţa, plata retribuţiei lichidatorului judiciar în sumă totală de 2000 lei, precum şi a cheltuielilor de procedură efectuate de acesta, din fondul special de lichidare. În temeiul art. 180 din Legea nr. 85/2014, prin închiderea procedurii, judecătorul sindic, lichidatorul judiciar şi persoanele care au asistat în procedură, au fost descărcaţi de orice îndatoriri cu privire la procedură, debitor şi averea sa, titulari de drepturi de preferinţă şi acţionari ori asociaţi. În temeiul art. 179 din Legea nr. 85/2014 s-a dispus notificarea prezentei sentinţe Administraţiei Judeţene a Finanţelor Publice Dâmboviţa şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Dâmboviţa, pentru efectuarea menţiunii de radiere, precum şi tuturor creditorilor prin publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă. Sentinţa pronunţată este executorie, putând fi atacată cu apel în 7 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică.

    Incheiere de sedinta din 25.09.2018
  • Sedinta din data de 25.09.2018 la ora 9:00

    Complet: Sindic - S12
  • Legea 85/2006 privind insolventa

    În temeiul art. 174 din Legea nr. 85/2014, dispune închiderea procedurii insolvenţei debitoarei ANDANDRY FASHION S.R.L.. Dispune radierea debitoarei din Registrul Comerţului Dâmboviţa. Dispune plata retribuţiei lichidatorului judiciar în sumă totală de 2000 lei, precum şi a cheltuielilor de procedură efectuate de acesta, din fondul special de lichidare. În temeiul art. 180 din Legea nr. 85/2014, prin închiderea procedurii, judecătorul sindic, lichidatorul judiciar şi persoanele care au asistat în procedură, sunt descărcaţi de orice îndatoriri cu privire la procedură, debitor şi averea sa, titulari de drepturi de preferinţă şi acţionari ori asociaţi. În temeiul art. 179 din Legea nr. 85/2014 dispune notificarea prezentei sentinţe Administraţiei Judeţene a Finanţelor Publice Dâmboviţa şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Dâmboviţa, pentru efectuarea menţiunii de radiere, precum şi tuturor creditorilor prin publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă. Executorie. Cu drept de apel în termen de 7 de zile de la comunicare, cererea de apel urmând a se depune la Tribunalul Dâmboviţa. Pronunţată în şedinţă publică.

    Hotarare 322/2018 din 25.09.2018
  • Sedinta din data de 21.05.2018 la ora 9:00

    Complet: Sindic - S12 - AMANARE
  • Amână cauza

    Stabileşte un nou termen administrativ pentru data de 25.09.2018, urmând ca: - lichidatorul judiciar să efectueze demersurile prevăzute de Legea 85/2014 pentru continuarea procedurii insolvenţei şi îndeplinirea de către lichidatorul judiciar definitiv a atribuţiilor reglementate de art. 58 din Legea 85/2014; - lichidatorul judiciar să depună la dosar inventarul activelor reprezentând creanţe şi să efectueze demersuri în vederea recuperării acestora, să efectueze demersuri în vederea inventarierii fizice a stocurilor aparţinând debitoarei şi în vederea evaluării acestora; - lichidatorul judiciar să depună la dosar rapoartele lunare de activitate prevăzute de art. 59 al. 1 şi 2 din Legea 85/2014, precum şi dovezile de publicare în BPI a acestora. - să fie soluţionată cauza 5144/120/2018/a1, având ca obiect cerere de atragere a răspunderii patrimoniale a administratorului statutar al debitoarei Andradry Fashion SRL. Pronunţată în şedinţă publică.

    Incheiere de sedinta din 21.05.2018
  • Sedinta din data de 14.05.2018 la ora 9:00

    Complet: Sindic-12 - MA
  • Amână pronunţarea

    Având nevoie de timp pentru a se pronunţa asupra stadiului continuării procedurii,amână pronunţarea la data de 21.05.2018.

    Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 14.05.2018
  • Sedinta din data de 30.01.2018 la ora 9:00

    Complet: Sindic-12 - MA
  • Legea 85/2006 privind insolventa

    Având de analizat stadiul continuării procedurii insolvenţei privind debitoarea ANDRADRY FASHION SRL, constată următoarele: Prezentul termen administrativ a fost stabilit la data de 02.10.2017, cu ocazia verificării stadiului procedurii generale a insolvenţei privind debitoarea. În baza art. 442 NCpc, dispune îndreptarea erorii materiale strecurate în Încheierea din 02.10.2017, în sensul că se va înlocui denumirea practicianului în insolvenţă menţionată eronat ca „lichidator judiciar” cu denumirea „administrator judiciar”, în cuprinsul considerentelor şi dispozitivului încheierii. La dosarul cauzei au fost depuse, de către administratorul judiciar: tabel definitiv rectificat al creanţelor privind debitoarea, ce conţine indicarea creditoarei Hany Flory Conf SRL, raport de activitate privind demersurile efectuate de administratorul judiciar cu privire la inventarierea bunurilor debitoarei şi realizarea inventarului scriptic; dovada publicării în BPI a tabelului definitiv şi a tabelului definitiv rectificat, raport de activitate cu propunerea de intrare în faliment a debitoarei şi dovada publicării în BPI a acestuia. Se ia act că al dosarul cauzei au fost ataşate, din eroare, la filele 90-117 înscrisuri destinate dosarului 5144/120/2017 privind debitoarea Equator Group SRL, urmând a se descoase de la dosar şi a fi comunicare către acest din urmă dosar, urmând a fi renumerotate filele dosarului Prin sentinţa 45/29.01.2018 Tribunalul Dâmboviţa a dispus intrarea în faliment a debitoarei ANDRADRY FASHION SRL, în temeiul art. 145 al. 1 pct. A lit. c din Legea 85/2014, fiind stabilit un nou termen administrativ pentru data de 14.05.2018, urmând ca lichidatorul judiciar: - să efectueze demersurile prevăzute de Legea 85/2014 pentru continuarea procedurii insolvenţei şi îndeplinirea de către lichidatorul judiciar definitiv a atribuţiilor reglementate de art. 58 din Legea 85/2014; - să depună la dosar inventarul activelor reprezentând creanţe şi să efectueze demersuri în vederea recuperării acestora, să efectueze demersuri în vederea inventarierii fizice a stocurilor aparţinând debitoarei şi în vederea evaluării acestora; - să depună la dosar rapoartele lunare de activitate prevăzute de art. 59 al. 1 şi 2 din Legea 85/2014, precum şi dovezile de publicare în BPI a acestora. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare în ceea ce priveşte dispoziţia privind îndreptarea erorii materiale strecurate în Încheierea din 02.10.2017; cererea de apel se va depune la Tribunalul Dâmboviţa. Pronunţată în şedinţă publică.

    Incheiere de sedinta din 30.01.2018
  • Sedinta din data de 29.01.2018 la ora 9:00

    Complet: Sindic - S12
  • Legea 85/2006 privind insolventa

    Conform art. 132 al. 5 din Legea 85/2014 constată decăderea debitoarei ANDRADRY FASHION SRL din dreptul de a depune un plan de reorganizare. În temeiul 140 al. 5 raportat la art. 145 al. 1 pct. A lit. c din Legea 85/2014 privind procedura de insolvenţă dispune intrarea în faliment în procedura generală a debitoarei ANDRADRY FASHION SRL . În temeiul art. 145 al. 2 din Legea 85/2014 dispune dizolvarea societăţii debitoare şi ridicarea dreptului de administrare al debitoarei. Numeşte lichidator judiciar provizoriu pe CII Pantelin Marian, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din lege, cu un onorariu în sumă de 2000 lei. Dispune notificarea intrării în faliment, dizolvarea debitoarei şi ridicarea dreptului de administrare, de către lichidatorul judiciar, creditorilor, debitoarei şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Dâmboviţa, publicarea în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă; În temeiul art.146 alin. 2 din Legea 85/2014: Fixează termenul limită pentru depunerea creanţelor născute după data deschiderii procedurii la 09.03.2018. Fixează termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului suplimentar al creanţelor născute după data deschiderii procedurii la 06.04.2018. Fixează termenul pentru soluţionarea eventualelor contestaţii, întocmire şi afişare a tabelului definitiv consolidat al creanţelor născute după data deschiderii procedurii la 07.05.2018. Fixează termen administrativ pentru verificarea stadiului continuării procedurii la 14.05.2018. Cu drept de apel în termen de 7 de zile de la comunicare; cererea de apel se va depune la Tribunalul Dâmboviţa. Pronunţată în şedinţa publică.

