S******* M***** A*****
ReclamantA****** Ţ***** A******** S** - P*** S******** S******
PârâtL***** L******* E****
IntervenientAdmite, în parte, cererea formulată de reclamantul S******* M***** A***** în contradictoriu cu pârâta S.C. ALLIANZ ŢIRIAC ASIGURĂRI S.A prin Sucursala Suceava, şi cu intervenienta LEONTE LOREDANA ELENA. Obligă pârâta să plătească reclamantului S******* M***** A***** suma de 19.841 lei reprezentând daune materiale şi suma de 240.000 lei reprezentând daune morale. Obligă pârâta la plata în favoarea reclamantului a penalită?ilor de 0,1% pe zi de întârziere calculate asupra debitului începând cu a 11-a zi de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri ?i până la plata efectivă a despăgubirilor. Respinge restul preten?iilor formulate ca neîntemeiate. Cu drept de apel care se depune la Tribunalul Suceava în termen de 30 zile de la comunicare. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei conform art. 396 alin. 2 Cod procedură civilă, azi, 11.10.2019.
Hotarare 283/2019 din 11.10.2019Amână pronunţarea pentru data de 11.10.2019. Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei conform art. 396 alin. 2 Cod procedură civilă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 27.09.2019.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 27.09.2019Amână judecarea cauzei la data de 27 septembrie 2019, pentru când se va cita intervenientul forţat Leonte Loredana Elena. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 28 iunie 2019.
Incheiere de sedinta din 28.06.2019Amână judecarea cauzei la data de 28 iunie 2019, pentru când se va cita intervenientul forţat. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 31 mai 2019..
Incheiere de sedinta din 31.05.2019Ia act de precizările formulate de către reprezentantul convenţional al reclamantului. Se va reveni cu adresă către Institutul de Medicină Legală Iaşi în sensul filei 241 dosar. Amână judecarea cauzei la data de 31 mai 2019, pentru când se va cita intervenientul forţat. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 15 martie 2019..
Incheiere de sedinta din 15.03.2019Încuviinţează efectuarea unei noi expertize medico – legale de către Institutul de Medicină Legală Iaşi. Se va emite adresă către Institutul de Medicină Legală Iaşi prin care i se vor pune la dispoziţie toate înscrisurile ce au fost puse la dispoziţie Serviciul de Medicină Legală Suceava, precum şi expertiza efectuată de către această instituţie. Pune în vedere reclamantului, prin apărător, să suporte costurile acestei expertize. De asemenea, pune în vedere reclamantului prin reprezentant convenţional, ca în cazul în care va fi necesar, să se prezinte la Institutul de Medicină Legală Iaşi. Amână judecarea cauzei la data de 15 martie 2019, pentru când se va cita intervenientul forţat. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 1 februarie 2019..
Incheiere de sedinta din 01.02.2019Încuviinţează obiecţiunile formulate de către reclamant cu privire la conţinutul raportului de expertiză medico – legală, urmând a fi comunicate, prin adresă, către Serviciul Judeţean de Medicină Legală Suceava pentru a răspunde la acestea. Respinge cererea formulată de reclamant de a se reveni cu adresă către Inspectoratului de Poliţie Judeţean Suceava. Amână judecarea cauzei la data de 01 februarie 2019, pentru când se va cita intervenientul forţat. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 14 decembrie 2018.
Incheiere de sedinta din 14.12.2018Pune în vedere reclamantului, prin reprezentantul legal, să depună la dosar, în copie, din dosarul penal nr. 528/P/2011 înscrisurile pe care le consideră necesare şi utile soluţionării prezentei cauze. De asemenea, pune în vedere reclamantului să-şi exprime un punct de vedere cu privire la precizările formulate de către Inspectoratului de Poliţie Judeţean Suceava prin adresa nr. 285413 din 23.10.2018. Amână judecarea cauzei la data de 14 decembrie 2018, pentru când se va cita intervenientul forţat, reclamantul şi pârâta având termen în cunoştinţă prin reprezentanţii convenţionali. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 16 noiembrie 2018.
Incheiere de sedinta din 16.11.2018Pune în vedere reclamantului, prin reprezentantul legal, să îşi dea concursul în vederea efectuării expertizei medico – legale dispuse în cauză şi să facă dovada achitării contravaloarii acesteia. Se va reveni cu adresă către Serviciul Judeţean de Medicină Legală Suceava prin care i se va solicita ca, până la următorul termen de judecată să efectueze şi să depună la dosar raportul de expertiză medico – legală având în vedere obiectivele stabilite de către instanţă. I se va aduce la cunoştinţă că i s-a pus în vedere reclamantului să se prezinte la sediul acesteia, precum şi să facă dovada achitării onorariului aferent acesteia. Amână judecarea cauzei la data de 16 noiembrie 2018, pentru când se va cita intervenientul forţat, reclamantul şi pârâta având termen în cunoştinţă prin reprezentanţii convenţionali. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 26 octombrie 2018.
