N*** R***
ReclamantN*** M****
ReclamantB**** T*********** S*
IntimatS* R**** C***** S******** R****** S**
PârâtAdmite în parte cererea. Constata caracterul abuziv si nulitatea absoluta a clauzei inserate la art. 5 lit. a) din contractul de credit nr. 0093724 din 30.03.2007, privind comisionul de risc de 0.1% din soldului creditului si obliga pârâta sa restituie reclamantilor echivalentul în lei a sumei de 1470 CHF, respectiv suma de 6.615 lei, încasata cu titlul de comision de risc. Constata caracterul abuziv si nulitatea absoluta a clauzei inserate la art. 3 lit. d) din contractul de credit nr. 0093724 din 30.03.2007, privind dreptul bancii de a revizui rata dobânzii curente în cazul aparitiei unor schimbari semnificative pe piata monetara. Respinge capetele de cerere de constatare a caracterului abuziv al clauzei de risc valutar, de stabilizare a cursului valutar la valoarea cursului de la momentul încheierii contractului, respectiv de restituire a sumelor încasate cu titlul de comision de risc, ca neîntemeiate. Obliga reclamantii la plata catre pârâta S.C. BANCA TRANSILVANIA S.A. a cheltuielilor de judecata în cuantum de 2000 lei reprezentând onorariu avocatial partial. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea si motivele de apel se depun la Judecatoria Cluj-Napoca. Pronuntata în sedinta publica astazi, 10 octombrie 2018.
Hotarare 6385/2018 din 10.10.2018Amâna pronuntarea hotarârii pentru data de 10.10.2018.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 26.09.2018Respinge exceptiile lipsei calitatii procesuale pasive invocate de catre pârâtele S.C. RABON CREDIT SOLUTIONS ROMÂNIA S.R.L. si BANCA TRANSILVANIA S.A., ca neîntemeiate. Respinge exceptia inadmisibilitatii actiunii invocata de catre pârâta S.C. RABON CREDIT SOLUTIONS ROMÂNIA S.R.L., ca neîntemeiata. Respinge exceptia prescriptiei dreptului material la actiune invocata de catre pârâta BANCA TRANSILVANIA S.A., ca neîntemeiata.
Incheiere de sedinta din 20.06.2018Pentru ca partile sa depuna la dosar inscrisurile de care inteleg sa se foloseasca in cauza, sub sanctiunea suspendarii cauzei.ele de credit, sub sanctiunea suspendarii cauzei.
Incheiere de sedinta din 25.04.2018