C***** L*****
InculpatÎn temeiul art. 396 alin. (1), (4) şi (10) din Codul de procedură penală, raportat la art. 83 din Codul penal, stabileşte în sarcina inculpatului C.L., pedeapsa de un an închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere, faptă prev. de art. 335 alin. (1) din Codul penal. În temeiul art. 83 din Codul penal, amână aplicarea pedepsei închisorii astfel stabilite, pe durata unui termen de supraveghere de 2 ani stabilit în condiţiile art. 84 din Codul penal, ce urmează a se calcula de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În temeiul art. 85 alin. (1) din Codul penal, pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Alba, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În temeiul art. 86 alin. (1) din Codul penal, pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. (1) lit. c) – e) se comunică Serviciului de Probaţiune Alba. Potrivit art. 404 alin. (3) din Codul de procedură penală, atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 88 din Codul penal, în sensul revocării amânării aplicării pedepsei în cazul nerespectării măsurilor de supraveghere, a obligaţiilor impuse sau în cazul săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. În temeiul art. 272 şi art. 274 alin. (1) din Codul de procedură penală, obligă pe inculpat la plata către stat a sumei de 500 de lei cu titlu de cheltuieli judiciare, din care suma de 100 de lei aferentă urmăririi penale şi suma de 400 de lei în cursul judecăţii şi al camerei preliminare. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 06 februarie 2020.
Hotarare 59/2020 din 06.02.2020Amână pronunţarea la data de 06.02.2020, conform Hotărârii nr. 2/23.01.2020 a Adunării Generale a judecătorilor din cadrul Judecătoriei Aiud.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 29.01.2020Amână pronunţarea la data de 29.01.2020.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 23.01.2020Stabileşte termen de pronunţare la data de 23.01.2020.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 08.01.2020Pentru a da posibilitate inculpatului să se prezinte la termenul stabilit în cauză.
Incheiere de sedinta din 04.12.2019Faţă de lipsa inculpatului C.L.
Incheiere de sedinta din 06.11.2019