Dosar 1251/297/2018 din 15.06.2018

furtul calificat (art.229 NCP)


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 1251/297/2018
Data dosar:
15.06.2018
Instanta:
Judecătoria Săveni
Departament:
Saveni
Obiect:
furtul calificat (art.229 NCP)
Categorie:
Penal
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 15.10.2018 la ora 08:30

    Complet: CPA4
  • Măsuri educative

    În baza art.124 C.pen. raportat la art.114 alin.2 lit.b) C.pen. cu aplicarea art.396 alin.10 C.proc.pen., ia faţă de inculpatul minor M******* S*****,…), trimis în judecată în stare de arest la domiciliu pentru săvârşirea infracţiunii de furt calificat prev. de art.228 alin.1 – art.229 alin.1 lit.b) şi alin.2 lit.b) C.pen. cu aplicarea art. 113 alin.2 C.pen., măsura educativă privativă de libertate a internării într-un centru educativ pe o perioadă de 1 (un) an În baza art.127 rap. la art.72 alin.1 C.pen., deduce din măsura educativă a internării într-un centru educativ aplicată prin prezenta, perioada executată până la data prezentei hotărâri, respectiv: reţinerea de 24 ore de la data de 18.05.2018 până la data de 19.05.2018, arestarea preventivă de la 19.05.2018 până la data de 13.09.2018, arestul la domiciliu de la 13.09.2018 la zi. În baza art.399 alin.1 C.proc.pen., menţine măsura arestului la domiciliu luată faţă de inculpat prin încheierea din data de 11.09.2018 a Judecătoria Săveni în dosarul nr. 1251/297/2018. Ia act că persoana vătămată Tarhon Laura nu s-a constituit parte civilă în cauză, prejudiciul fiind recuperat integral prin restituirea bunului. În baza art. 274 alin. 1 C.proc.pen. obligă inculpatul la plata cheltuielilor judiciare avansate de stat pe parcursul procesului penal, în cuantum de 1200 lei, din care 600 lei în faza de urmărire penală şi 600 de lei în procedura de cameră preliminară şi în faza de judecată. Onorariul apărătorului desemnat din oficiu pentru inculpat, domnul avocat Codreanu Olivian Codruţ (suma de 520 lei conform delegaţiei pentru asistenţă judiciară obligatorie nr. 16/2018- pentru faza camerei preliminare şi a judecăţi), rămâne în sarcina statului şi se avansează din fondurile Ministerului Justiţiei în favoarea Baroului Botoşani. Cu drept la apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 15.10.2018.

    Hotarare 109/2018 din 15.10.2018
  • Sedinta din data de 08.10.2018 la ora 08:30

    Complet: CPA4
  • Amână pronunţarea

    Amână pronunţarea la data de 15.10.2018.

    Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 08.10.2018
  • Sedinta din data de 11.09.2018 la ora 08:30

    Complet: CPA4
  • Încheiere

    În baza art.242 alin 2 Cod procedură penală, art.202 alin. 4 lit.d Cod procedură penală şi art.221 Cod procedură penală, admite cererea de înlocuire a măsurii arestării preventive formulată de inculpatului minor M******* S*****,…),trimis în judecată pentru săvârşirea infracţiunii de furt calificat, faptă prev. şi ped. de art. 228 alin. (1), 229 alin. (1) lit. b), alin. (2) lit. b) Cod penal, cu aplic. art.113 alin. 2 Cod penal, aflat în stare de arest în Penitenciarul pentru Minori şi Tineri Tichileşti, arestat prin încheierea nr. 2/UP din data de 19.05.2018 a judecătorului de drepturi şi libertăţi din cadrul Judecătoriei Săveni, şi dispune înlocuirea măsurii arestării preventive a inculpatului cu măsura preventivă a arestului la domiciliu, constând în obligaţia impusă inculpatului M******* S***** de a nu părăsi imobilul situat în oraşul…, fără permisiunea instanţei şi de a se supune restricţiilor stabilite de aceasta. În baza art.221 alin. 2 Cod procedură penală, pe durata măsurii preventive a arestului la domiciliu, inculpatul M******* S***** trebuie să respecte următoarele obligaţii: a) să se prezinte la instanţa de judecată ori de câte ori este chemat; b) să nu comunice direct sau indirect cu persoana vătămată şi cu martorul din prezenta cauză. În baza art.221 aliniatul 4 Cod procedură penală atrage atenţia inculpatului M******* S***** că, în caz de încălcare cu rea-credinţă a obligaţiilor care îi revin, măsura arestului la domiciliu poate fi înlocuită cu măsura arestării preventive. În baza art.125 din Legea nr. 254/2013 privind executarea pedepselor şi a măsurilor privative de libertate dispuse de organele judiciare în cursul procesului penal, dispune ca îndeplinirea obligaţiilor impuse în sarcina inculpatului M******* S***** să fie supravegheată de organul de poliţie în a cărei circumscripţie se află imobilul în care locuieşte inculpatul, care va proceda în conformitate cu art.129 şi urm. din Legea nr.254/2013 privind executarea pedepselor şi a măsurilor privative de libertate dispuse de organele judiciare în cursul procesului penal. În baza art.221 alin.8 Cod procedură penală, copia prezentei hotărâri se comunică inculpatului, I.P.J. Botoşani – Biroul de Supravegheri Judiciare, unităţii de poliţie în a cărei circumscripţie locuieşte inculpatul M******* S*****, Serviciului Public Comunitar de Evidenţă a Persoanelor, Poliţiei de Frontieră Române, în vederea respectării de către inculpat a obligaţiilor care îi revin. Organul desemnat cu supravegherea inculpatului M******* S***** va verifica periodic respectarea obligaţiilor de către inculpat, iar, în cazul în care constată încălcări ale acestora, va sesiza de îndată instanţa de judecată. În baza art. 275 alin. 3 Cod procedură penală, cheltuielile judiciare avansate de stat vor rămâne în sarcina acestuia. Cu drept de contestaţie în termen de 48 ore de la comunicare pentru inculpat şi pentru Ministerul Public. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 11.09.2018. Preşedinte,

    Incheiere masuri preventive faza de judecata din 11.09.2018
  • Sedinta din data de 10.09.2018 la ora 08:30

    Complet: CPA4
  • Amână cauza

    s-a dispus amânarea cauzei în vederea întocmirii unei referat de evaluare privind pe minor , sens în care se va emite adresă la S.Pr.Botoşani . Amână pronunţarea cu privire pe menţinerea arestării preventive la data de 11.09.2018.

    Incheiere de sedinta din 10.09.2018

Flux dosar


Actualizare GRPD