D******* S****** B**** Î* R************ R***** N******** A P******** R*******
ApelantU******* A************ T********** A C****** C*** R************ P*** P*****
IntimatU******* A************ T********** A C****** H****** D* T**** R************ P*** P*****
IntimatO****** D* C******* Ş* P********** I********* B****
IntimatB***** D* C******* Ş* P********** I********* S******
IntimatRespinge apelul declarat de către apelantul Statul Român Prin Ministerul Finanţelor Publice împotriva sentinţei civilă nr. 5859/28.10.2019 a Judecătoriei Oradea. Admite apelul declarat de către apelanta Direcţia Silvică Bihor, în contradictoriu cu pârâţii Comuna Cefa, Comuna Husasău De Tinca şi Statul Român Prin Ministerul Finanţelor Publice, împotriva sentinţei civilă nr. 5859/28.10.2019 a Judecătoriei Oradea pe care o schimbă în parte, după cum urmează: Admite în parte cererea formulată de reclamanta Direcţia Silvică Bihor în contradictoriu cu pârâţii Comuna Cefa, Comuna Husasău De Tinca şi Statul Român Prin Ministerul Finanţelor Publice. Constată dreptul de proprietate al RNP Romsilva - Direcţia Silvică Bihor - Ocolul Silvic Tinca asupra celor două construc?ii edificate de aceasta pe nr. top. 482/1 Husasău de Tinca, respectiv C1, cu destinaţia cabană vânătoare, canton Silvic Peri, regim înălţime S+P+M, suprafaţa construită la sol 241 mp, suprafaţă construită desfăşurată 723 mp şi C2, cu destinaţia anexă, construită anterior 1969, în regim P, pe fundaţie de beton, zidărie din cărămidă, acoperiş tip şarpantă, învelitoare din ţiglă, suprafaţa desfăşurată 121 mp. Dispune întabularea în cartea funciară a dreptului de proprietate al RNP Romsilva-Direcţia Silvică Bihor – Ocolul Silvic Tinca asupra construcţiilor mai sus identificate, în CF 54913 Husasău de Tinca. Respinge cererea de intervenţie accesorie formulată de intervenienţii Lucaci Elvira Maria şi Lucaci Gavril. Menţine restul dispoziţiilor sentinţei apelate, care nu sunt contradictorii cu prezenta decizie. Cu drept de recurs în termen de 30 zile de la comunicare, calea de atac se depune la Tribunalul Bihor. Pronun?ată în şedinţă publică, azi, 15.06.2020.
Hotarare 347/2020 din 15.06.2020Amână pronunţarea în cauză pentru data de 15 iunie 2020
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 02.06.2020Pentru a se depune obiective cu privire la efectuarea unei eventuale expertize în construcţii
Incheiere de sedinta din 19.05.2020Constatând ivită divergenţa asupra soluţiei privind cele două apeluri, dispune repunerea cauzei pe rol şi constituirea completului de divergenţă prin includerea în complet a judecătorului aflat pe planificarea de permanenţă. Fixează termen pentru soluţionarea cererii la termenul din 19.05.2020, cam. 10, ora 09.30 in vederea constituirii completului de divergenţă, pentru când se vor cita părţile. Pronunţată în şedinţa publică din 16.03.2020 .
Incheiere de sedinta din 16.03.2020Amână pronun?area în cauză pentru data de 16 martie 2020
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 09.03.2020Amână pronunţarea în cauză pentru data de 9 martie 2020
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 25.02.2020