B******* D*****
InculpatÎn baza art. 279 C.proc.pen, dispune înlăturarea omisiunii vădite din cuprinsul minutei şi dispozitivului sentinţei penale nr. 145/12.02.2019 pronunţate în dosarul nr. 16163/212/2018 al Judecătoriei Constanţa în sensul că minuta şi dispozitivul se completează cu următoarea dispoziţie: „În baza art.274 alin.(1)/Cod proc.penală dispune avansarea sumei de 260 lei reprezentând onorariu avocat oficiu pentru avocat C.M., conform delegaţiei seria AV nr. 5586/06.11.2018, din fondurile Ministerului Justiţiei în favoarea Baroului Constanţa”. În baza art. 278 alin. 3/Cod proc.penală, se fac menţiunile corespunzătoare în minuta şi dispozitivul hotărârii astfel corectate. În baza art. 275 al. 3/Cod proc.penală., cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţă publică azi, 13.05.2019.
Incheiere de sedinta din 13.05.2019În baza art. 335 alin. 1 cod penal cu aplicarea art. 396 alin. 10 cod procedură penală, condamnă pe inculpatul B.D. la 9 luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul fără permis de conducere. În baza art. 337 cod penal cu aplicarea art. 396 alin. 10 cod procedură penală, condamnă pe inculpatul B.D. la 1 an închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice. În baza art. 38 alin. 1 şi art. 39 alin. 1 lit. b) cod penal aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea de 1 an închisoare, la care adaugă o treime din totalul celorlalte pedepse stabilite, şi anume 3 luni închisoare, urmând ca inculpatul să execute în final pedeapsa de 1 an şi 3 luni închisoare. În baza art. 91 cod penal, dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei de 1 an şi 3 luni închisoare. În baza art. 92 cod penal, stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani. În baza art. 93 alin. 1 cod penal, pe durata termenului de supraveghere inculpatul B.D.se va supune următoarelor măsuri de supraveghere: a)să se prezinte la serviciul de probaţiune, la datele fixate de acesta; b)să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c)să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d)să comunice schimbarea locului de muncă; e)să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin. 2 cod penal, pe durata termenului de supraveghere inculpatul B.D.se va supune măsurii de supraveghere de a frecventa unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate. În temeiul art. 94 alin. 1 cod penal, pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 93 alin. (1) lit. c) - e) se comunică Serviciului de Probaţiune Constanţa. În baza art. 93 alin. 3 cod penal impune inculpatului să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o durată de 80 de zile şi nominalizează Primăria/Consiliul Local Cogealac şi Primăria/Consiliul Local Mihai Viteazu ca şi instituţii în cadrul cărora obligaţia poate fi executată, potrivit art. 404 alin. 2 cod procedură penală. În baza art. 404 alin. 2 cod procedură penală, atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi obligaţiilor impuse şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. În baza art. 274 alin. 1 cod procedură penală, obligă inculpatul la plata cheltuielilor judiciare avansate de către stat, în cuantum total de 2300 lei, din care: 1500 lei cheltuieli judiciare efectuate în cursul urmăririi penale şi 800 lei cheltuieli judiciare în faţa instanţei de judecată. Cu apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 12.02.2019.
Hotarare 145/2019 din 12.02.2019stabile?te termen pentru deliberare si pronunţare - data de 12.02.2019
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 01.02.2019imposibilitate prezentare apărător - va amana cauza la 01.02.2019
Incheiere de sedinta din 11.01.2019pentru angajare apărător - va amana cauza la 11.01.2019
Incheiere de sedinta din 23.11.2018lipsa inculpat - va amana cauza la 23.11.2018
Incheiere de sedinta din 26.10.2018