V****** G*******
Reclamant prin av Ionaş SînzianaL***** A**********
ReclamantI*** E******
PârâtB***** M******
PârâtM****** L*****
PârâtAdmite cererea de îndreptare a erorii materiale . Cu drept de apel. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 02.08.2016.
Incheiere indreptare eroare materiala din 02.08.2016Admite acţiunea civilă având ca obiect ,, partaj succesoral”, formulată de reclamanţii V****** G******* şi L***** A********** în contradictoriu cu pârâţii : I*** E****** , B***** M****** , M****** L***** , Huşanu Violeta , Loluţă Florica , Hlihor Mihaela , Loluţă Petrică şi Vizitiu Aurel . Constată că după defuncta Loluţă Floarea, a rămas o masă succesorală compusă din suprafaţa de 7800 m.p.,teren, conform Titlului de proprietate nr. 211/12.09.1994, emis de Comisia judeţeană de fond funciar, din care supusă partajului: - suprafaţa de 900 m.p. teren curţi construcţii, situată în intravilanul satului,comunei Baia, judeţul Suceava, la locul numit ,, Acasă”, între vecinii : Popa Dan, Linie Ogoare, Canal, Pintilie Paraschiva, cu o valoare de 11880 lei, calculată potrivit grilei Camerei Notarilor Publici şi - suprafaţa de 2500 m.p., teren arabil, situat în extravilanul satului/comunei Baia, la locul numit ,, Manej”,, între vecinii: Grădină, Drum, Vizitiu Mircea şi Mandache Ghiţă, cu o valoare de 3300 lei, calculată potrivit grilei Camerei Notarilor Publici. Constată că după defunct au vocaţie succesorală părţile: - reclamantul V****** G*******, în calitate de fiu, cu o cotă egală de 1; - reclamanta L***** A**********( soţia supravieţuitoare) şi pârâţii Huşanu Violeta, Loluţă Florica, Hlohor Mihaela şi Loluţă Petrică(fiii), în indiviziune, moştenitorii defunctului Loluţă Constantin, decedat la data de 22.10.2012, fiul defunctei , cu o cotă egală de 1; - pârâtele I*** E******, B***** M****** şi M****** L*****( fiicele), în indiviziune, moştenitorii defunctului Budăi Ioan, decedat la data de 04.09.2000, fiul defunctei , cu o cotă egală de 1; - pârâtul Vizitiu Aurel, moştenitorul defunctului Vizitiu Vasile, decedat la data de 03.11.1997, fiul defunctei , cu o cotă egală de 1; Lichidează starea de indiviziune existentă între părţi prin atribuirea în lotul reclamantului V****** G******* a suprafaţei de 900 m.p. teren curţi construcţii, situată în intravilanul satului,comunei Baia, judeţul Suceava, la locul numit ,, Acasă”, între vecinii : Popa Dan, Linie Ogoare, Canal, Pintilie Paraschiva, cu o valoare de 11880 lei şi în lotul reclamantei L***** A********** a suprafaţei de 2500 m.p., teren arabil, situat în extravilanul satului/comunei Baia, la locul numit ,, Manej”,, între vecinii: Grădină, Drum, Vizitiu Mircea şi Mandache Ghiţă, cu o valoare de 3300 lei. . Instanţa ia act că pârâţii nu au solicitat contravaloarea sultei şi nici cheltuieli de judecată. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la sediul Judecătoriei Fălticeni, judeţul Suceava, serviciul Arhivă. Pronunţată în şedinţa publică din 29 iunie 2016.
Hotarare 1239/2016 din 29.06.2016Amână pronun?area la 29.06.2016.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 22.06.2016Amână cauza la 22.06.2016 faţă de lipsa de procedură cu pârâta H.M.
Incheiere de sedinta din 24.05.2016