R*** S*******
ReclamantO***** A********
ReclamantG**** E****
ReclamantC****** L***** P** A******** L****** F******* F****** V*******
PârâtC****** J******** P** S********* D******** D* P********** P****** A***** T********** B****
PârâtRespinge, ca neîntemeiată, excepţia inadmisibilităţii invocată de către pârâta Comisia Locală Verneşti. Admite în parte acţiunea civilă având ca obiect fond funciar formulată de către reclamanţii R*** S*******, O***** A********, G**** E**** în contradictoriu cu pârâţii Comisia Locală pentru aplicarea legilor fondului funciar a Comunei Verneşti, Primarul Comunei Verneşti şi Comisia Judeţeană pentru Stabilirea dreptului de proprietate asupra terenurilor Buzău. Obligă pârâta Comisia Locală pentru aplicarea legilor fondului funciar a Comunei Verneşti la întocmirea şi înaintarea documentaţiei către Comisia Judeţeană în vederea eliberării titlului de proprietate pentru suprafaţa de 6,5 ha teren categoria de folosinţă pădure şi 6,8 ha teren categoria de folosinţă arabil. Obligă pârâta Comisia Judeţeană pentru Stabilirea dreptului de proprietate asupra terenurilor Buzău la eliberarea titlului de proprietate pentru suprafaţa de 6,5 ha teren categoria de folosinţă pădure şi 6,8 ha teren categoria de folosinţă arabil. Respinge, ca neîntemeiat, capătul de cerere privind obligarea Primarului Comunei Verneşti la plata de daune materiale în cuantum de 80.000 lei. Respinge, ca neîntemeiat, capătul de cerere privind obligarea Primarului Comunei Verneşti la plata de daune morale în cuantum de 40.000 lei. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Buzău sub sancţiunea nulităţii. Pronunţată potrivit art. 396 alin. 2 C.proc.civ. prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 04.11.2021.
Hotarare 5866/2021 din 04.11.2021Amână pronunţarea la data de 04.11.2021. Pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată astăzi, 29.10.2021, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 29.10.2021Amână pronunţarea la data de 29.10.2021. Pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată astăzi, 21.10.2021, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 21.10.2021Amână pronunţarea la data de 21.10.2021. Pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 08.10.2021.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 08.10.2021Pentru a se reveni cu adresă către cele două comisii de fond funciar.
Incheiere de sedinta din 13.08.2021Pentru administrarea probatoriului încuviinţat.
Incheiere de sedinta din 14.05.2021