L******* E****
ReclamantO***** B******* P*** P*****
PârâtRespinge excepţia lipsei calităţii procesuale pasive invocată de pârâta Municipiul Botoşani – prin Primar, ca neîntemeiată. Admite cererea având ca obiect uzucapiune, formulată de reclamanta L******* E****, în contradictoriu cu pârâta Municipiul Botoşani – prin Primar. Constată că reclamanta a dobândit, ca efect a prescripţiei achizitive de lungă durată, dreptul de proprietate asupra terenului în suprafaţă de 855 mp, amplasat în intravilanul mun. Botoşani, str. Cronicar Neculce nr. 36, jud. Botoşani, astfel cum a fost identificat şi delimitat în schiţa - anexă a raportului de expertiză tehnică judiciară întocmit de expertul Popovici Lucian - Teofil. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare, cererea şi motivele de apel urmând a se depune la Judecătoria Botoşani. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, data de 15.02.2019.
Hotarare 445/2019 din 15.02.2019Având în vedere dispoziţiile art.4 din Hotărârea nr. 37/21.12.2018 a Colegiului de conducere al Judecătoriei Botoşani ( prin care s-a dispus redistribuirea ciclică a dosarelor aflate pe rolul completului C 11, completelor de judecată din cadrul Secţiei Civile, în ordine cronologică), văzând şi procesul – verbal din data de 03.01.2019 în conformitate cu care redistribuirea se va face începând cu completul C 8, instanţa apreciază că este justificată acordarea unui termen în vederea continuării judecării cauzei de către completul învestit în urma redistribuirii C7
Incheiere de sedinta din 07.01.2019Se desemnează expert în cauză pentru efectuarea expertizei de specialitate cu obiectivele încuviinţate. Pune în vedere reclamantei să asigure prezenţa martorilor pentru următorul termen de judecată.
Incheiere de sedinta din 29.10.2018