B**** R****
InculpatE*** A**** M********* I***** S***
Parte civilăB**** R****
InculpatI. În baza art. 396 alin. 1 si 4 Cod de procedura penala raportat la art. 83 si la art. 244 alin. 1 si 2 Cod penal, cu aplicarea art. 396 alin. 10 Cod de procedura penala, stabileste pedeapsa de 9 luni închisoare în sarcina inculpatului B**** R**** pentru savârsirea infractiunii de înselaciune. II. În baza art. 396 alin. 1 si 4 Cod de procedura penala raportat la art. 83 si la art. 323 alin. 1 teza II Cod penal cu aplicarea art. 396 alin. 10 Cod de procedura penala, stabileste pedeapsa de 3 luni închisoare în sarcina inculpatului B**** R**** pentru savârsirea infractiunii de uz de fals. În baza art. 39 alin. 1 lit. b Cod penal contopeste pedepsele principale si stabileste inculpatului pedeapsa cea mai grea, respectiv 9 luni închisoare la care se adauga sporul obligatoriu de o treime din pedeapsa aplicata pentru cealalta infractiune, respectiv 1 luna închisoare, stabilind în sarcina inculpatului pedeapsa rezultanta de 10 luni închisoare. În baza art. 83 alin. 1 Cod penal, amâna aplicarea pedepsei rezultante de 10 luni închisoare pe un termen de supraveghere de 2 ani stabilit în conditiile art. 84 Cod penal, de la data ramânerii definitive a prezentei sentinte. În baza art. 85 alin. 1 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, inculpatul este obligat sa respecte urmatoarele masuri de supraveghere: a) sa se prezinte la Serviciul de Probatiune Brasov, la datele fixate de acesta; b) sa primeasca vizitele consilierului de probatiune desemnat cu supravegherea sa; c) sa anunte, în prealabil, schimbarea locuintei si orice deplasare care depaseste 5 zile, precum si întoarcerea; d) sa comunice schimbarea locului de munca; e) sa comunice informatii si documente de natura a permite controlul mijloacelor sale de existenta. În baza art. 86 alin. 1 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, datele prevazute în art. 85 alin. 1 lit. c) - e) Cod penal se comunica Serviciului de Probatiune Brasov. În baza art. 404 alin. 3 Cod de procedura penala, atrage atentia inculpatului asupra dispozitiilor art. 88 Cod penal, în sensul revocarii amânarii aplicarii pedepsei în cazul nerespectarii masurilor de supraveghere, a obligatiilor impuse sau în cazul savârsirii de noi infractiuni în cursul termenului de supraveghere. În baza art. 397 alin. 1 Cod de procedura penala raportat la art. 25 alin. 1, art. 19 alin. 1 si 2 Cod de procedura penala si art. 1357 si art. 1349 Cod civil admite actiunea civila formulata de partea civila Easy Asset Management IFN S.A. si obliga inculpatul B**** R**** la plata sumei de 1594,10 lei catre partea civila, cu titlu de prejudiciu material. În temeiul art. 274 alin. 1 Cod de procedura penala, obliga inculpatul la plata sumei de 970 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare catre stat (870 de lei corespunzatoare fazei de urmarire penala si 100 de lei corespunzatoare fazei judecatii). Cu drept de apel, în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronuntata în sedinta publica, astazi, 17.11.2020.
Hotarare 339/2020 din 17.11.2020Avându-se în vedere complexitatea cauzei, precum si lipsa de timp pentru a delibera, fata de dispozitiile art. 391 C. pr. pen., urmeaza sa amâne pronuntarea hotarârii la data de 17.11.2020.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 03.11.2020Avându-se în vedere complexitatea cauzei, precum si lipsa de timp pentru a delibera, fata de dispozitiile art. 391 C. pr. pen., urmeaza sa stabileasca pronuntarea hotarârii la data de 03.11.2020
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 22.10.2020Amâna cauza la data de 22.10.2020, ora 09.00, în vederea achitarii prejudiciului în prezenta cauza.
Incheiere de sedinta din 10.09.2020În vederea respectarii dreptului la apararare, fata de cererea aparatorului, urmeaza sa amâne judecarea cauzei la data de 10.09.2020, ora 08.30.
Incheiere de sedinta din 04.06.2020