    Hotarare intermediara 45/2018 din 29.01.2018
  • Sedinta din data de 16.10.2017 la ora 9:00

    Complet: CC - Comercial - S12
  • Amână cauza

    Admite cererea formulată de petentul ONRC, prin ORC de pe lângă Tribunalul Dâmboviţa. Dispune îndreptarea erorii materiale strecurate în dispozitivul încheierii de şedinţă din data de 02.10.2017 pronunţată de Tribunalul Dâmboviţa în dosarul nr. 5144/120/2016, în sensul că în cuprinsul acestuia denumirea de lichidator judiciar va fi înlocuită cu cea de administrator judiciar, cum este corect.

    Incheiere indreptare eroare materiala din 16.10.2017
  • Sedinta din data de 02.10.2017 la ora 9:00

    Complet: Sindic - S12 - AMANARE
  • Amână cauza

    Având de analizat stadiul continuării procedurii insolvenţei privind debitoarea ANDANDRY FASHION SRL, constată următoarele: Lichidator judiciar al debitoarei a depus la dosar raport de activitate conţinând solicitarea de a se dispune descărcarea lichidatorului judiciar de orice îndatoriri precum şi solicitarea de a fi achitat onorariul de 3000 lei şi 69,70 lei cheltuieli de procedură efectuate din surse proprii, urmând ca administratorul judiciar confirmat de creditori să vireze această sumă către UNPIR Dâmboviţa, în cazul în care va încasa sume de bani din lichidarea debitoarei; dovada publicării în BPI din 12.01.2017 a notificării privind deschiderea procedurii insolvenţei, în BPI din 20.03.2017 a convocării şedinţei adunării creditorilor din 12.04.2017, a procesului verbal al adunării creditorilor din 15.03.2017, în BPI din 13.04.2017 a procesului verbal al adunării creditorilor din 12.04.2017, a raportului nr. 9 din 12.04.2017, în BPI din 02.05.2017 a tabelului definitiv al creanţelor împotriva debitoarei Andradry Fashion SRL. Se ia act că nu au fost formulate contestaţii la hotărârea adunării creditorilor din 12.04.2017 şi nu a fost depus la dosar rezultatul analizei de către lichidatorul judiciar a cererii de creanţă formulate de Hany Flory Conf SRL. În baza art. 45 al. 1 lit. e şi art. 57 al. 2 din Legea 85/2014 confirmă lichidatorul judiciar al debitoarei ANDRADY FASHION SRL, desemnat prin adunarea creditorilor din 12.04.2017., respectiv Cabinetul Individual de Insolvenţă Pantelin Marian, cu un onorariu de 350 lei lunar şi 1% onorariu de succes. Dispune încetarea atribuţiilor lichidatorului judiciar provizoriu desemnat prin sentinţa de intrare în procedura falimentului a debitoarei Colonial Management SRL, CII Tudorache Violeta, iar în temeiul art. 57 al. 12 din Legea 85/2014, potrivit criteriilor prevăzute de art. 38 al. 2 din OUG 86/2006, şi văzând onorariul stabilit prin sentinţa 5/09.01.2017, de 3000 lei, raportat la volumul de muncă realizat de lichidatorul judiciar provizoriu, la numărul de creditori înscrişi în tabelul creanţelor, stabileşte ca lichidatorului judiciar provizoriu desemnat, CII Tudorache Violeta, să îi fie avansat un onorariu efectiv de 400 lei, din care va fi scăzută suma eventual încasată de acesta din onorariul iniţial stabilit în dosarul 5144/120/2016, urmând a i se acorda acestuia şi cheltuielile de procedură de 69,70 lei avansate din fonduri proprii. În baza art. 59 al. 3 din Legea 85/2014 se va acorda termen pentru continuarea procedurii generale a insolvenţei privind debitoarea ANDANDRY FASHION SRL la data de 30.01.2018, pentru: - a se emite adresă către lichidatorul judiciar definitiv, pentru a i se aduce la cunoştinţă desemnarea în prezenta cauză; - a se depune la dosar rezultatul analizei de către lichidatorul judiciar a cererii de creanţă formulate de Hany Flory Conf SRL; - efectuarea demersurilor prevăzute de Legea 85/2014 pentru continuarea procedurii insolvenţei şi îndeplinirea de către lichidatorul judiciar definitiv a atribuţiilor reglementate de art. 58 din Legea 85/2014; - a se depune de către lichidatorul judiciar definitiv la dosar inventarul bunurilor debitoarei, conform art. 101 din Legea 85/2014 şi rapoartele lunare de activitate prevăzute de art. 59 al. 1 şi 2 din Legea 85/2014, precum şi dovezile de publicare în BPI a acestora. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, în ceea ce priveşte aplicarea de către judecătorul sindic a prevederilor art. 57 al. 12 din Legea 85/2014, prin prezenta încheiere; cererea de apel se va depune al Tribalul Dâmboviţa. Pronunţată în şedinţă publică

