B*********** I* J*******
InculpatE*** A**** M********* I***** S*** P*** R***********
Parte civilăI. În baza art. 396 alin. 1 şi 4 Cod de procedura penală raportat la art. 83 şi la art. 244 alin. 1 şi 2 Cod penal, stabileşte pedeapsa de 1 an închisoare în sarcina inculpatei BĂLAN-PRODAN JULIANNA, pentru săvârşirea infracţiunii de înşelăciune. II. În baza art. 396 alin. 1 şi 4 Cod de procedura penală raportat la art. 83 şi la art. 323 alin. 1 teza II Cod penal, stabileşte pedeapsa de 3 luni închisoare în sarcina inculpatei BĂLAN-PRODAN JULIANNA pentru săvârşirea infracţiunii de uz de fals. În baza art. 39 alin. 1 lit. b Cod penal contopeşte pedepsele principale şi stabileşte inculpatei pedeapsa cea mai grea, respectiv 1 an închisoare la care se adaugă sporul obligatoriu de o treime din pedeapsa aplicată pentru cealaltă infracţiune, respectiv 1 lună închisoare, stabilind în sarcina inculpatei pedeapsa rezultantă de 1 an şi 1 lună închisoare. În baza art. 83 alin. 1 Cod penal, amână aplicarea pedepsei rezultante de 1 an şi 1 lună închisoare pe un termen de supraveghere de 2 ani stabilit în condiţiile art. 84 Cod penal, de la data rămânerii definitive a prezentei sentinţe. În baza art. 85 alin. 1 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, inculpata este obligată să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Braşov, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 86 alin. 1 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. 1 lit. c) - e) Cod penal se comunică Serviciului de Probaţiune Braşov. În baza art. 404 alin. 3 Cod de procedura penală, atrage atenţia inculpatei asupra dispoziţiilor art. 88 Cod penal, în sensul revocării amânării aplicării pedepsei în cazul nerespectării măsurilor de supraveghere, a obligaţiilor impuse sau în cazul săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. În baza art. 397 alin. 1 Cod de procedura penală raportat la art. 25 alin. 1, art. 19 alin. 1 şi 2 Cod de procedura penală şi art. 1357 şi art. 1349 Cod civil admite acţiunea civilă formulată de partea civilă Easy Asset Management IFN S.A. şi obligă inculpata BĂLAN-PRODAN JULIANNA la plata sumei de 1873,96 lei către partea civilă, cu titlu de prejudiciu material. În temeiul art. 274 alin. 1 Cod de procedura penală, obligă inculpata la plata sumei de 430 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat (230 de lei corespunzătoare fazei de urmărire penală şi 200 de lei corespunzătoare fazei judecăţii). Cu drept de apel, în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 09.06.2020.
Hotarare 132/2020 din 09.06.2020Avându-se în vedere complexitatea cauzei, precum şi lipsa de timp pentru a delibera, faţă de dispoziţiile art. 391 C. pr. pen., urmează să stabilească pronunţarea hotărârii la data de 09.06.2020.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 04.06.2020Suspendat de drept pe durata stării de urgenţă, în temeiul art. 64 alin. 5 din Decretul nr. 240/2020 privind prelungirea stării de urgenţă pe teritoriul României, emis de către Preşedintele României, fără efectuarea vreunui act de procedură.
Incheiere suspendare din 23.04.2020Amână cauza la data de 23.04.2020 faţă de lipsa martorilor.
Incheiere de sedinta din 20.02.2020termen pentru administrarea probelor încuviinţate.
Incheiere de sedinta din 09.01.2020termen acordat la cererea inculpatului în vederea împăcării cu partea civilă
Incheiere de sedinta din 21.11.2019lipsă procedură
Incheiere de sedinta din 03.10.2019