N****** B*****
CreditorS*** B* I************ S*
DebitorV*** O*******
PetentS****** S* P*** E*** B******* R************ A******* S*** C* S**** D* C********* A*** L* C******* B********
PetentV*** O*******
PetentÎn vederea soluţionării litigiilor în care debitoarea este parte
Incheiere de sedinta din 18.10.2022În vederea soluţionării litigiilor în care debitoarea este parte, amâna cauza
Incheiere de sedinta din 05.04.2022pentru continuarea procedurii si solutionarea tuturor dosarelor asociate
Incheiere de sedinta din 07.12.2021Pentru continuarea procedurii.
Incheiere de sedinta din 07.09.2021În temeiul art. 145 alin. 1 lit. A pct. b din Legea nr. 85/2014 privind procedura insolvenţei, dispune intrarea în faliment prin procedura generală a debitorului SC S*** B* I************ S*. În temeiul art. 145 alin. 2 din Legea nr. 85/2014 privind procedura insolvenţei ridică dreptul de administrare al debitorului şi dispune dizolvarea societăţii debitoare. Dispune sigilarea bunurilor din averea debitoarei, în sarcina lichidatorului judiciar. Stabileşte termen de maxim 10 zile de la data notificării deschiderii procedurii falimentului de predare a gestiunii averii de la debitor către lichidator, împreună cu lista actelor şi operaţiunilor efectuate până la deschiderea procedurii. Dispune întocmirea şi predarea către lichidatorul judiciar, în termen de maxim 10 zile de la intrarea în faliment, a unei liste cuprinzând numele şi adresele creditorilor şi toate creanţele acestora, cu indicarea celor născute după data introducerii cererii de deschidere a procedurii. Fixează următoarele termene limită: a) termenul limită pentru înregistrarea cererii de admitere a creanţelor menţionate la art. 146 alin. (3) din lege, în vederea întocmirii tabelului suplimentar – 30.04.2021; b) termenul de verificare a creanţelor menţionate la art. 146 alin. (3) din lege, de întocmire, afişare şi comunicare a tabelului suplimentar al acestora –28.05.2021; c) termenul de depunere la tribunal a contestaţiilor – 7 zile de la publicarea în BPI a tabelului suplimentar; d) termenul de întocmire a tabelului definitiv consolidat – 25.06.2021. Numeşte lichidator judiciar pe CII STOIAN IONEL SPIREA, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de lege, cu o remuneraţie de 2.500 lei din averea debitorului. Pune în vedere lichidatorului judiciar prevederile art. 252 din Legea nr. 31/1990, republicată şi dispune îndeplinirea formalităţilor privind menţionarea la registrul comerţului a reprezentanţilor permanenţi ai săi. În temeiul art. 146 alin. 1 şi 2 din Legea nr. 85/2014 privind procedura insolvenţei, dispune ca lichidatorul judiciar să trimită o notificare privind intrarea debitorului în procedura falimentului prin procedura generală, ridicarea dreptului de administrare şi dizolvarea acestuia, tuturor creditorilor menţionaţi în lista depusă de debitor/administratorul judiciar, menţionată la art. 146, debitorului şi oficiului registrului comerţului sau, după caz, registrului societăţilor agricole în care debitorul este înmatriculat, pentru efectuarea menţiunii. Fixează termen pentru continuarea procedurii la 07.09.2021, orele 09-10, C2. Executorie. Cu apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii prin publicare în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă, ce va fi depus la Tribunalul Bucureşti Secţia a VII-a Civilă. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 16.03.2021.
Hotarare intermediara 1355/2021 din 16.03.2021pentru a se indica temeiul de drept al cererii
Incheiere de sedinta din 02.03.2021pentru a se depune raportul de activitate
Incheiere de sedinta din 27.10.2020pentru continuarea procedurii insolvenţei
Incheiere de sedinta din 23.06.2020Suspendat de drept în baza art.63 alin.11 din Decretul Preşedintelui României nr.240/14.04.2020 privind prelungirea stării de urgenţă pe teritoriul României, pe toată perioada stării de urgenţă
Rezolutie din 28.04.2020Având în vedere că prin hotărârea Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Tribunalului Bucureşti din data de 03.02.2020 s-a dispus suspendarea activităţii pe o durată nedeterminată şi amânarea dosarelor aflate pe rolul completelor de judecată, cu excepţia cauzelor urgente, amână cauza.
