N****** A******
ReclamantN****** S***** D*****
ReclamantN****** A****** C*******
ReclamantI****** M**** - d******** n* m** a**********
PârâtI****** G** G*******
PârâtAdmite actiunea precizata. Admite cererea reconventionala formulata de paratii reclamanti Voinea Constantin, Voinea Mircea Laurentiu si Voinea Elena Raluca. Dispune iesirea din indiviziune a partilor potrivit variantei unice de lotizare din raportul de expertiza tehnica judiciara topografica – lotizare refacere- Bahudu Vasile. Admite in parte cererea reclamantilor privind obligarea paratilor la plata cheltuielilor de judecata si obliga paratii Ionesch Gh.Gheorghe, Ionescu Rodica si Marin Rodica sa suporte potrivit cotei legale detinuta de fiecare si sa achite catre reclamanti cheltuielile de judecata in cuantum de 5800 lei reprezentand taxa judiciara de timbru, onorariu de avocat, onorariu de expert si taxa eliberare certificat de catre ANCPI – OCPI Prahova. Respinge cererea de obligare a celorlalti parati la plata cheltuielilor de judecata ca neintemeiata. Ia act ca paratii reclamanti Voinea Constantin, Voinea Mircea Laurentiu si Voinea Elena Raluca nu au solicitat cheltuieli de judecata. Cu drept de apel in termen de 30 de zile de la comunicare, cererea de apel se depune la sediul Judecatoriei Vălenii de Munte.
Hotarare 71/2022 din 25.01.2022Pentru depunere de concluzii scrise si în vederea deliberarii, dispune amânarea pronunţării la data de 25.01.2022.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 11.01.2022Pentru asigurarea şi respectarea principiului continuităţii completului de judecată şi a repartizării aleatorii a cauzelor, potrivit Regulamentului de ordine interioară al instanţelor judecătoreşti,
Incheiere de sedinta din 02.11.2021Lipsa expertiza refacere
Incheiere de sedinta din 05.10.2021Admite obiectiunile formulate de reclamanti la raportul de expertiza lotizare Bahudu Vasile. Dispune refacerea raportului de expertiza lotizare Bahudu Vasile, in sensul ca expertul va propune variante de lotizare tinand seama de impartirea pe tulpini respectiv pe tulpina defunctei Nicolae Olimpia, Ionescu Ion si Ionescu Gheorghe, mostenitorii acestora urmand sa culeaga impreuna bunurile propuse a fi atribuite. Expertul va propune mai multe variante de lotizare cu respectarea acelorasi criterii dispuse prin incheierea de partaj din data de 08.12.2020. Stabileste termen la data de 05.10.2021 cu citarea partilor, ora 10,30. Pronunţată astăzi, data de 08.06.2021, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Incheiere de sedinta din 08.06.2021În vederea deliberarii, dispune amânarea pronunţării la data de 08 iunie 2021.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 25.05.2021Amana pronuntarea pentru data de 25.05.2021. Pronunţată astăzi, data de 18.05.2021, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 18.05.2021Pentru achitarea diferentei de onorariu si studierea expetizei.
Incheiere de sedinta din 06.04.2021Lipsă expertiză lotizare.
Incheiere de sedinta din 23.02.2021Constata starea de indiviziune a partilor potrivit titlului de proprietate nr.69809/06.05.1997 eliberat de Comisia Judeteana Prahova de pe urma defunctului Ionescu A Vasile. Dispune iesirea din indiviziunea a partilor in ceea ce priveste terenurile in suprafata de 9298 mp gasiti la masuratori si 10587 mp din care suprafata de 2791 mp, livada intravilan situat in com.Maneciu, sat Maneciu Pamanteni, jud.Prahova si 6507 mp , livada intravilan situat in com.Maneciu, sat Maneciu Pamanteni, jud.Prahova, suprafete mentionate in titlul de proprietate nr.69809/06.05.1997 eliberat de Comisia Judeteana Prahova de pe urma defunctului Ionescu A Vasile si identificate prin raportul de expertiza topografica Bahudu Vasile. Constata ca pe tulpina defunctei Nicolae Olimpia, decedata la data de 20.12.2008, mostenitorii legali ai acestuia respectiv defunctul Nicolae Cristian cu mostenitorii N****** A******, N****** S***** D***** si N****** A****** C******* si Marian Rodica detin cota de 1/3 din terenuri pe care o vor culege impreuna. Constata ca pe tulpina defunctului Ionescu Ion, decedat la data de 20.12.2000, mostenitorii legali ai acestuia respectiv Ionescu Rodica si defuncta Ionescu ( Voinea) Lucia cu mostenitorii Voinea Constantin, Voinea Mircea Laurentiu si Voinea Elena Raluca detin cota de 1/3 din terenuri pe care o vor culege impreuna. Constata ca pe tulpina defunctului Ionescu Gheorghe, decedat la data de 27.11.2000, mostenitorii legali ai acestuia sunt defuncta Ionescu Maria cu mostenitorii Gogan Marcela si Ionescu Gheorghe care detin cota de 1/3 din terenuri pe care o vor culege impreuna. Desemneaza expertul topo Bahudu Vasile sa efectueze propunerile de lotizare, urmand sa tina seama de optiunile partilor, posesia exercitata asupra terenurilor, sa evite faramitarea acestora si stabilirea unor sulte prea mari. Se va emite adresa catre expert. Stabileste termen la data de 23.02.2021 , dupa ora 10,30, cu citarea partilor. Pronunţata in şedinţa publica, azi, 08.12.2020.
Incheiere de sedinta din 08.12.2020În vederea deliberarii, dispune amânarea pronunţării la data de 08.12.2020 .
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 24.11.2020Pentru depunere de concluzii scrise si in vederea deliberarii, dispune amânarea pronunţării la data de 24.11.2020 .
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 17.11.2020Lipsa de procedură cu pârâta Marin Rodica.
Incheiere de sedinta din 06.10.2020Pentru precizarea actiunii in raport de expertiza topografică întocmită in cauză.
Incheiere de sedinta din 22.09.2020Potrivit art. 42 alin. (6) din Decretul nr. 195/16 martie 2020, prezentul dosar se suspendă de plin drept pe durata stării de urgenţă instituită prin decretul antemenţionat , fără a fi necesară efectuarea vreunui act de procedură în acest sens. Potrivit art. 42 alin. (8) din Decretul nr. 195/16 martie 2020, judecarea prezentului dosar se va relua, din oficiu, urmând ca în termen de 10 zile de la încetarea stării de urgentă, instanţa de judecată să ia masuri pentru fixarea termenelor de judecată si citarea părţilor.
Rezolutie din 07.04.2020Având în vedere Hotărârea nr.2/29.01.2020 a Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul acestei instanţe, prin care s-a dispus suspendarea activităţii Judecătoriei Vălenii de Munte pe perioadă nedeterminată dispune amânarea judecatii cauzei.
Incheiere de sedinta din 04.02.2020administrare probe
Incheiere de sedinta din 12.11.2019lipsa de procedură
Incheiere de sedinta din 15.10.2019