O** F******
InculpatS***** R**** P*** A****** N******** D* A*********** F****** - D******* G******* R******** A F********* P****** P**************** A F*** P**** A****
Parte civilăÎn temeiul art.9 alin.1 lit.c ?i alin.2 din Legea nr.241/2005 cu aplic. art.35 alin.1 C.pen. ?i art.5 C.pen., condamnă pe inculpatul O** F****** la pedeapsa de 7 (?apte) ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de evaziune fiscală în formă continuată. În temeiul art. 67 alin.1 C.pen., interzice inculpatului, cu titlu de pedeapsă complementară, pe o perioadă de 5 ani, exercitarea drepturilor prev. de art.66 alin. 1 lit. a), b) şi g) C.pen.: a) dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice; b) dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat; g) dreptul de a exercita profesia de administrator al persoanelor juridice de drept privat. În temeiul art. 65 alin. 1 C.pen., interzice inculpatului, cu titlu de pedeapsă accesorie, exercitarea drepturilor prev. de art.66 alin. 1 lit. a), b) şi g) C.pen.: a) dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice; b) dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat. g) dreptul de a exercita profesia de administrator al persoanelor juridice de drept privat. În temeiul art. 60 C.pen., pedeapsa de 7 (?apte) ani închisoare se execută în regim de detenţie. În temeiul art. 397 alin. 1 C.proc.pen. raportat la art. 20 alin.2 şi 4 şi la art.25 alin. 1 C.proc.pen. coroborat cu art. 1357 şi urm. C.civ., admite în parte acţiunea părţii civile Statul român prin ANAF – DGRFP Ploieşti – AJFP Argeş şi obligă pe inculpatul O** F****** la plata către partea civilă a sumei de 710.591 de lei reprezentând prejudiciul cauzat bugetului consolidat al statului compus din TVA şi impozit pe profit, la care se adaugă sumele reprezentând obligaţii fiscale accesorii datorate în condiţiile Codului de procedură fiscală, de la data săvârşirii infracţiunii până la data plăţii efective. În temeiul art. 404 alin. 4 lit.c C.proc.pen, menţine măsura asigurătorie a sechestrului dispusă prin ordonanţa nr.291/P/2017 din data de 10.04.2018 până la concurenţa sumei de 710.574 de lei, la care se adaugă sumele reprezentând obligaţii fiscale accesorii datorate, în condiţiile Codului de procedură fiscală, de la data săvârşirii infracţiunii până la data plăţii efective. În baza art. 13 alin.1 din Legea nr. 241/2005, la data rămânerii definitive a hotărârii de condamnare, copia dispozitivului acesteia se va comunica Oficiului Naţional al Registrului Comerţului. În temeiul art. 274 C.proc.pen. obligă pe inculpat la plata sumei de 800 de lei cu titlu de cheltuieli judiciare către stat, din care 400 de lei cheltuieli judiciare efectuate în cursul urmăririi penale. Cu dreptul de a formula apel termen de în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 09.04.2019, la Tribunalul Argeş – Secţia Penală.
Hotarare 116/2019 din 09.04.2019În temeiul art. 391 alin. 2 C.proc.pen., amână pronun?area la data de 09.04.2019. Pronunţată în şedinţa publică de la 27.03.2019, la Tribunalul Argeş - Secţia penală.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 27.03.2019În temeiul art.391 alin.1 C.proc.pen., stabile?te data deliberării ?i a pronun?ării la 27.03.2019. Pronunţată în şedinţa publică din data de 13.03.2019, la Tribunalul Argeş – Secţia Penală.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 13.03.2019Admite cererea inculpatului prin avocat de încuviinţare a probei cu martorii Purcoi Nicoleta-contabila, care a fost audiată şi la urmărire penală, Şolea Nicolae –fost angajat şi Onu Avram-fost asociat, fratele inculpatului. Amână judecarea cauzei la 13.03.2019. Se citează martorii sus-menţionaţi. Pronunţată în şedinţa publică de la 13 Februarie 2019, la Tribunalul Argeş secţia penală
Incheiere de sedinta din 13.02.2019