S* D********** E****** O****** S***
Parte vătămatăP**** A* C*********
InculpatÎn baza art. 228 alin 1 şi 3 C.pen., cu aplicarea art. 396 alin. 10 C.proc.pen., stabileşte în sarcina inculpatului Paicu Constantin, fiul lui Alexandru şi Elena, cetăţenie română, studii 4 clase, fără antecedente penale, pedeapsa de 6 (şase) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de furt. În baza art. 92 alin.2 din Legea nr.123/2012, cu aplicarea art. 396 alin. 10 C.proc.pen., cu aplicarea art. 38 C.pen, stabileşte în sarcina aceluiaşi inculpat pedeapsa de 6 (şase) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de executare /folosire de instalaţii clandestine pentru ocolirea echipamentelor de măsurare a energiei electrice livrate. În baza art. 38 alin. 2 C.pen., art. 39 alin.1 lit.b C.pen., stabileşte în sarcina inculpatului pedeapsa rezultantă de 8 (opt) luni închisoare, rezultată prin adăugarea la pedeapsa cea mai grea de 6 luni închisoare a unui spor de 2 luni, reprezentând o treime din cuantumul celeilalte pedepse de 6 luni închisoare. În baza art. 83 alin 1 C.pen., amână aplicarea pedepsei rezultante stabilite în sarcina inculpatului, cu un termen de supraveghere de 2 ani, calculat conform art. 84 alin. 1 C.pen. În baza art. 85 alin.1 C.pen., pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Mehedinţi, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 86 alin.1 C.pen., pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. 1 lit. c) - e) C.pen. se comunică Serviciului de Probaţiune Mehedinţi. În baza art. 404 alin. 3 C.proc.pen., atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 88 C.pen. referitoare la consecinţele nerespectării măsurilor de supraveghere impuse şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. În baza art.397 C.proc.pen., raportat la art. 19 C.proc.pen. şi art. 25 C.proc.pen., Admite acţiunea civilă formulată de partea civilă Distribuţie Energie Oltenia SA şi obligă inculpatul să plătească părţii civile suma de 8941,83 lei, reprezentând prejudiciul părţii civile. În baza art. 274 C.proc.pen., obligă inculpatul la plata sumei de 150 lei cheltuieli judiciare în favoarea statului. Cu apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 16.09.2020, la Judecătoria Vânju Mare.
Hotarare 108/2020 din 16.09.2020Faţă de complexitatea cauzei, apreciind că este nevoie de timp pentru a delibera, în temeiul art. 391 C.p.p.,va stabili termen pentru pronunţare la data de 16.09.2020.
Incheiere de sedinta din 09.09.2020Încuviinţează proba cu înscrisuri pentru inculpat, amână cauza, .
Incheiere de sedinta din 17.06.2020Instanţa, faţă de prevederile art. 42 alin. 2 din Decretul privind instituirea stării de urgenţă pe teritoriul României, publicat în Monitorul Oficial la data de 16.03.2020, precum şi faţă de prevederile Hotărârii nr. 10/19.03.2020 a Colegiului de Conducere a Curţii de Apel Craiova, urmează a constată suspendarea de plin drept a prezentei cauze, fără a fi necesară efectuarea vreunui act de procedură în acest scop. Tot în acest sens, instanţa, prin raportare la art. 42 alin. 8, menţionează că, după încetarea stării de urgenţă, instanţa va lua măsuri pentru fixarea unui nou termen de judecată.
Incheiere suspendare din 08.04.2020Amână judecarea cauzei la data de 08.04.2020 în baza Hotărârii nr. 2 din data de 22.01.2020 a Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Judecătoriei Vânju Mare.
Incheiere de sedinta din 29.01.2020În vederea administrării probelor propuse, amână cauza.
Incheiere de sedinta din 27.11.2019