C**** C****
InculpatÎn temeiul art. 335 alin. 1 Cod penal, cu aplicarea art. 38 alin. 1 Cod penal ?i cu aplicarea art. 374 alin. 4, art. 375 şi art. 396 alin. 10 Cod procedură penală, condamnă pe inculpatul C**** C****, la pedeapsa de 9 (nouă) luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere. 2. În temeiul art. 334 alin. 1 Cod penal, cu aplicarea art. 38 alin. 1 Cod penal ?i cu aplicarea art. 374 alin. 4, art. 375 şi art. 396 alin. 10 Cod procedură penală, raportat la art. 61 alin. 2 şi 4 Cod penal, condamnă pe inculpatul C**** C**** la pedeapsa amenzii în cuantum de 1.400 lei calculată prin înmulţirea unui număr de 140 zile-amendă cu suma de 10 lei corespunzătoare unei zile-amendă, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui vehicul neînmatriculat. În baza art. 39 alin. (1) lit. d) raportat la art. 38 alin. (1) Cod penal, aplică inculpatului C**** C**** (fiul lui, născut la data de, domiciliat în ?i cu re?edin?a fără forme legale în , CNP,cetăţean român, pedeapsa de 9(nouă) luni închisoare, la care adaugă în întregime pedeapsa amenzii în cuantum de 1.400 lei. În baza art.91 Cod penal dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei de 9(nouă) luni închisoare aplicată inculpatului C**** C**** şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani, conform dispoziţiilor art.92 Cod penal. În baza art.93 alin.1 Cod penal obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Harghita, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art.93 alin.2 lit. b Cod penal impune condamnatului să execute următoarea obligaţie: să frecventeze unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de către Serviciul de probaţiune de pe lângă Tribunalul Harghita sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art.93 alin.3 Cod penal, pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei comunei Ditrău sau în cadrul Primăriei com. Remetea pe o perioadă de 60 de zile lucrătoare. În baza art.91 alin.4 Cod penal atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art.96 Cod penal. În baza art. 274 alin.1 Cod procedură penală obligă pe inculpat la plata sumei de 300 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat, din care 140 lei în cursul urmăririi penale. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţă publică, azi 4.03.2022.
Hotarare 62/2022 din 04.03.2022având nevoie de timp pentru a delibera, amână pronunţarea la data de 04.03.2022
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 25.02.2022Având nevoie pentru a delibera, amână pronunţarea la data de 25.02.2022
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 25.01.2022Având în vedere lipsa inculpatului, şi pentru a emite mandat de aducere, amână cauza.
Incheiere de sedinta din 23.11.2021În vederea citării prin mandat de aducere a inculpatului, se amână cauza.
Incheiere de sedinta din 19.10.2021În vederea repetării procedurii de citare.
Incheiere de sedinta din 22.06.2021Având în vedere lipsa inculpatului de la acest termen de judecată, va amâna cauza.
Incheiere de sedinta din 20.04.2021