T****** P******
InculpatŞ********* P****
Parte vătămatăÎn temeiul art.396 alin.1 şi 2 Cod procedură penală, aplică inculpatului T****** P******, ..., pentru săvârşirea infracţiunii de furt între membrii de familie, sub forma participaţiei improprie, prev. de art. 228 alin.1 rap. la art 231 alin. 1 Cod penal şi art.52 alin. 3 Cod penal, prin schimbarea încadrării juridice din infracţiunea prev. şi ped. de art. 228 alin.1 Cod penal rap. la art. 231 alin.1 Cod penal şi art. 52 alin.2 Cod penal, pedeapsa de 1(un) an închisoare. În temeiul art.83 Cod penal, dispune amânarea aplicării pedepsei de 1 (un) an închisoare, pe o durată de 2 (doi) ani, care constituie termen de supraveghere, care se calculează de la data rămânerii definitive a hotărârii. În temeiul art.85 alin.1 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: - să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Botoşani la datele fixate de acesta; - să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea acestuia; - să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; - va comunica schimbarea locului de muncă; - să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă; În baza art. 85 alin. 2 lit. b C.pen dispune ca inculpatul să presteze muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 40 zile, în cadrul Primăriei comunei Dobîrceni, judeţul Botoşani. Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 88 C.pen. privind revocarea amânării aplicării pedepsei. Obligă inculpatul să plătească părţii civile Ş********* P**** suma de 714,62 lei despăgubiri civile. În baza art. 274 alin. (1) C. proc. pen. obligă pe inculpat la plata sumei de 300 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat (din care suma de 250 lei reprezentând cheltuieli judiciare la urmărirea penală). Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 23.04.2018.
Hotarare 37/2018 din 23.04.2018Faţă de lipsa inculpatului, întrucât se apreciază necesar prezentarea acestuia în instanţă s-a dispus amânarea cauzei şi citarea inculpatului cu mandat de aducere.
Incheiere de sedinta din 26.02.2018Repune cauza pe rol, pentru a se pune în discuţie schimbarea încadrării juridice din participaţia improprie prev. de art.52 alin.2 Cod penal, în cea prev. de art.52 alin.3 Cod penal şi pentru a fi întrebat inculpatul, în conformitate cu disp art.378 alin.3 Cod procedură penală, dacă, în situaţia în care va fi găsit vinovat, este de acord să presteze muncă în folosul comunităţii. Fixează termen la data de 26.02.2018 pentru când: - se vor cita părţile, inculpatul cu menţiunea de a se prezenta în instanţă pentru a-şi manifesta acordul în sensul celor arătate mai sus; - se va încunoştiinţa apărătorul inculpatului
Incheiere de sedinta din 29.01.2018Amână pronunţarea la data de 29.01.2018. Pronunţată în şedinţa publică, azi 22 ianuarie 2018.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 22.01.2018s-a dispus amânarea cauzei în vederea citării cu mandate de aducere a martorilor din lucrări şi a martorilor din oficiu
Incheiere de sedinta din 27.11.2017s-a dispus amânarea cauzei în vederea audierii în calitate de martori a persoanelor suspecte în cursul urmăririi penale, sens în care vor fi citate
Incheiere de sedinta din 13.11.2017s-a dispus amânarea cauzei pentru lipsa părţilor
Incheiere de sedinta din 09.10.2017