W*** I****** S*
CreditorK** T****** M************ S**
DebitorS**** D***
DebitorAdmite excepţia lipsei de interes, invocată din oficiu, în ceea ce priveşte obligarea debitorului S**** D*** la plata sumei de 9323,8 lei, reprezentând debit chirie. Admite în parte cererea formulată de creditoarea W*** I****** S*, în contradictoriu cu debitorul K** T****** M************ S** şi cu debitorul S**** D***. Ordonă debitorilor să plătească creditoarei suma de 9142,68 lei reprezentând penalităţi de întârziere calculate până la data de 18.05.2018 pentru neplata chiriei, urmând ca penalităţile de întârziere contractuale în cuantum de 1% pe zi de întârziere să curgă în continuare până la data plăţii efective a debitului principal de 9323,8 lei, suma de 2940,57 lei reprezentând debit utilităţi, precum şi suma de 692,35 lei, reprezentând penalităţi de întârziere calculate până la data de 18.05.2018 pentru neplata utilităţilor, urmând ca penalităţile de întârziere contractuale în cuantum de 0,3% pe zi de întârziere să curgă în continuare până la data plăţii efective a debitului principal de 2940,57 lei. Stabileşte termen de plată 30 de zile de la comunicarea prezentei hotărâri. Obligă debitorii la plata către creditoare a sumei de 200 lei cu titlu de cheltuieli de judecată, reprezentând taxă judiciară de timbru. Executorie. Cu drept de cerere în anulare în termen de 10 zile de la comunicare. Cererea în anulare se depune la Judecătoria Buzău. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, conform art. 396 alin. (2) C. pr. civ., azi, 24.10.2018.
Hotarare 5810/2018 din 24.10.2018Amână pronunţarea cauzei la data de 24.10.2018, urmând ca soluţia să fie pusă la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 12.10.2018.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 12.10.2018Din verificările efectuate în bazele de date DEPABD, instanţa reţine că debitorul figurează cu aceeaşi adresă de sediu, fiind adăugată şi camera 2. Faţă de aceste aspecte va amâna cauza pentru când se vor cita părţile, iar debitorul se va cita la adresa din ONRC.
Incheiere de sedinta din 14.09.2018Nu este procedura de citare legal îndeplinită cu pârâta K** T****** M************ S** Se va completa adresa creditoarei în mod corect cu adăugare cameră 6R şi se va cita cu menţiunea de a achita taxa de timbru de 200 de lei, conform art. 6 alin. (2) din O.U.G. nr. 80/2013.
Incheiere de sedinta din 08.08.2018