Dosar 17628/280/2019 din 05.11.2019

pretenţii


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 17628/280/2019
Data dosar:
05.11.2019
Instanta:
Judecătoria Pitești
Departament:
Secţia Civilă
Obiect:
pretenţii
Categorie:
Litigii cu profesionistii
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 15.07.2021 la ora 08:30

    Complet: C4-4 J
  • Admite in parte cererea

    Admite în parte cererea de chemare în judecată. Obligă pârâta SC O. V. I. G. să plătească reclamantei suma de 18.345,9 lei reprezentând daune materiale (despăgubire) pentru evenimentul rutier din data de 02.11.2017, precum şi dobânda legală penalizatoare calculată asupra debitului principal indicat în precedent, de la data introducerii cererii de chemare în judecată, respectiv 05.11.2019, până la data plăţii integrale şi efective a debitului principal. Respinge în rest cererea de chemare în judecată, ca neîntemeiată. Stabileşte onorariul definitiv cuvenit expertului T. I. la suma de 1.000 lei şi constată că acesta a fost achitat în integralitate de pârâtă. Obligă pârâta să plătească reclamantei cheltuielile de judecată ocazionate de prezentul litigiu, în cuantum de 1022,29 lei reprezentând taxa judiciară de timbru datorată de reclamantă pentru acţiunea astfel cum a fost admisă. Ia act că pârâta nu a solicitat cheltuieli de judecată. Cu apel în termen de 30 de zile de la comunicare, cerere ce se va depune la Judecătoria Piteşti. Pronunţată astăzi, 15.07.2021, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

    Hotarare 4800/2021 din 15.07.2021
  • Sedinta din data de 02.07.2021 la ora 08:30

    Complet: C4-4 J
  • Amână pronunţarea

    Amână pronunţarea la data de 15.07.2021, având nevoie de timp pentru a delibera. În baza art. 396 alin. 2 C.proc.civ., pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Cu cale de atac odată cu fondul cauzei. Pronunţată astăzi 02.07.2021, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

    Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 02.07.2021
  • Sedinta din data de 17.06.2021 la ora 10:20

    Complet: C4-4 J
  • Amână pronunţarea

    Amână pronunţarea la data de 02.07.2021, având nevoie de timp pentru a delibera. În baza art. 396 alin. 2 C.proc.civ., pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Cu cale de atac odată cu fondul cauzei. Pronunţată astăzi 17.06.2021, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

    Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 17.06.2021
  • Sedinta din data de 20.05.2021 la ora 08:30

    Complet: C4-4 J
  • Amână cauza

    Încuviinţează cererea de amânare pentru a lua cunoştinţă de cuprinsul raportului de expertiză, formulată de reclamantă. Amână judecarea cauzei şi acordă termen de judecată la data de 17.06.2021, completul C4-4J, sala 2, ora 10:20. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 20 mai 2021.

    Incheiere de sedinta din 20.05.2021
  • Sedinta din data de 25.02.2021 la ora 08:30

    Complet: C4-4 J
  • Amână cauza

    Încuviinţează cererea de acordare a unui nou termen de judecată, formulată de expertul desemnat. Revine cu adresă către expertul desemnat, cu avertisment de amendă. Amână judecarea cauzei şi acordă termen de judecată la data de 20.05.2021, completul C4-4J, sala 2, ora 08:30, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 25 februarie 2021.

    Incheiere de sedinta din 25.02.2021
  • Sedinta din data de 10.12.2020 la ora 08:30

    Complet: C4-4 J
  • Amână cauza

    Reia procedura de citare cu reclamantul. Fa?ă de depunerea dovezii privind achitarea onorariului provizoriu de expertiză de către pârâtă, emite adrese către expertul desemnat ?i către BLET. Ia act de sediul procesual ales al pârâtei indicat în cuprinsul întâmpinării la fila 33 din dosar, urmând ca procedura de citare să fie efectuată cu pârâta la acest din urmă sediu, aspect faţă de care vor fie efectuate modificările corespunzătoare în ECRIS. Amână judecarea cauzei ?i acordă termen de judecată la data de 25.02.2021, completul C4-4J, sala 2, ora 08:30. Pronunţată în şedinţa publică de la 10 Decembrie 2020.

    Incheiere de sedinta din 10.12.2020
  • Sedinta din data de 08.10.2020 la ora 08:30

    Complet: C4-4 J
  • Amână cauza

    Respinge excepţia insuficientei timbrări, invocată de pârâtă prin întâmpinare. Constată faptul că pârâta a depus la dosar înscrisurile din dosarul de daună întocmit. Încuviinţează pentru ambele părţi proba cu înscrisuri, precum şi pentru pârâtă proba cu expertiză tehnică judiciară în specialitatea autovehicule, circulaţie rutieră. Stabileşte drept obiective ale expertizei: 1.să se stabilească dinamica producerii evenimentului rutier ce avut loc la data de 02.11.2017, ce face obiectul prezentului dosar; 2. să se stabilească care sunt avariile suferite de autoturismul proprietatea reclamantei în urma evenimentului rutier din 02.11.2017 şi care este contravaloarea reparaţiilor pe care le-ar necesita autovehiculul reclamantei; 3. să se stabilească dacă între avariile suferite de autovehiculul proprietatea reclamantei şi dinamica producerii evenimentului rutier, stabilită potrivit obiectivului nr. 1, există legătură de cauzalitate; 4. să se stabilească valoarea reală de despăgubire de care poate beneficia reclamanta în urma evenimentului rutier din 02.11.2017, având în vedere contractul de asigurare CASCO şi condiţiile de asigurare. Desemnează expert tehnic judiciar, prin tragere la sorţi, pe dl.Tabacu Ion. Stabileşte un onorariu de expertiză provizoriu în cuantum de 1000 lei, în sarcina pârâtei, căreia îi pune în vedere, prin încheierea de şedinţă, să facă dovada plăţii acestuia în termen de 5 zile de la data încuviinţării probei, sub sancţiunea aplicării amenzii judiciare. Se emite adresă către expert, după ce va fi achitat onorariul stabilit, pentru a fi înştiinţat să efectueze şi să depună cu cel puţin 10 zile înainte de termenul de judecată fixat, în exemplare suficiente pentru instanţă şi pentru fiecare parte, raportul de expertiză încuviinţat în cauză. Se emite adresă către Biroul Local pentru Expertize Tehnice Judiciare şi Contabile de pe lângă Tribunalul Argeş, pentru a se comunica numirea în cauză a expertului Tabacu Ion, în specialitatea autovehicule, circulaţie rutieră. Expertiza se va efectua cu studierea tuturor înscrisurilor existente la dosar, cu citarea părţilor, cu deplasare în teren şi cu verificarea oricăror evidenţe oficiale ce consideră necesar. Amână judecarea cauzei şi acordă un nou termen de judecată la data de 10.12.2020, ora 08:30, completul C 4-4J, sala 2, pentru când se citează reclamanta, pârâta având termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 08 octombrie 2020.

    Incheiere de sedinta din 08.10.2020

Flux dosar


Actualizare GRPD