P***** G* V*** F*****
InculpatRespinge cererea de prelungire a dreptului de circulaţie formulată de inculpatul Petrei Vlad Florin, în dosarul 2444/193/2018. Un exemplar al prezentei încheieri se va înainta Serviciului Judeţean de Poliţie Rutieră Botoşani, conform art. 111 alin.6 din O.U.G. 195/2002. Pronunţată în şedinţa publică din data de 2 august 2018.
Incheiere de sedinta din 02.08.2018În baza disp. art. 336 alin. 1 Cod penal cu aplicarea disp. art. 396 alin. 10 Cod procedură penală, condamnă pe inculpatul PETREI VLAD FLORIN, la pedeapsa de 1 ( un ) an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe. În baza art. 91 Cod penal, dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani, calculat de la data rămânerii definitive a prezentei sentinţe, conform dispoziţiilor art. 92 alin. 2 Cod penal. În baza art. 93 alin. 1 Cod penal, obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Botoşani, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin. 2 lit. b şi c Cod penal, impune inculpatului să frecventeze unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de către Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Botoşani sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate şi să se supună măsurilor de control, tratament sau îngrijire medicală. În baza art. 93 alin. 3 Cod penal, impune inculpatului să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 de zile lucrătoare în cadrul Primăriei mun. Botoşani sau în cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă „Mavromati” Botoşani. În baza art. 91 alin. 4 Cod penal, atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 96 Cod penal, privind revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere, în cazul nerespectării cu rea-credinţă a măsurilor de supraveghere sau neexecutării obligaţiilor impuse sau al săvârşiri altei infracţiuni. În baza art. 114 lit. b din OUG nr. 195/2002, prezenta hotărâre rămasă definitivă se comunică la IPJ Botoşani – Serviciul Poliţiei Rutiere. În baza disp. art. 274 alin. 1 Cod procedură penală, obligă inculpatul la plata sumei de 1.300 lei cheltuieli judiciare către stat ( incluzând c/val buletinului de analiză toxicologică în sumă de 1.088 lei ). Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea minutei, conform disp. art. 410 alin. 1 Cod procedură penală. Pronunţată în şedinţă publică, azi 05.07.2018.
Hotarare 837/2018 din 05.07.2018Amână pronunţarea la data de 05 iulie 2018.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 21.06.2018Faţă de lipsa inculpatului, dispune citarea cu mandat de aducere a acestuia pentru termenul de judecată din 21 iunie, pentru când se va ataşa şi fişa de cazier judiciar.
Incheiere de sedinta din 18.05.2018