S********* D* S******* H************** H******** S*
ReclamantS********* D* S******* H************** H******** S* - C*** F****** B******** S***
ReclamantS********* H************* S* B********
PârâtS********* H************* S* B******** - P*** S******** H************ C***** D* A****
PârâtAdmite acţiunea. Obligă pe pârâtă la plata către reclamantă a sumei de 290.932,75 lei reprezentând contravaloare lucrări precum şi dobânda legală aferentă începând cu 01.01.2015 şi până la plată. Cu apel. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 17.04.2019.
Hotarare 160/2019 din 17.04.2019Amână pronunţarea la data de 17.04.2019. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 10.04.2019.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 10.04.2019Respinge excepţia prescripţiei. Fixează termen la 10.04.2019. Se vor cita părţile. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 20.02.2019.
Incheiere de sedinta din 20.02.2019Amână pronunţarea la data de 20.02.2019. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 13.02.2019.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 13.02.2019Admite cererea de cerere de amânare a judecării cauzei, formulată de reclamantă, pentru imposibilitatea de prezentare a consilierului juridic desemnat să reprezinte societatea. Amână judecarea cauzei la data de 13 Februarie 2019. Pronunţată în şedinţa publică de la 19 Decembrie 2018.
Incheiere de sedinta din 19.12.2018Admite cererea de amânare a judecării cauzei pentru a lua la cunoştinţă de conţinutul raportului de expertiză, formulată de reclamantă, prin reprezentant. Amână judecarea cauzei la data de 19 Decembrie 2018, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţa publică de la 31 Octombrie 2018.
Incheiere de sedinta din 31.10.2018Încuviinţează cererea de amânare formulată de reclamanta S********* D* S******* H************** H******** S*, pentru lipsa raportului de expertiză. Revine cu adresă către dl expert, în vederea efectuării raportului de expertiză după citarea părţilor şi cu menţiunea de a depune la dosarul cauzei lucrarea de expertiză în 3 exemplare cu cel puţin 10 zile înaintea termenului de judecată ca va fi acordat, însoţit de dovezile de convocare ale părţilor.
Incheiere de sedinta din 05.09.2018Rectifică încheierea de şedinţă din data de 07.03.2018, în sensul că cele două procese-verbale de care reclamanta înţelege să se folosească în cauză, sunt invocate prin întâmpinarea depusă la dosarul cauzei iar nu prin cererea introductivă aşa cum din eroare s-a consemnat. Administrează, din oficiu proba cu expertiza specialitatea electroenergetică, cu următorul obiectiv: expertul cauzei urmează a răspunde dacă cele două procese-verbale invocate prin întâmpinarea depusă la dosarul cauzei, respectiv cel încheiat la data de 29.08.2014 – de terminare a lucrărilor şi cel încheiat la data de 16.09.2014 - de punere în funcţiune, au vizat prima subfază a proiectului Mentenanţă Corectivă şi anume de punere la pământ generator sau subfaza nr. 2, deficienţe stator, pentru care, după cum pretinde reclamanta, nu s-a realizat încă un proces-verbal de recepţie. Desemnează pe domnul expert Ghemaru Cristian, singurul expert specialitatea electroenergetică, aflat pe lista Biroului Local de Expertize de pe lângă Tribunalul Argeş. Stabileşte onorariul provizoriu de expertiză în cuantum de 1.000 Ron în sarcina pârâtei Societatea de Producere a Energiei Electrice în Hidrocentrale Hidroelectrica SA ca urmare a faptului că excepţia de prescripţie a fost invocată prin întâmpinarea sa. Pune în vedere pârâtei, prin consilier juridic, să achite onorariul de expertiză stabilit şi să depună la dosarul cauzei recipisa doveditoare în termen de 5 zile de la numirea expertului. Emite adresă către expertul desemnat, după plata onorariului provizoriu, în vederea efectuării raportului de expertiză după citarea părţilor şi să depună la dosarul cauzei raportul de expertiză în 3 exemplare cu cel puţin 10 zile înaintea termenului de judecată acordat, însoţit de dovezile de convocare ale părţilor. Emite adresă către Biroul Local de Expertize de pe lângă Tribunalul Argeş pentru a încunoştinţa numirea expertului.
Incheiere de sedinta din 23.05.2018Admite cererea de amânare a judecării cauzei formulată de către pârâtă. Prorogă pronunţarea asupra excepţiei prescripţiei dreptului la acţiune, excepţie invocată de pârâta Societatea de Producere a Energiei Electrice în Hidrocentrale Hidroelectrica SA, prin întâmpinarea depusă la dosarul cauzei, la următorul termen de judecată ce va fi acordat. Amână judecarea cauzei la data de 23 Mai 2018, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţa publică de la 25 Aprilie 2018.
Incheiere de sedinta din 25.04.2018Pune în vedere reclamantei, prin consilier juridic, să depună la dosarul cauzei dovezi din care să rezulte momentul finalizării efective a sublucrării remediere defecţiuni stator-generator (separat de data emiterii facturii). Pune în vedere pârâtei, prin consilier juridic, să confirme dacă într-adevăr procesele-verbale invocate prin acţiunea introductivă, vizează operaţiunile de reparaţie din ”amonte” şi anume de punere la pământ generator sau vizează şi ceea de-a treia etapă, anume remediere defecţiuni stator-generator. Prorogă pronunţarea asupra excepţiei prescripţiei dreptului la acţiune, excepţie invocată de pârâta Societatea de Producere a Energiei Electrice în Hidrocentrale Hidroelectrica SA, prin întâmpinarea depusă la dosarul cauzei, la următorul termen de judecată ce va fi acordat.
Incheiere de sedinta din 07.03.2018Pune în vedere reclamantei, prin reprezentant, să depună la dosar dovezi scrise din care să rezulte că administratorul judiciar CITR Filiala Bucureşti îşi însuşeşte acţiunea formulată de reclamanta S********* D* S******* H************** H******** S*. Prorogă discutarea excepţiilor invocate de către pârâtă prin întâmpinare, pentru următorul termen de judecată. Amână judecarea cauzei la data de 07 Martie 2018, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţa publică de la 07 Februarie 2018.
Incheiere de sedinta din 07.02.2018