I** D*****
ReclamantM********* B******** P*** P*****
PârâtRespinge acţiunea civilă formulată de reclamantă. Admite excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtului. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la judecătoria Sectorului 5 Bucureşti. Pronunţată, azi 04,11,2020 prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Hotarare 6686/2020 din 04.11.2020Amână pronuntarea la data de 04.11.2020. Pronuntata in sedinta publica azi 28.10.2020.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 28.10.2020AMână pronunţarea la data de 28.10.2020. Pronunţată în şedinţă publică azi 14.10.2020
Incheiere de sedinta din 14.10.2020Pentru avizarea raportului de expertiză de către OCPI
Incheiere de sedinta din 26.08.2020repune cauza pe rol. în vederea citării părţilor
Incheiere de sedinta din 10.07.2020În temeiul Decretului Preşedintelui României nr. 195/16.03.2020, suspendă judecata.
Incheiere suspendare din 20.03.2020Având în vedere Hotărârea Adunării Generale nr. 2/21.01.2020 a judecătorilor ce funcţionează în cadrul Judecătoriei Sectorului 5 Bucureşti, prin care s-a decis suspendarea activităţii Judecătoriei Sectorului 5 Bucureşti cu începere din data de 22.01.2020 şi până la retragerea sau respingerea propunerii legislative de eliminare a pensiilor de serviciu ale magistraţilor, urmând a se judeca doar cauzele penale urgente şi cu măsuri preventive, ordinele de protecţie, ordonanţele preşedinţiale, cererile de suspendare provizorie a executării, cererile având ca obiect măsuri asigurătorii şi cererile de încuviinţare a executării silite şi faţă de împrejurarea că prezenta cauză nu se circumscrie cauzelor sus-menţionate, va acorda un nou termen de judecată la data de 20.03.2020.
Incheiere de sedinta din 07.02.2020În temeiul art. 64 alin. 4 Cod procedură civilă, suspendă judecarea prezentei cauze având ca obiect uzucapiune, până la soluţionarea căii de atac exercitate împotriva încheierii de respingere ca inadmisibilă a cererii de intervenţie formulate de către numitul Enache Florin. Cu drept de recurs pe toată durata suspendării, care se depune la Judecătoria Sectorului 5 Bucure?ti. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 08.02.2019.
Incheiere suspendare din 08.02.2019Admite cererea de acordare a ajutorului public judiciar formulată de petenta I** D*****. Dispune scutirea petentei de la plata diferenţei de taxă judiciară de timbru în cuantum de 1.356,775 lei. Fără cale de atac. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 23.01.2019.
Incheiere de sedinta din 23.01.2019pentru a da posibilitatea intervenientului să exercite calea de apel împotriva încheierii de respingere a cererii de intervenţie pronunţate la termenul de astăzi
Incheiere de sedinta din 11.01.2019Pentru a da posibilitatea persoanei care a formulat cerere de intervenţie să depună la dosar toate înscrisurile solicitate de instanţă.
Incheiere de sedinta din 23.11.2018Faţă de lipsa raportului de expertiză.
Incheiere de sedinta din 28.09.2018Admite cererea de acordare a ajutorului public judiciar formulată de petenta I** D*****. Constată că petenta beneficiază de ajutor public judiciar în prezentul proces civil în condiţiile art. 8 alin. 1 din O.U.G. nr. 51/2008. Dispune scutirea petentei de la plata onorariului de expert, ce va fi avansat din fondul special al Ministerului Justiţiei. Dispune emiterea unei adrese către Tribunalul Bucureşti – Serviciul Contabilitate, în vederea plăţii onorariului provizoriu al expertului pus în sarcina petentei, în sumă de 1.500 lei (la adresă se va ataşa copie a încheierii din 29.06.2018 şi copie a prezentei încheieri) Dispune emiterea adreselor către Biroul Local de Expertize Tehnice şi Contabile şi către domnul expert Negru Sorin, cu menţiunile din încheierea de la termenul din 29.06.2018 şi cu aducerea la cunoştinţă a faptului că prin prezenta încheiere s-a dispus scutirea petentei de la plata onorariului de expert, onorariu care va fi avansat din fondul special al Ministerului Justiţiei. Fără cale de atac. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 07.08.2018.