    Incheiere de sedinta din 02.10.2017
  • Sedinta din data de 25.09.2017 la ora 9:00

    Complet: Sindic-12 - MA
  • Amână pronunţarea

    Având nevoie de timp pentru a se pronunţa asupra stadiul continuării procedurii, amână pronunţarea la data de 02.10.2017.

    Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 25.09.2017
  • Sedinta din data de 19.05.2017 la ora 9:00

    Complet: Sindic-12 - MA
  • Amână cauza

    În baza art. 59 al. 3 din Legea 85/2014 se va acorda termen pentru continuarea procedurii generale a insolvenţei privind debitoarea ANDANDRY FASHION SRL la data de 25.09.2017, pentru: - a se depune la dosar, în termen de 15 zile de la pronunţarea prezentei încheieri, de către administratorul judiciar provizoriu desemnat, dovada publicării în BPI a procesului verbal al şedinţei adunării creditorilor din 12.04.2017, precum şi dovada publicării în BPI a tabelului preliminar, definitiv şi definitiv rectificat al creanţelor, şi a câte unui extras din rapoartele întocmite în prezenta cauză, sub sancţiunea amenzii judiciare; - efectuarea demersurilor prevăzute de Legea 85/2014 pentru continuarea procedurii insolvenţei şi îndeplinirea de către lichidatorul judiciar a atribuţiilor reglementate de art. 58 din Legea 85/2014; - a se depune de către lichidatorul judiciar la dosar rapoartele lunare de activitate prevăzute de art. 59 al. 1 şi 2 din Legea 85/2014, precum şi dovezile de publicare în BPI a acestora. Pronunţată în şedinţă publică.

    Incheiere de sedinta din 19.05.2017
  • Sedinta din data de 09.01.2017 la ora 9:00

