Dosar 3237/296/2018/a1 din 22.03.2018

măsuri şi excepţii dispuse de judecătorul de cameră preliminară


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 3237/296/2018/a1
Data dosar:
22.03.2018
Instanta:
Judecătoria Satu Mare
Departament:
Secţia Penală
Obiect:
măsuri şi excepţii dispuse de judecătorul de cameră preliminară
Categorie:
Penal
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 31.05.2018 la ora 13:00

    Complet: C2P
  • admite cererea

    În baza art. 346 alin. 4 Cod procedură penală constată că Judecătoria Satu Mare este competentă în soluţionarea prezentei cauze, constată legalitatea sesizării instanţei cu rechizitoriul nr. 2439/P/2017 din data de 13.03.2018 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Satu Mare şi dispune începerea judecăţii cauzei privind pe inculpatul P** A**** P****, pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere, faptă prev. şi ped. de art. 335 alin. 1 Cod penal. În baza art. 275 alin. 3 Cod procedură penală, cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului.

    Incheierefinalacamerapreliminara104/2018 din 31.05.2018
  • Sedinta din data de 04.05.2018 la ora 12:00

    Complet: C2P
  • Amână cauza

    În baza art. 345 alin. 3 Cod procedură penală raportat la art. 281 şi art. 97 alin. 2 Cod procedură penală, admite excepţia invocată din oficiu de judecătorul de cameră preliminară, constată că actul de urmărire penală-procesul verbal de ascultare (f. 24 dosar urmărire penală)- şi proba administrată-audierea persoanei în cauză (viitor suspect, minor la data săvârşirii faptei) sunt nule (nelegal şi neloial administrate) că nu îndeplinesc condiţiile de legalitate, în sensul că: - mijlocul probatoriu nu este prevăzut de lege, audierea persoanelor în procesul verbal putând fi făcută doar dacă dobândesc o anumită calitate, nicidecum „persoana în cauză”; - audierea, în sensul obţinerii declaraţiei persoanei (minor, care a dobândit calitatea de suspect, apoi inculpat) a fost efectuată cu încălcarea dreptului la apărare, minorul nefiind asistat de avocat, din conţinutul procesului verbal rezultând că a avut loc o audiere propriu zisă a acestuia. Dispune comunicarea prezentei Încheieri Parchetului de pe lângă Judecătoria Satu Mare în vederea remedierii, în termen de 5 zile de la comunicare, a neregularităţii constatate, procurorul urmând a comunica judecătorului de cameră preliminară dacă menţine dispoziţia de trimitere în judecată ori solicită restituirea cauzei. Cu drept de contestaţie odată cu încheierea prin care judecătorul de cameră preliminară urmează să pronunţe soluţia potrivit art. 346 Cod procedură penală.

    Incheiere de sedinta din 04.05.2018
  • Sedinta din data de 03.05.2018 la ora 13:00

    Complet: C2P
  • Amână pronunţarea

    Amână pronunţarea în cauză asupra aspectelor puse în discuţie, pentru data de 4 mai 2018, sala 1, ora 12:00. Judecătorul se va pronunţa prin încheierea de şedinţă.

    Incheiere camera preliminara din 03.05.2018

Flux dosar


Actualizare GRPD