C****** T***** C***** - L* C*** A** C******* O*** P******
ReclamantS* F**** B*** R****** S*** - P*** R****** L****
PârâtF**** B*** R****** - S******** S****** - P*** R****** L****
PârâtC****** T****** R*****
ReclamantAdmite excepţia tardivităţii modificării cererii de chemare în judecată. Respinge cererea modificatoare formulată de către reclamanţi la termenul de judecată din data de 10.06.2020, ca tardivă. Admite în parte acţiunea având ca obiect „restabilire echilibru contractual” formulată de reclamanţii Ciobanu Tomofi Cornel şi Ciobanu Timofi Rebeca în contradictoriu cu pârâtele First Bank Romania SA şi First Bank Romania SA – Sucursala Suceava. Constată existenţa clauzelor abuzive cuprinse în art. 1.3 lit. c) (cu privire la comisionul de acordare) şi art. 5.1 (cu privire la dreptul băncii de a modifica dobânda) din contractul de credit nr. 3500R2J2230223049 din data de 05.12.2007. Obligă pârâtele să modifice contractul mai sus menţionat în sensul eliminării clauzelor constatate ca fiind abuzive. Obligă pârâtele la restituirea către reclamanţi a sumei de 5000 CHF, reprezentând comision de acordare credit achitat în baza contractului de credit nr. 3500R2J2230223049 din data de 05.12.2007, precum şi la plata dobânzii legale aferentă acestei sume, calculată de la data plăţii comisionului de acordare credit de către reclamanţi şi până la data achitării efective a debitului de către pârâte. Respinge restul pretenţiilor formulate de către reclamanţi, ca neîntemeiate. Obligă pârâtele la plata către reclamanţi a sumei de 1000 lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Respinge, ca neîntemeiată, cererea de acordare a cheltuielilor de judecată formulată de către pârâte. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Suceava. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 01.07.2020.
Hotarare 1682/2020 din 01.07.2020Amână pronunţarea la data de 01.07.2020. Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 24.06.2020.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 24.06.2020Amână pronunţarea la data de 24.06.2020. Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 10.06.2020.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 10.06.2020Citarea pârâtelor cu menţiunea ca până la următorul termen de judecată să precizeze dacă pentru contractul de credit nr. 3500R2J2230223049 din data de 05.12.2007 ce face obiectul prezentului dosar a fost încheiat vreun act adiţional, iar în caz afirmativ să-l depună la dosarul cauzei în copie conformă cu originalul, cu precizarea că în cazul neconformării dispoziţiilor instanţei până la următorul termen de judecată se va dispune sancţionarea persoanei responsabile potrivit dispoziţiilor din Codul de procedură civilă. Amână judecarea cauzei şi stabileşte termen la data de 10.06.2020, pentru când părţile primesc termen în cunoştinţă potrivit dispoziţiilor art. 229 din Codul de procedură civilă. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 04.03.2020.
Incheiere de sedinta din 04.03.2020Rectifică citativul în sensul că se va trece numele reclamanţilor ca fiind „Timofi” şi nu „Timofti” cum în mod eronat s-a menţionat. Pune în vedere pârâtei ca până la următorul termen de judecată să facă precizări în ceea ce priveşte existenţa vreunui act adiţional la contractul de credit ce face obiectul prezentului dosar. Respinge solicitarea formulată de către reclamanţi, prin apărător, în sensul de a se solicita informaţii cu privire la suma obţinută de către pârâtă în faza de executare silită ca nefiind utilă cauzei. Amână judecarea cauzei şi stabileşte termen la data de 04.03.2020, pentru când părţile primesc termen în cunoştinţă potrivit dispoziţiilor art. 229 din Codul de procedură civilă. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 04.12.2019.
Incheiere de sedinta din 04.12.2019Rectifică citativul în sensul menţionării în calitate de reclamantă a numitei C****** T****** R***** iar în calitate de pârâtă First Bank România SA – Sucursala Suceava. Încuviinţează proba cu înscrisuri pentru ambele părţi. Pune în vedere pârâtei, prin apărător, ca până la următorul termen de judecată să depună la dosarul cauzei un extras de cont cu sumele încasate de bancă în baza contractului ce face obiectul prezentului dosar, să precizeze modalitatea de calcul a dobânzii de la momentul încheierii contractului şi până în prezent (formula de calcul a dobânzii), dacă au fost încasate sume de bani în faza de executare, ce reprezintă fiecare sumă încasată, cu referire la dosarul nr. 205/2012 al BEJ Gheorghiu Cristina. Amână judecarea cauzei şi stabileşte termen la data de 04.12.2019, pentru când părţile primesc termen în cunoştinţă potrivit dispoziţiilor art. 229 din Codul de procedură civilă. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 09.10.2019.
Incheiere de sedinta din 09.10.2019