N***** C******* M******
InculpatG****** I**** A******
Parte vătămatăÎn baza art.396 alin 2 C.p. condamnă pe inculpata N C M, pentru comiterea infracţiunii prev. de art.228 alin 1 C.p. la pedeapsa de 6 luni închisoare. În baza art. 83 Cod penal amână aplicarea pedepsei. În baza art. 84 Cod penal fixează termen de supraveghere de 2 ani. În baza art. 85 alin. 1 Cod penal pe durata termenului de supraveghere inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la serviciul de probaţiune, la datele fixate de acesta; b)să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea ; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 86 Cod penal supravegherea se face de Serviciul de Probaţiune Argeş. Atrage atenţia asupra disp. art. 88 Cod penal. Aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii drepturilor prev. de art. 65 Cod penal raportat la art. 66 lit. a, b Cod Penal. Aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 66 lit. a, b Cod penal pe o perioadă de 2 ani. În baza art.397 C.pr.pen şi art.25 C.p. admite cererea părţii vătămate -parte civilă G I A şi obligă pe inculpata N C M la plata sumei de 5500 lei cu titlu de daune materiale. În baza art.72 C.p. deduce din pedeapsa pronunţată perioada reţinerii de 24 ore începând cu data de 29.10.2019 prele 12,10 până la 30.10.2019 orele 12,10. În baza 274 C.pr.pen. obligă pe inculpata N C M la plata sumei de 300 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat iar onorariul avocatului din oficiu va fi plătit din fondurile Ministerului Justitiei. Cu apel în 10 zile. Hotărârea se pronunţă la data de 30.06.2021 prin punerea acesteia la dispoziţia inculpatului, părţilor, parte vătămată şi a procurorului prin nemijlocirea grefei instanţei.
Hotarare 974/2021 din 30.06.2021În baza art.391 C.pr.pen. modificat prin Lg.130/2021, deliberarea ,redactarea si pronunţarea hotărârii va avea loc la data de 30.06.2021 prin punerea la dispoziţia, inculpatului, părţilor si procurorului a hotărârii prin mijlocirea grefei instanţei. Cu apel odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică din data de 11.06.2021.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 11.06.2021În baza art.391 C.pr.pen. modificat prin Lg.130/2021, deliberarea ,redactarea si pronunţarea hotărârii va avea loc la data de 11.06.2021 prin punerea la dispoziţia, inculpatului, părţilor si procurorului a hotărârii prin mijlocirea grefei instanţei. Cu apel odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică din data de 09.06.2021.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 09.06.2021Se emite mandat de aducere pe numele părţii vătămate si a martorului din acte conform art.265 C.pr.pen . Amână judecarea cauzei la 09.06.2021. Cu apel odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 03 Martie 2021.
Incheiere de sedinta din 03.03.2021Respinge cererea privind judecata într-un proces cu recunoaşterea vinovăţiei având în vedere că recunoaşte o sumă mult mai mică decât cea pretinsă de partea vătămată, elementul material al infracţiunii . Ia act de faptul că partea vătămată nu s-a constituit parte civilă. Ia act că solicită judecata în procedură clasică şi că se contestă probele. Se citează partea vătămata la judecată şi martorul din acte Grigore Mateo. Amână judecarea cauzei la 03.03.2020, orele 8.30, sala 4. Cu drept de apel odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 18 Noiembrie 2020
Incheiere de sedinta din 18.11.2020