M******* L****
InculpatB*** A********
Parte vătămatăB***** S**************
InculpatD****** C*****
InculpatB*** V*****
Parte vătămatăRespinge ca neîntemeiată cererea de schimbare a încadrării juridice formulată de persoana vătămată B.A. în ceea ce priveşte fapta reţinută în sarcina inculpatului M******* L****. În baza art.396 alin.2 şi 10 Cod procedură penală, raportat la art. 193 alin. 2 Cod penal cu aplicarea art. 61 alin. 1, alin. 2, alin. 3 şi alin. 4 din Codul penal, condamnă pe inculpatul M.L. la o pedeapsa cu amendă penală în număr de 180 zile-amendă pentru săvârşirea infracţiunii de lovirea sau alte violenţe. Stabileşte cuantumul unei zile amendă la valoarea de 30 lei, urmând ca în final, inculpatul să execute amenda penală în valoare de 5400 lei. În temeiul art. 63 din Codul penal atrage atenţia inculpatului că în cazul în care, cu rea credinţă, nu execută pedeapsa amenzii, în tot sau în parte, numărul zilelor-amendă neexecutate se înlocuieşte cu un număr corespunzător de zile cu închisoare. În baza art. 396 alin. 6, art. 17 alin. 2 Cod procedură penală raportat la art. 16 alin. 1 lit. g) Cod procedură penală şi a art. 158 Cod penal, încetează procesul penal faţă de inculpaţii: B.S.I. şi D.C., cercetaţi pentru săvârşirea infracţiunii de lovirea sau alte violenţe, prev. şi ped. de art. 193, alin. 2 Cod penal (persoana vătămată B.V.), ca urmare a retragerii plângerii prealabile. Admite în parte acţiunea civilă formulată de partea civilă Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Târgu Mureş, şi obligă pe inculpatul M.L. la plata sumei de 522,18 lei cheltuieli servicii medicale în UPU Smurd în data de 08.08.2016 conform FO nr. 43954/2016 şi la plata sumei de 2.742,33 lei cheltuieli spitalizare în Secţia Neurochirurgie în perioada 08.08.2016-16.08.2016, conform FO nr. 25868/2016 (persoană vătămată B.A.). Lasă nesoluţionată acţiunea civilă formulată de partea civilă Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Târgu Mureş în ceea ce priveşte suma de 553,60 lei reprezentând servicii medicale acordate pentru persoana vătămată B.V., ca urmare a retragerii plângerii prealabile. În baza art.274 alin.1 din Noul Cod de procedură penală obligă inculpatul M.L. la plata sumei de 400 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat, dintre care câte 150 lei cheltuieli realizate în cursul urmăririi penale. În baza art. 275 alin. 1 pct. 2 lit. b) Cod procedură penală va obliga persoana vătămată B.V., la plata sumei 400 lei cu titlu de cheltuielilor judiciare către stat, 300 lei reprezentând cheltuieli din cursul urmăririi penale. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 20.12.2018.
Hotarare 260/2018 din 20.12.2018Dispune disjungerea laturii civile având ca obiect constituirea de parte civilă formulată de persoana vătămată B.A împotriva inculpatului M.L. şi formarea unui nou dosar, cu termen de judecată la data de 26 februarie 2018, CPF5. Amână pronunţarea pe latură penală.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 11.12.2018amânat la solicitarea persoanei vătămate şi a apărătorului inculpatului
Incheiere de sedinta din 13.11.2018Amână judecarea cauzei şi, constatând că procedura de citare este viciată, stabileşte termen de judecată la data de 13 noiembrie 2018, termen acordat în cunoştinţa inculpatului M******* L****, prezent fiind în faţa instanţei şi a persoanei vătămate B*** A********, respectiv pentru care: *se reia procedura de citare a inculpaţilor lipsă, Barani Sebastian Ionuţ şi D****** C*****; *se reia procedura de citare a persoanei vătămate B*** V*****; Dispune introducerea în cauză şi citarea, în calitate de parte civilă, a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Tg. Mureş, prin reprezentanţi legali. Ia act de încetarea mandatului pentru inculpatul Barani Sebastian Ionuţ.
Incheiere de sedinta din 18.09.2018