Incheiere de sedinta din 11.02.2020pentru continuarea procedurii insolvenţei
Incheiere de sedinta din 01.10.2019pentru continuarea procedurii insolvenţei
Incheiere de sedinta din 16.04.2019Admite cererea formulată de creditorul V*** O*******. În temeiul art. 45 alin. 1 lit. f coroborat cu art. 57 alin. 4 din Legea nr. 85/2006 dispune înlocuirea practicianului în insolvenţă PRO CAPITAL RESTRUCTURING IPURL, din calitatea de administrator judiciar al debitoarei SC S*** B* I************ S*, cu CII STOIAN IONEL SPIREA, desemnat de Adunarea Creditorilor din data de 18.02.2019, conform procesului-verbal publicat în BPI nr. 3945 din 25.02.2019, cu un onorariu de 1.000 lei pentru întreaga procedură. Dispune încetarea atribuţiilor administratorului judiciar PRO CAPITAL RESTRUCTURING IPURL şi efectuarea unei adrese către noul administrator judiciar CII STOIAN IONEL SPIREA în vederea comunicării numirii, cu menţiunea de a îndeplini toate atribuţiile prevăzute de legea nr. 85/2014. Dispune predarea în termen de 5 zile de la data prezentei, a gestiunii averii către noul administrator judiciar, împreună cu lista actelor şi operaţiunilor efectuate după deschiderea procedurii. Cu apel în 5 zile de la comunicare prin publicare în BPI. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 02.04.2019.
Incheiere de sedinta din 02.04.2019lipsă procedură
Incheiere de sedinta din 19.03.2019Având în vedere că prin hotărârea Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Tribunalului Bucureşti din data de 27.02.2019 s-a dispus amânarea, în intervalul 28.02.2019 – 07.03.2019, a dosarelor aflate pe rolul completelor de judecată, cu excepţia cauzelor urgente, amână cauza
Incheiere de sedinta din 05.03.2019Respinge cererea de preschimbare a termenului de judecată formulată de petentul V*** O******* stabilit pentru data de 16.04.2019. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 21.02.2019.
Incheiere de sedinta din 21.02.2019pentru continuarea procedurii insolvenţei
Incheiere de sedinta din 22.01.2019Admite excepţia inadmisibilităţii cererii. Respinge ca inadmisibilă cererea formulată de petentul V*** O******* de sesizare din oficiu şi înlocuire a PRO CAPITAL RESTRUCTURING IPURL din calitatea de administratorului judiciar al debitoarei SC S*** B* I************ S*. Cu apel în 5 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 22.01.2019.
Incheiere de sedinta din 22.01.2019pentru continuarea procedurii insolvenţei
Incheiere de sedinta din 23.10.2018În baza art. 85 alin. 1 raportat la art. 74 şi art. 67 alin. 1 lit. g din Legea nr. 85/2014, constată că a operat de drept ridicarea dreptului de administrare al debitorului SC S*** B* I************ S*, constând în dreptul de a-şi conduce activitatea, de a-şi administra bunurile din avere şi de a dispune de acestea, situaţie în care conducerea integrală a activităţii debitorului va reveni administratorului judiciar. Cu apel în termen de 7 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 26.06.2018.
Incheiere de sedinta din 26.06.2018pentru continuarea procedurii insolvenţei
Incheiere de sedinta din 26.06.2018Amână pronunţarea la data de 26.06.2018, pentru soluţionarea cererii formulată de administratorul judiciar.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 12.06.2018Respinge contestaţia formulată de debitoarea SC S*** B* I************ S* împotriva cererii de deschidere a procedurii insolvenţei. Admite cererea creditorului N****** B***** împotriva debitorului SC S*** B* I************ S*. În temeiul art. 72 alin. 6 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, deschide procedura generală împotriva debitorului SC S*** B* I************ S*. În cazul în care debitorul nu depune, în 10 zile de la pronunţare prezentei hotărâri, la dosar, o declaraţie prin să-şi manifeste intenţia de reorganizare, în temeiul art. 85 alin. 1 raportat la art. 74 şi art. 67 alin. 1 lit. g din Legea nr. 85/2014, urmează a opera ridicarea de drept a dreptului de administrare – constând în dreptul de a-şi conduce activitatea, de a-şi administra bunurile din avere şi de a dispune de acestea, situaţie în care conducerea integrală a activităţii debitorului revine administratorului judiciar. Dă dispoziţie tuturor băncilor la care debitoarea are disponibil în conturi să nu dispună de acestea fără un ordin al judecătorului sindic sau al administratorului judiciar, obligaţia de înştiinţare a băncilor revenindu-i administratorului judiciar, în cazul în care operează ridicarea de drept a dreptului de administrare. Pune