L**** N***
ReclamantB** G***** S****** G******* S* P*** A****** S*****
PârâtS*** E****** A* P*** S* C************ F******** S******* S**
PârâtAdmite în parte acţiunea formulată de reclamantul xx în contradictoriu cu pârâtele SE AB, prin SC CFS SRL, şi BRD , având ca obiect constatare nulitate act juridic – anulare clauze abuzive. Constată caracterul abuziv şi nulitatea absolută a clauzei de la art. 3 alineatul al doilea din contractul de credit nr. 3468913 din 29.03.2006, în ceea ce priveşte posibilitatea băncii de a modifica în mod unilateral rata dobânzii în funcţie de costurile resurselor sale. Constată caracterul abuziv şi nulitatea absolută a clauzei de la art. 2 alineatul al doilea din contractul de credit nr. 3468913 din 29.03.2006, în ceea ce priveşte sintagma „conform Listei de tarife şi comisioane standard în vigoare, listă disponibilă la toate unităţile Băncii”. Obligă pârâta xxx la restituirea sumei de 7179,24 lei către reclamant, reprezentând diferenţa dintre dobânda efectiv achitată în perioada iulie 2006 – mai 2014 şi valoarea dobânzii raportată la procentul de 10,90% pe an conform contractului, precum şi la restituirea oricăror alte sume încasate în temeiul clauzelor constatate ca fiind nule prin prezenta hotărâre. Obligă pârâta xxx la restituirea către reclamant a sumei reprezentând diferenţa dintre dobânda efectiv încasată de la aceştia prin executarea silită ulterior cesiunii creanţei şi valoarea dobânzii calculată prin raportare la procentul de 10,90% pe an conform contractului pentru aceeaşi perioadă, precum şi la restituirea oricăror alte sume încasate în temeiul clauzelor constatate ca fiind nule prin prezenta hotărâre. Respinge în rest cererea, ca nefondată. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Constanţa, sub sancţiunea nulităţii. Pronunţată, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 14.11.2018.
Hotarare 12167/2018 din 14.11.2018În temeiul art. 396 alin. 1 Cod procedură civilă, amână pronunţarea la data de 14.11.2018, pronunţare ce se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată în şedinţă publică, azi 30.10.2018.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 30.10.2018pentru ca pârâtul BRD să depună la dosar situaţia tuturor plăţilor efectuate in temeiul clauzelor denunţate, dar şi dobânda care a fost asumată rpin contract dar şi achitată care a fost achitată ca urmare a modificărilor acesteia.
Incheiere de sedinta din 18.09.2018