C****** G*******
Apelant InculpatS***** R**** P*** R******* P*** D******* S****** A**** P*** O***** S***** C***** D* A****
Intimat Parte civilăAdmite apelul declarat de inculpatul C****** G*******, împotriva sentinţei penale nr.181/31.05.2017 pronunţată de Judecătoria Curtea de Argeş în dosarul nr. 1571/216/2015. Desfiinţează în parte sentinţa penală şi rejudecând: Înlătură sporul de 2 luni închisoare, iar în baza art. 33 lit. a), art. 34 alin. 1 lit. b) Cod penal anterior, aplică inculpatului pedeapsa rezultantă de 2 ani închisoare. Înlătură dispoziţiile art. 86 ind. 1 Cod penal anterior cu toate consecinţele, iar în temeiul art. 81 Cod penal anterior dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe perioada termenului de încercare de 4 ani, stabilit conform art. 82 Cod penal anterior. În baza art. 71 alin. 5 Cod penal anterior suspendă executarea pedepsei accesorii pe perioada termenului de încercare. Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 Cod penal anterior. Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei. Conform art. 275 alin. 3 Cod procedură penală, cheltuielile judiciare avansate de stat, în apel, rămân în sarcina acestuia. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică astăzi 12 martie 2018, la Curtea de Apel Piteşti – Secţia penală şi pentru cauze cu minori şi de familie.
Hotarare 280/2018 din 12.03.2018Amână pronunţarea la 12 martie 2018.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 05.03.2018Amână judecarea cauzei la 05 martie 2018, ora 08:30, pentru a se reveni cu adresă la Ocolul Silvic Curtea de Argeş în vederea comunicării delegaţiilor de marcare ale tehnicianului Floarea Gheorghe pentru partida 77 Vultureşti, U.P. IV Zigoneni, u.a. 184. Pronunţată în şedinţă publică astăzi 08 ianuarie 2018, la Curtea de Apel Piteşti – Secţia penală şi pentru cauze cu minori şi de familie.
Incheiere de sedinta din 08.01.2018Amână cauza la data de 08 ianuarie 2018, pentru când părţile au termen în cunoştinţă nemaifiind citate. Încuviinţează proba cu înscrisuri solicitată de apărătorul apelantului – inculpat, aşa cum au fost depuse la dosarul cauzei la acest termen. Admite în parte proba solicitată de apărătorul apelantului – inculpat privind înaintarea relaţiilor de la Ocolul Silvic Curtea de Argeş. Se va emite adresă către Ocolul Silvic în sensul de a comunica instanţei dacă în anul 2011, numitul Floarea Gheorghe a avut funcţia de inginer, dacă a efectuat marcarea în partida de exploatare U.P.4 – Zigoneni, ua 184 A, dacă acesta este persoana care a efectuat şi controlul, constatarea şi reprimirea parchetului exploatat în această unitate, în ceea ce îl priveşte pe inculpatul C****** G*******, urmând a înainta şi delegaţiile care au stat la baza acestor activităţi întocmite la nivelul anilor 2011 – 2013, menţionând dacă, potrivit regulamentului intern al Ocolului Silvic trebuia desemnată o altă persoană pentru a efectua controalele ulterioare, decât cea care a făcut marcarea. Respinge cererea privind solicitarea celorlalte relaţii la care a făcut referire apărătorul apelantului – inculpat, nefiind utile şi concludente soluţionării cauzei. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 23 octombrie 2017, la Curtea de Apel Piteşti – Secţia penală şi pentru cauze cu minori şi de familie.
Incheiere de sedinta din 23.10.2017Amână cauza la data de 23 octombrie 2017, pentru când părţile au termen în cunoştinţă nemaifiind citate Admite cererea formulată de apărătorul apelantului – inculpat privind amânarea cauzei pentru imposibilitate de prezentare la proces, acordând un singur termen în acest sens Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 25 septembrie 2017, la Curtea de Apel Piteşti – Secţia penală şi pentru cauze cu minori şi de familie.
Incheiere de sedinta din 25.09.2017