    Complet: Sindic - S12
  • Legea 85/2006 privind insolventa

    Admite cererea formulată de creditorul ANAF – DGRFP – AJFP Dâmboviţa şi în baza art. 38 al. 1 şi 70 al. 1 din Legea 85/2014 dispune deschiderea procedurii generale a insolvenţei împotriva debitoarei ANDANDRY FASHION SRL. În temeiul art.73 şi 45 al.1 lit. d din Legea privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, în mod aleatoriu desemnează provizoriu ca administrator judiciar pe Cabinetul Individual de Insolvenţă Tudorache Violeta, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 58 din Legea 85/2014 pentru administrarea procedurii până la confirmarea acestuia în condiţiile legii. Stabileşte onorariul administratorului provizoriu de 3000 lei, stabilit conform criteriilor stabilite de OUG 86/2006. Conform art. 74 din Legea 85/2014 obligă debitoarea ca, în termen de 10 zile de la deschiderea procedurii, să depună la dosarul cauzei actele şi informaţiile prevăzute de art. 67 al.1 din Legea 85/2014. În perioada de observaţie, debitoarea va putea să continue desfăşurarea activităţilor curente şi poate efectua plăţi către creditorul cunoscuţi, în condiţiile art. 87 al. 1 şi 2 din Legea 85/2014. În baza art. 75 din Legea 85/2014 se suspendă de drept, la data deschiderii procedurii insolvenţei, toate acţiunile judiciare, extrajudiciare sau măsurile de executare silită pentru realizarea creanţelor asupra averii debitoarei, cu excepţia celor prevăzute de art. 75 al.2 şi 3, iar conform art. 76 din Legea 85/2014 se dispune comunicarea prezentei hotărâri către instanţele judecătoreşti în a căror circumscripţie se află sediul debitoarei declarat la ORC. Administratorul judiciar va depune la dosarul cauzei raportul prevăzut de art. 92 al. 1 şi 2 din Legea 85/2014, în termen de 20 de zile de la desemnarea sa, raportul prevăzut de art. 97 al. 1 din Legea 85/2014 în termen de 40 de zile de la data desemnării sale şi va depune lunar un raport privind descrierea modului în care şi-a îndeplinit atribuţiile, un extras al acestuia urmând a fi publicat în BPI, în conformitate cu art. 59 al.1 şi 2 din Legea 85/2014. Administratorul judiciar va convoca adunarea generală a acţionarilor societăţii debitoare în vederea desemnării administratorului special conform art. 53 al. 1 din Legea 85/2014 În baza art. 73 şi 99-100 din legea 85/2014, dispune notificarea, de către administratorul judiciar, către toţi creditorul menţionaţi în lista depusă conform art. 67 al.1 lit. c sau 74 din Legea 85/2014, către debitoare şi către ORC, pentru efectuarea menţiunii, prin modalitatea prevăzută de art. 99 al.3 şi în termenele prevăzute de art. 100 al.1 teza I din Legea 85/2014, asupra deschiderii procedurii generale a insolvenţei în privinţa debitoarei precum şi asupra: - termenului limită pentru înregistrarea cererilor de admitere a creanţelor asupra averii debitoarei – 22.02.2017, precum şi cerinţele pentru ca o creanţă înregistrată să fie considerată valabilă (art. 5 pct. 20 şi pct. 72 din Legea 85/2014); - termenului de verificare a creanţelor, de întocmire şi publicare în BPI a tabelului preliminar de creanţe – 10.03.2017; - termenului de definitivare a tabelului creanţelor – 03.04.2017; - locul, data şi ora primei şedinţe a adunării creditorilor – sediul Tribunalului Dâmboviţa, data: 15.03.2017, ora 13; În baza art. 101 al 1 din Legea 85/2014, în termen de 60 de zile de la data deschiderii procedurii administratorul judiciar va efectua procedura de inventariere a bunurilor aparţinând debitoarei, pe baza informaţiilor primite de la debitoare în condiţiile art. 67 sau 74 din Legea 85/2014 şi/sau pe baza oricăror informaţii şi documente solicitate autorităţilor competente, potrivit legii. Conform art. 39 al. 2 din Legea 85/2014 dispune deschiderea de către debitor a unui cont la o unitate bancară din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii, în termen de 2 zile de la notificarea deschiderii procedurii, în caz de neîndeplinire a atribuţiei, contul va fi deschis de către administratorul judiciar. Eventualele disponibilităţile băneşti vor fi păstrate într-un cont special de depozit bancar. Termen administrativ de control stabilit conform art. 59 al. 3 din Legea 85/2014 – 19.05.2017. Executorie. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, cererea de apel se va depune la Tribunalul Dâmboviţa. Pronunţată în şedinţă publică.

    Hotarare intermediara 5/2017 din 09.01.2017

Flux dosar


Actualizare GRPD