H**** S*****
InculpatH**** P******
Parte vătămatăRespinge ca rămasă fără obiect cererea de înlăturare a omisiunii vădite formulată de petentul avocat CAZACU LUIZA.
Incheiere indreptare eroare materiala din 06.11.2018În baza art. 253 alin. 4 Cod penal, cu aplicarea art. 396 alin. 2 şi alin. 10 Cod procedură penală condamnă inculpatul HAMZO ŞTEFAN, pentru săvârşirea infracţiunii de distrugere, faptă prev. şi ped. de art. 253 alin. 4 Cod penal, la pedeapsa de: - 1 an şi 4 luni închisoare În baza art. 91 Cod penal dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani, conform dispoziţiilor art. 92 Cod penal. În baza art. 93 alin. 1 Cod penal, obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Satu Mare, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin. 2 lit. a Cod penal impune condamnatului să execute următoarea obligaţie: să frecventeze unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art. 93 alin. 3 Cod penal, pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul prestează o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei Doba sau în cadrul Şcolii Gimnaziale Doba, pe o perioada de 60 de zile lucrătoare. În baza art. 91 alin. 4 Cod penal, atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 96 Cod penal în sensul revocării suspendării sub supraveghere pentru nerespectarea, cu rea credinţă, a măsurilor de supraveghere ori a obligaţiilor impuse sau stabilite de lege precum şi în cazul săvârşirii de infracţiuni, toate în termenul de supraveghere. Ia act că persoana vătămată nu s-a constitut parte civilă. În baza art. 272 Cod procedură penală, dispune virarea din contul Ministerului Justiţiei în contul Baroului Satu Mare a sumei de 260 lei, reprezentând onorariul cuvenit avocatului din oficiu Cazacu Luiza, conform delegaţiei nr. 61/13.03.2017, pentru faza de urmărire penală. În baza art. 272 Cod procedură penală, dispune virarea din contul Ministerului Justiţiei în contul Baroului Satu Mare a sumei de 260 lei, reprezentând onorariul cuvenit avocatului din oficiu Cizmaş Petrean Anda, conform delegaţiei nr. 147/06.02.2018, pentru faza camerei preliminarii. În baza art. 272 Cod procedură penală, dispune virarea din contul Ministerului Justiţiei în contul Baroului Satu Mare a sumei de 260 lei, reprezentând onorariul cuvenit avocatului din oficiu Rusu Alexandra, conform delegaţiei nr. 1318/15.10.2018, pentru faza de judecată. În baza art. 274 alin. 1 Cod procedură penală, obligă inculpatul la plata sumei de 400 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. (200 lei pentru urmărirea penală şi 200 lei pentru judecată).
Hotarare 1369/2018 din 31.10.2018Amână pronunţarea în cauză pentru data de 31.10.2018, sala 1, ora 12:00.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 25.10.2018Pentru ca avocatul din oficiu să studieze dosarul în vederea dezbaterii fondului cauzei.
Incheiere de sedinta din 27.09.2018Având în vedere lipsa nejustificată a inculpatului care va fi citat cu mandat de aducere şi pentru a se prezenta un interpret de limbă maghiară, având în vedere că persoana vătămată prezentă azi, nu vorbeşte limba română.
Incheiere de sedinta din 31.05.2018