B***** D* E******** P***** D** C***** J*********** C***** D* A****
PetentL*** Ş***** C*******
IntimatÎn baza art. 582 alin.1 şi 3 C.proc.pen admite sesizarea Biroului Executări Penale al Judecătoriei Curtea de Argeş. În baza art. 88 alin.1 C.pen. dispune revocarea măsurii amânării aplicării pedepsei de 1 an închisoare, dispusă prin sentinţa penală nr. 165/11 mai 2017 pronunţată de Judecătoria Curtea de Argeş în dosarul nr. 4496/216/2016, definitivă prin decizia penală nr. 836/A din data de 27 septembrie 2017 a Curţii de Apel Piteşti în favoarea numitului L*** Ş***** C*******. Dispune ca numitul L*** Ş***** C******* să execute pedeapsa de 1 an închisoare în condiţiile art. 60 C.pen. Dispune ca pedepsele complementare prev. de art. 66 alin. 1 lit. a şi b din Codul penal, privind interzicerea exercitării dreptului de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, a dreptului de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat şi a dreptului de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, stabilite pentru o durată de 2 ani, să fie executate de la momentul la care s-a executat pedeapsa închisorii, după graţierea totală ori a restului de pedeapsă, după împlinirea termenului de prescripţie a executării pedepsei sau după expirarea termenului de supraveghere a liberării condiţionate. Dispune ca pedepsele accesorii prev. de art. 65 alin. 1 rap. la art. 66 alin. 1 lit. a şi b din Codul penal, privind interzicerea exercitării dreptului de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, a dreptului de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat şi a dreptului de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat să fie executate de la momentul rămânerii definitive a hotărârii de condamnare şi până când pedeapsa principală privativă de libertate a fost executată sau considerată ca executată. Obligă intimatul L*** Ş***** C******* la plata în favoarea statului a sumei de 500 lei cu titlu de cheltuieli judiciare. Onorariul apărătorului din oficiu, av. Bucuroiu Gavrilă Daniela, în sumă de 313 lei se avansează din fondurile Ministerului Justiţiei. Cu drept de contestaţie în termen de 3 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 08 noiembrie 2019.
Hotarare 233/2019 din 08.11.2019Conform art. 391 alin. 1 Cod procedură penală, deliberarea şi pronunţarea hotărârii se vor face la data de 08.11.2019. Pronunţată în şedinţa publică de la 30.10.2019.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 30.10.2019Se citează intimatul cu mandat de aducere. Se ataşează dosarul nr. 4496/216/2016 în care a fost pronunţată sentinţa penală nr. 165/11.05.2017 de Judecătoria Curtea de Argeş. Amână judecarea cauzei la data de 30 octombrie 2019 Pronunţată în şedinţă publică, azi 11 septembrie 2019.
Incheiere de sedinta din 11.09.2019