T****** A******** G******
InculpatÎn baza art. 396 alin.1 Cod de procedură penală condamnă pe inculpatul TIMOFTE ALEXANDRU-GABRIEL, la o pedeapsă de 10 ( zece) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe prevăzută şi sancţionată de art. 336 alin.1 C.pen., cu aplicarea art.349 alin.2 C.p.p., art.374 alin.4 C.p.p., art.375 C.p.p. şi a art.396 alin.10 C.p.p.. În baza art. 91 C.pen. dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei. În temeiul art. 92 C.pen. stabileşte un termen de încercare de 2 (doi) ani. În baza art. 93 alin. 1 C.pen obligă inculpatul T****** A******** G****** la respectarea următoarelor măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de probaţiune, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În temeiul art. 93 alin.2 C.pen., pe durata termenului de încercare inculpatul T****** A******** G****** are obligaţia să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către Serviciul de probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate apreciate ca adecvate de către Serviciul de probaţiune Botoşani. În baza art. 93 alin.3 C.pen. stabileşte ca inculpatul T****** A******** G****** să presteze timp de 60 de zile o activitate neremunerată în cadrul Primăriei comunei Hilişeu-Horia sau în cadrul Primăriei comunei Dersca, programul de executare al acestei activităţi urmând să fie stabilit de către Serviciul de probaţiune Botoşani. În baza art. 404 alin.2 C.p.p. atrage atenţia inculpatului cu privire la dispoziţiile art. 96 C.pen. referitoare la revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere. În temeiul art.404 alin.2 C.p.p. atrage atenţia inculpatului că în cazul în care nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse prin prezenta hotărâre, instanţa va revoca suspendarea şi va dispune executarea pedepsei închisorii. În baza art. 274 alin. 1 C.p.p., obligă inculpatul T****** A******** G****** la plata către stat a sumei de 1000 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat, din care suma de 450 lei din cursul urmăririi penale. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi 18.04.2019.
Hotarare 97/2019 din 18.04.2019Stabileşte data pronunţării la 18 aprilie 2019. Pronunţată în şedinţă publică astăzi,11 aprilie 2019.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 11.04.2019Se amână cauza pentru a se solicita cazierul judiciar actualizat al inculpatului şi încotmirea unui referat de evaluare a acestuia.
Incheiere de sedinta din 21.02.2019