R***** S******* L***
Parte vătămatăL****** G*******
InculpatI. În baza art. 396 alin. 2 Cod procedură penală condamnă inculpatul LG la pedeapsa de 3 ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de agresiune sexuală prevăzută de art. 219 alin. 1 Cod penal. În temeiul art. 66 alin. 1 lit. a, lit. b, lit. n şi lit. o din Codul penal interzice inculpatului ca pedeapsă complementară pe o perioadă de 3 ani dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, dreptul de a comunica cu persoana vătămată RSL, dreptul de a se apropia de persoana vătămată RSL şi dreptul de a se apropia de locuinţa sau de locul de muncă al persoanei vătămate RSL. În temeiul art. 65 alin. 1 raportat la art. 66 alin. 1 lit. a, lit. b, lit. n şi lit. o din Codul penal interzice inculpatului ca pedeapsă accesorie dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, dreptul de a comunica cu persoana vătămată RSL, dreptul de a se apropia de persoana vătămată RSL şi dreptul de a se apropia de locuinţa sau de locul de muncă al persoanei vătămate RSL. II. În baza art. 396 alin. 2 Cod procedură penală condamnă inculpatul LG la pedeapsa de 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de violare de domiciliu prevăzută de art. 224 alin. 1 şi alin. 2 Cod penal. III. Constată că faptele pentru care inculpatul a fost condamnată prin prezenta sentinţă au fost săvârşite în condiţiile concursului real de infracţiuni – art. 38 alin. 1 Cod penal. În temeiul art. 38 alin. 1, art. 39 alin. 1 lit. b din Codul penal contopeşte pedepsele principale stabilite prin prezenta hotărâre, aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea de 3 ani închisoare, la care adaugă sporul obligatoriu de 2 luni (1/3 din cealaltă pedeapsă stabilită) astfel că în final aplică inculpatului pedeapsa de 3 ani şi 2 luni închisoare. În baza art. 274 alin. 1 Cod procedură penală obligă inculpatul la plata sumei de 604 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat (104 de lei – în cursul urmăririi penale şi 500 de lei – în cursul judecăţii). În temeiul art. 272, art. 275 alin. 6 Cod procedură penală onorariile apărătorilor desemnaţi din oficiu se suportă din fondul special al Ministerului Justiţiei, după cum urmează: suma de 470 de lei pentru av. Roman Ciprian şi suma de 868 de lei pentru av. Ioana Bărăian. Cu apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 27 ianuarie 2020.
Hotarare 20/2020 din 27.01.2020A.P. 27.01.2020.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 13.01.2020A.P. 13.01.2020.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 30.12.2019Conform dispoziţiilor art. 391 alin. 1 Cod procedură penală, deliberarea şi pronunţarea hotărârii va avea loc in data de 30.12.2019.
Incheiere de sedinta din 23.12.2019pentru desemnarea unui apărător din oficiu pentru persoana vătămată, pentru o bună apărare a drepturilor acesteia, raportat la vârstă, pregătire şcolară şi specificul delicat al cauzei.
Incheiere de sedinta din 16.12.2019lipsă persoană vătămată şi martori, pentru a se repeta procedura de citare cu aceştia, cu martorii cu mandat de aducere.
Incheiere de sedinta din 04.11.2019pentru audiere martorilor indicaţi în actul de sesizare şi a persoanei vătămate.
Incheiere de sedinta din 23.09.2019citare inculpat cu mandat de aducere
Incheiere de sedinta din 10.07.2019