L*** D****
InculpatL*** C*******
InculpatM**** E***
Parte vătămatăÎn baza art. 396 alin. (1), (4) C. proc. pen. raportat la art. 83 C. pen. cu aplicarea art. 375 alin. (1) şi (2) rap. la art. 396 alin. (10) N.C.proc.pen. , stabileşte pedeapsa de 8 luni închisoare în sarcina inculpatului L*** D**** – fără antecedente penale, sub aspectul săvârşirii infracţiunii prevăzute de art. 107 alin.1 lit c din Legea 46/2008 , pentru săvârşirea infracţiunii de furt de arbori. În baza art. 83 alin. (1), (3) C. pen. amână aplicarea pedepsei închisorii pe un termen de supraveghere stabilit în condiţiile art. 82 C. pen., de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 85 alin. (1) C. pen. pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Bacău, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 86 alin. (1) C. pen. pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. (1) lit. c) - e) se comunică Serviciului de Probaţiune Bacău. În baza art. 404 alin. (3) C. proc. pen. atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi obligaţiilor impuse şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. Atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art.88 Cod penal dacă pe parcursul termenului de supraveghere , cu rea-credinţă, nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse, instanţa revocă amânarea şi dispune aplicarea şi executarea pedepsei. In baza art. 107 alin.1 lit c din Legea 46/2008 , pentru săvârşirea infracţiunii de furt de arbori , condamnă pe inculpatul L*** C*******– , la pedeapsa de 1 an închisoare. Ia act că prejudiciul a fost achitat în totalitate şi persoana vătămată nu a mai avut alte pretenţii. In baza art. 274 CPP obligă inculpaţii la câte 300 lei fiecare cheltuieli judiciare către stat fiecare . Cu apel în 10 zile de la comunicarea dispozitivului, cerere ce se va depune la Judecătoria Moineşti. Pronunţată în şedinţă publică astăzi 07.12. 2017
Hotarare 571/2017 din 07.12.2017Stabileşte termen pentru pronunţarea hotărârii în cauză în conformitate cu dispoziţiilor art. 391 Cod pr. penală la data de 07.12.2017.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 27.11.2017Pentru a fi audiaţi următorii martori din lucrări amână judecata cauzei la data de 27.11.2017.
Incheiere de sedinta din 23.10.2017Pentru a fi audiaţi martorii indicaţi în rechizitoriul Parchetului de pe lângă Judecătoria Moineşti amână judecata la data de 23.10.2017.
Incheiere de sedinta din 18.09.2017Pentru a fi audiaţi martorii indicaţi în rechizitoriul Parchetului de pe lângă Judecătoria Moineşti amână judecata la data de 18.09.2017 şi se citează primii trei martori.
Incheiere de sedinta din 17.05.2017Pentru a se face verificări referitoare la inculpatul L*** C*******, despre care inculpatul L*** D**** a arătat că este plecat din ţară ,şi pentru clarificarea prejudiciului amână judecata cauzei la data de 17.05.2017.
Incheiere de sedinta din 29.03.2017