P******** V******* c* d************ a*** a***** P******* S***
ReclamantS******** F***** O******** M*******
PârâtA************ F******* P***** M****
Chemat în garanţieHOTĂRĂŞTE: Respinge, ca neîntemeiată, excepţia inadmisibilităţii invocată de pârâtul S******** F***** O******** M*******. Admite cererea formulată de reclamanta Păscăriţă Victoria în contradictoriu cu pârâtul S******** F***** O******** M*******. Obligă pârâtul la plata către reclamantă a sumei de 6974 lei cu titlu de timbru de mediu şi la plata dobânzii fiscale aferentă acestei sume, calculată de la data plăţii - 07.05.2013 şi până la data achitării efective. Obligă pârâtul la plata către reclamantă a sumei de 300 lei cu titlu de cheltuieli de judecată, reprezentând taxă de timbru. Admite cererea de chemare în garanţie formulată de pârât. Obligă chemata în garanţie Administraţia Fondului pentru Mediu la plata către pârât a sumei de 6974 lei cu titlu de debit şi la plata dobânzii fiscale aferentă acestei sume, calculată de la data plăţii - 07.05.2013 şi până la data achitării efective. Cu drept de recurs în 15 zile de la comunicare, cale de atac care se va depune la Tribunalul Bacău - Secţia a II-a Civilă şi de Contencios Administrativ şi Fiscal. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 21.05.2018.
Hotarare 582/2018 din 21.05.2018Instanta constata ca este primul termen de judecata, procedura completă .In art.131 alin.1 Cod procedură civilă, tribunalul constată că este competent general material şi teritorial să soluţioneze prezenta cerere în raport de dispoziţiile art.95 Cpc coroborat cu art.10 alin.1 şi 3 din legea nr.554/2004. În baza art.238 alin.1 Cpc, tribunalul estimează durata de cercetare a procesului la 1 termen de judecată. Prin întâmpinarea depusă la dosar, pârâtul S******** F***** O******** M******* a invocat excepţia inadmisibilităţii cererii, pe care tribunalul în baza art.248 alin.4 Cod procedură civilă o uneşte cu fondul cauzei. De asemenea, pârâtul a formulat cerere de chemare în garanţie a Administraţiei Fondului pentru Mediu. În temeiul dispoziţiilor art.74 alin.2 raportat la art.64 alin.2 Cpc, tribunalul admite în principiu cererea de chemare în garanţie formulată de reclamantă şi dispune citarea chematei în garanţie pentru următorul termen, cu copii de pe cererea de chemare în judecată şi cererea în garanţie formulată, cu menţiunea de a depune întâmpinare la dosar. În baza art. 258 coroborat cu art.265 Cpc, tribunalul încuviinţează pentru reclamant proba cu înscrisurile depuse la dosarul cauzei, apreciind că proba este admisibilă potrivit legii şi aptă să ducă la soluţionarea cauzei. Se va acorda termen pentru citarea chematei în garanţie.
Incheiere de sedinta din 12.03.2018Constată lipsă de procedură cu reclamanta motivat de faptul ca nu a fost citată la domiciliul procesual ales, avocat Parfenie Stratica cu sedoiul în Moinesti, judetul Bacau
Incheiere de sedinta din 05.02.2018