Dosar 232/253/2018 din 14.02.2018

punerea în circulaţie sau conducerea unui autovehicul neînmatriculat (art.334 NCP) ALIN. 1 SI 2 C.P. si art. 335 alin. 1 .C.P.


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 232/253/2018
Data dosar:
14.02.2018
Instanta:
Judecătoria Macin
Departament:
Civil - Penal
Obiect:
punerea în circulaţie sau conducerea unui autovehicul neînmatriculat (art.334 NCP) ALIN. 1 SI 2 C.P. si art. 335 alin. 1 .C.P.
Categorie:
Penal
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 20.07.2018 la ora 09:00

    Complet: C2
  • Condamnare fără acord de recunoaştere

    În baza art. 334 alin.1 cod penal, cu aplicarea art. 61 cod penal şi art. 396 alin.10 cod procedură penală condamnă pe inculpatul V***** T***** la 1350 lei amendă penală, corespunzătoare unui număr de 135 de zile-amendă, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui vehicul neînmatriculat. În baza art. 334 alin.2 cod penal, cu aplicarea art. 61 cod penal şi art. 396 alin.10 cod procedură penală, condamnă pe acelaşi inculpat la 1350 lei amendă penală, corespunzătoare unui număr de 135 de zile-amendă, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui vehicul cu număr fals. În baza art. 335 alin.1 cod penal, cu aplicarea art. 396 alin.10 cod procedură penală condamnă pe acelaşi inculpat la 8 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui vehicul fără permis de conducere. În temeiul dispoziţiilor art. 39 alin.1 lit.”e”cod penal în referire la art. 38 alin.1 cod penal, contopeşte pedepsele stabilite prin prezenta sentinţă şi aplică inculpatului V***** T***** pedeapsa rezultantă de 8 luni închisoare la care adaugă în întregime pedeapsa amenzii în cuantum de 1800 lei (compusă din pedeapsa închisorii la care s-a adăugat în întregime pedeapsa amenzii compusă din amenda cea mai grea la care se adaugă o treime din cealaltă pedeapsă a amenzii). În baza art. 83 cod penal dispune amânarea aplicării pedepsei rezultante aplicată inculpatului (atât pedeapsa închisorii cât şi pedeapsa amenzii) pe durata termenului de supraveghere prevăzut de art.84 cod penal, respectiv, 2 ani. În baza art.85 alin.1 cod penal, pe durata termenului de supraveghere, obligă pe inculpat să respecte următoarele măsuri de supraveghere: - să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Tulcea la datele fixate de acesta; - să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; - să anunţe în prealabil schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; - să comunice schimbarea locului de muncă; - să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În temeiul dispoziţiilor art. 86 alin.4 raportat la art. 88 cod penal atenţionează inculpatul că dacă pe parcursul termenului de supraveghe cu rea credinţă nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse ori stabilite de lege, ori va mai comite infracţiuni, se va revoca amânarea şi se va dispune aplicarea şi executarea pedepsei rezultante. În temeiul dispoziţiilor art. 398 cod procedură penală în referire la art.274 alin.1 cod procedură penală, obligă inculpatul la plata cheltuielilor judiciare către stat în sumă de 450 lei. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea prezentei minute. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 20 iulie 2018.

    Hotarare 103/2018 din 20.07.2018
  • Sedinta din data de 05.07.2018 la ora 12:00

    Complet: C2
  • Amână pronunţarea

    În temeiul dispoziţiilor art.391 cod procedură penală, amână pronunţarea la data de 20 iulie 2018. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 5 iulie 2018.

    Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 05.07.2018

Flux dosar


Actualizare GRPD