B**** I**
InculpatÎn baza art. 335 alin. 2 C.pen, rap. la art. 396 alin. 1,4,10 C.pr.pen., stabileşte pentru inculpatul B**** I**, pedeapsa de 2000 lei amendă penală (200 zile amendă). Dispune amânarea aplicării pedepsei, conform art. 83 Cod penal, pe un termen de supraveghere de 2 ani, conform art. 84 Cod penal. Pe durata termenului de supraveghere, conform art. 85 alin. 1 Cod penal, inculpatul va respecta următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la serviciul de probaţiune, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. Conform art. 83 al. 4 Cod Penal atrage atenţia inculpatului de prevederile art. 88 Cod Penal potrivit cărora: „Dacă pe parcursul termenului de supraveghere persoana supravegheată, cu rea-credinţă, nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse ori stabilite de lege, instanţa revocă amânarea şi dispune aplicarea şi executarea pedepsei.” „În cazul când, până la expirarea termenului de supraveghere persoana supravegheată nu îndeplineşte integral obligaţiile civile stabilite prin hotărâre, instanţa revocă amânarea şi dispune aplicarea şi executarea pedepsei, afară de cazul când persoana dovedeşte că nu a avut nicio posibilitate să le îndeplinească”. „Dacă după amânarea aplicării pedepsei persoana supravegheată săvârşeşte o nouă infracţiune, cu intenţie sau cu intenţie depăşită, în termenul de supraveghere, pentru care s-a pronunţat o condamnare, chiar după expirarea acestui termen, instanţa revocă amânarea şi dispune aplicarea şi executarea pedepsei”. În baza art. 274 alin. (1) C. proc. pen. obligă pe inculpat la plata sumei de 400 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 21.05.2018.
Hotarare 287/2018 din 21.05.2018În baza art.391 alin.1 C.pr.pen. stabileşte termen pentru pronunţare la data de 21.05.2018.
Incheiere de sedinta din 18.05.2018Pentru administrarea probei cu înscrisuri în circumstanţiere, amână cauza la 18.05.2018.
Incheiere de sedinta din 20.04.2018La cererea inculpatului de a se acorda termen în vederea angajării unui apărător, amână cauza la 20.04.2018.
Incheiere de sedinta din 02.03.2018