în vedere debitorului că este obligat să depună în 10 zile de la pronunţarea prezentei hotărâri, la dosarul cauzei, actele şi informaţiile prevăzute la art. 67 alin. 1 din Legea nr. 85/2014. În cazul în care debitorul nu va depune actele şi informaţiile arătate devin aplicabile dispoziţiile art. 82 alin. 2 şi art. 169 alin. 1 lit. d din Legea nr. 85/2014. Fixează următoarele termene limită: b) termenul limită pentru înregistrarea cererii de admitere a creanţelor asupra averii debitorului – 04.05.2018; c) termenul de verificare a creanţelor, de întocmire şi publicare în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă a tabelului preliminar de creanţe – 24.05.2018; d) termenul de definitivare a tabelului creanţelor – 18.06.2018; e) data primei şedinţe a adunării generale a creditorilor – 29.05.2018. Numeşte administrator judiciar provizoriu pe PRO CAPITAL RESTRUCTURING IPURL care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 58 din Legea nr. 85/2014, cu exercitarea atribuţiilor de supraveghere a activităţii debitorului în conformitate cu art. 5 pct. 66 şi art. 87 din Legea nr. 85/2014 până la ridicarea dreptului de administrare al debitorului şi cu o remuneraţie provizorie de 2.000 lei din averea debitorului. În temeiul art. 71 alin. 1 din Legea nr. 85/2014, dispune ca administratorul judiciar să efectueze notificările prevăzute de art. 100, privind deschiderea procedurii generale împotriva debitorului şi ridicarea dreptului de administrare, tuturor creditorilor menţionaţi în lista depusă de debitor în conformitate cu art. 74 raportat la art. 67 alin. 1 lit. c), debitorului şi oficiului registrului comerţului sau, după caz, registrului societăţilor agricole ori registrului asociaţiilor şi fundaţiilor în care debitorul este înmatriculat, pentru efectuarea menţiunii, instanţelor judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul declarat la registrul comerţului, şi tuturor băncilor unde debitorul are deschise conturi, în vederea aplicării prevederilor art. 75 din Legea nr. 85/2014. Pune în vedere administratorului judiciar să efectueze în 60 de zile de la data pronunţării prezentei hotărâri inventarierea bunurilor debitorului, să întocmească şi să depună la dosar, în termen de 20 de zile de la desemnare, raportul prevăzut la art. 92 alin. 1 din Legea nr. 85/2014, şi, în termen de 40 de zile de la desemnare, raportul prevăzut la art. 97 din aceiaşi lege. În temeiul art. 39 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, dispune deschiderea de către debitor a unui cont la o unitate bancară din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii, în termen de 2 zile de la notificarea deschiderii procedurii; în caz de neîndeplinire a atribuţiei, contul va fi deschis de către administratorul judiciar. Eventualele disponibilităţi băneşti vor fi păstrate într-un cont special de depozit bancar. Pune în vedere lichidatorului judiciar prevederile art. 252 din Legea nr. 31/1990, republicată şi dispune îndeplinirea formalităţilor privind menţionarea la registrul comerţului a reprezentanţilor permanenţi ai săi. Fixează termen pentru analiza stadiului continuării procedurii la 26.06.2018. Executorie. Cu apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii prin publicare în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă, ce va fi depus la Tribunalul Bucureşti Secţia a VII-a Civilă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 20.03.2018.
Hotarare intermediara 1755/2018 din 20.03.2018Amână pronunţarea la data de 20.03.2018.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 06.03.2018pentru a se cita petentul
Incheiere de sedinta din 23.01.2018Termenul a fost preschimbat prin încheierea din în data de 23.10.2017.
Respinge cererea formulată de debitoarea SC S*** B* I************ S* privind stabilirea unei cauţiuni în sarcina creditorului N****** B*****. Acordă termen pentru continuarea judecăţii la data de 23.01.2017, C2, ora 09:00, pentru când se vor cita părţile. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 05.12.2017.
Incheiere de sedinta din 05.12.2017Amână pronunţarea la data de 05.12.2017.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 21.11.2017Admite cererea de preschimbare a termenului de judecată formulată de către petentul N****** B*****. Dispune preschimbarea termenului de judecată stabilit pentru data de 05.12.2017 cu cel din data de 21.11.2017 pentru când se vor cita părţile. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 23.10.2017.
Incheiere de sedinta din 23.10.2017