Incheiere de sedinta din 07.08.2018administrare probatoriu
Incheiere de sedinta din 29.06.2018Termen pe şedinţa publica
Măsuri dispuse pentru comunicarea întâmpinării, în condiţiile art. 201 alin. 2 Cod procedură civilă Instanţa, constatând că s-a depus întâmpinare de către pârât, văzând dispoziţiile art. 201 alin. 2 Cod procedură civilă, dispune comunicarea către reclamant a acestei întâmpinări şi a înscrisurilor ataşate acesteia, cu următoarele menţiuni: - de a depune în mod obligatoriu răspuns la întâmpinare, în termen de 10 zile de la data comunicării prezentei rezoluţii. Termen administrativ - 08.05.2018 C 24 civil adm. Fără prezenţa părţilor.
comunicarea către pârât, a cererii de chemare în judecată şi a înscrisurilor ataşate acesteia. Termen administrativ – 03.04.2018 C 24 civil adm. Fără prezenţa părţilor
Admite cererea de acordare a ajutorului public judiciar formulată de petenta I** D*****. Constată că petenta beneficiază de ajutor public judiciar în prezentul proces civil în condiţiile art. 8 alin. 1 din O.U.G. nr. 51/2008. Dispune scutirea petentei de la plata taxei judiciare de timbru în cuantum de 2.838,472 lei. Fără cale de atac. Dată în camera de consiliu şi pronunţată în şedinţă publică astăzi, 23.02.2018.
Incheiere de sedinta din 23.02.2018în vederea soluţionării cererii de ajutor public judiciar în camera de consiliu la 23.02.2018, fără prezenţa părţilor
Măsuri dispuse pentru verificarea cererii de chemare în judecată şi regularizarea acesteia conform art. 194 - 197 Cod procedură civilă Stabileşte taxa judiciară de timbru datorată în cauză la suma de 2.838,472 lei, prin raportare la valoarea imobilului potrivit grilelor notariale (86.673,6 lei = 130 m.p. * 144 euro/mp * 4,63 lei/euro - cursul euro la data introducerii cererii, respectiv 04.12.2017). Prin urmare, pune în vedere reclamantului să depună la dosarul cauzei, în original, dovada achitării unei taxei judiciare de timbru în cuantum de 2.838,472 lei. Cu menţiunea că reclamantul poate formula cerere de reexaminare împotriva modului de stabilire a taxei judiciare de timbru în termen de 3 zile de la comunicarea prezentei rezoluţii, potrivit art. 39 alin. 1 din O.U.G. nr. 80/26.06.2013. Cu menţiunea că reclamantul are posibilitatea de a formula, în condiţiile legii, cerere de acordare a facilităţilor la plata taxei judiciare de timbru, în termen de 5 zile de la primirea comunicării (potrivit art. 33 alin. 2 teza a II-a din O.U.G. nr. 80/2013), sub sancţiunea decăderii din dreptul de acordare a facilităţilor sus-arătate, potrivit art. 185 alin. 1 Cod procedură civilă; Reclamantul are obligaţia de a proceda la efectuarea completărilor şi/sau a modificărilor dispuse de către instanţa de judecată în termen de 10 zile de la primirea comunicării, sub sancţiunea anulării cererii, conform art. 200 alin. 3 Cod procedură civilă, neîndeplinirea cerinţelor prevăzute la art.194 - 197 Cod procedură civilă privind completarea sau modificarea cererii, în termenul sus-arătat, atrăgând anularea cererii. Termen administrativ - 05.02.2018 C 24 civil adm. Fără prezenţa părţilor
Verificând dacă cererea de chemare în judecată îndeplineşte cerinţele prevăzute la art. 194 – 197 C.pr.civ., conform art. 200 alin. 1 C.pr.civ., constatând că cererea nu îndeplineşte aceste cerinţe, în temeiul art. 200 alin. 3 C.pr.civ., reclamantei i se vor comunica în scris lipsurile mai jos indicate, cu menţiunea că, în termen de cel mult 10 zile de la primirea comunicării, trebuie să facă completările sau modificările dispuse, sub sancţiunea anulării cererii: - să evalueze obiectul cererii de chemare în judecată având ca obiect constatare dobândirii dreptului de proprietate asupra terenului în suprafaţă de 130 mp prin uzucapiune potrivit grilelor notariale pentru evaluarea proprietăţii imobiliare, precum şi să arate modul de calcul prin care s-a ajuns la ajuns la determinarea acestei valori, cu depunerea înscrisurilor doveditoare (grilele notariale); - să depună certificatul de carte funciară pentru imobilul din str. Lavei nr. 16, sector 5, cu arătarea titularului înscris în cartea funciară eliberat de biroul de cadastru şi publicitate imobiliară iar în cazul în care imobilul nu este înscris în cartea funciară, să depună certificat emis de acelaşi birou din care să rezulte acest fapt; - să indice numele, prenumele şi adresa martorilor propuşi. 2. Stabileşte termen administrativ (fără prezenţa părţilor) la data de 15.01.2018.