Incheiere de sedinta din 26.10.2018Se va reveni cu adresă către MAI – I.P.J. Suceava - Biroul Rutier Suceava pentru a depune o adeverinţă din care să rezulte diferenţele salariale (ce i s-a fi cuvenit reclamantului) pentru cele 240 zile de concediu medical de care a beneficiat reclamantul. Pune în vedere pârâtei, prin reprezentantul său convenţional, ca până la următorul termen de judecată să depună la dosarul cauzei, în copie, dosarul de daune, sub sancţiunea amendării potrivit dispoziţiilor art. 187 alin. 2 lit. f) din Codul de procedură civilă. Se va emite adresă către Serviciul Judeţean de Medicină Legală Suceava prin care i se va solicita ca, până la următorul termen de judecată să efectueze şi să depună la dosar raportul de expertiză medico – legală având în vedere obiectivele stabilite de către instanţă. I se vor comunica, în copie înscrisurile depuse de către reclamant şi comunicate de către Sanatoriul Balnear şi de Recuperare Mangalia. Pune în vedere reclamantului, prin reprezentantul său convenţional, să se prezinte la Serviciul Judeţean de Medicină Legală Suceava în vederea efectuării expertizei dispuse în cauză, precum şi să achite contravaloarea acesteia. Amână judecarea cauzei la data de 26 octombrie 2018, pentru când se va cita intervenientul forţat, reclamantul şi pârâta având termen în cunoştinţă prin reprezentanţii convenţionali. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 28 septembrie 2018.
Incheiere de sedinta din 28.09.2018Încuviinţează proba cu înscrisuri pentru ambele părţi. Se va emite adresă către MAI – I.P.J. Suceava - Biroul Rutier Suceava pentru a depune o adeverinţă din care să rezulte diferenţele salariale (ce i s-a fi cuvenit reclamantului) pentru cele 240 zile de concediu medical de care a beneficiat reclamantul. Se va emite adresă către Sanatoriul Balnear – Recuperare Mangalia pentru transmiterea documentaţiei realizate din 2011 şi până în prezent pe numele reclamantului. Pune în vedere pârâtei să depună dosarul de daune. Încuviinţează proba cu expertiza medico – legală solicitată de către reclamant. Stabileşte următoarele obiective în vederea efectuării expertizei medico – legale dispuse în cauză: 1. Să se precizeze numărul de zile de îngrijiri medicale, avându-se în vedere întreaga documentaţie medicală depusă la dosarul cauzei şi cu consultarea prealabilă de către comisia de expertiză a persoanei vătămate S******* M***** A*****; 2. Să se precizeze dacă reclamantul prezintă vreun grad de invaliditate, care anume, ce presupune această invaliditate pentru viaţa prezentă şi viitoare a acestuia; 3. Să se indice diagnosticul complet pe care acesta îl prezintă şi alte date medico – legale relevante pentru starea reclamantului. 4. Să se precizeze dacă există legătură de cauzalitate între eventualele infirmităţi suferite şi accidentul a cărui victimă a fost reclamantul şi de asemenea să se stabilească raportul de cauzalitate dintre leziunile traumatice iniţiale şi eventualele sechele constate. Prorogă emiterea adresei către Institutul de Medicină legală Suceava după depunerea la dosarul cauzei a documentaţiei solicitate Sanatoriului Balnear – Recuperare Mangalia. Pune în vedere reclamantului, prin reprezentantul său convenţional, să depună la dosarul cauzei, în copie, actele medicale deţinute, altele decât cele de la Sanatoriul Balnear – Recuperare Mangalia. Amână judecarea cauzei la data de 28 septembrie 2018, pentru când se va cita intervenientul forţat, reclamantul şi pârâta având termen în cunoştinţă prin reprezentanţii convenţionali. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 29 iunie 2018.
Incheiere de sedinta din 29.06.2018Se va cita intervenientul forţat Leonte Loredana Elena la domiciliul indicat prin cererea de chemare în judecată, cu o copie de pe cerere, întâmpinare şi înscrisurile ataşate acestora. Pune în vedere reclamantului să depună în termen de 2 zile, în copie conformă cu originalul, înscrisurile ataşate cererii de chemare în judecată în vederea comunicării acestora către intervenientul forţat. Pune în vedere reclamantului să precizeze obiectivele propuse pentru efectuarea expertizei medico – legale, astfel încât să se poată aprecia asupra utilităţii administrării acestei probe. Prorogă punerea în discuţia părţilor a utilităţii ataşării dosarului de urmărire penală nr. 528/P/2011 la următorul termen de judecată cu procedura legal îndeplinită cu toate părţile. Amână judecarea cauzei la data de 29 iunie 2018, pentru când se va cita intervenientul forţat, reclamantul şi pârâta având termen în cunoştinţă prin reprezentanţii convenţionali. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 25 mai 2018.
Incheiere de sedinta din 25.05.2018