S****** V* V*****
InculpatS****** D*** E***** P*** R*********** L**** V**** ( f**** V******* D*** M****
Parte vătămatăÎn baza art. 396 alin.1 Cod de procedură penală condamnă pe inculpatul SV, fiul lui .., cu antecedente penale, pentru comiterea infracţiunii de abandon de familie, prevăzută de art. 378, alin. 1, lit. c Cod penal (faptă comisă în perioada ianuarie 2014 şi până în prezent în dauna părţii vătămate minore SDE), la pedeapsa de 1 an şi 6 luni închisoare.Conform art. 91 Cod penal rap. la art. 92 alin. 1 Cod penal, dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei închisorii aplicată inculpatului, sens în care stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani.Atrage atenţia inculpatei asupra dispoziţiilor art. 96 Cod penal. În baza art. 93 alin. 1 Cod penal inculpatul SV urmează a respecta pe durata termenului de supraveghere de 2 ani următoarele măsuri de supraveghere :•să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Bistriţa-Năsăud, la datele fixate de acesta;•să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;•să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile;•să comunice schimbarea locului de muncă;•să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă.În baza art. 93 alin. 2 lit. b Cod penal obligă inculpatul SV ca pe parcursul termenului de supraveghere să urmeze un program de reintegrare socială.În baza art. 93 alin. 3 Cod penal obligă inculpatul SV ca pe parcursul termenului de supraveghere să presteze 60 de zile de muncă neremunerată în folosul comunităţii în domeniul serviciilor publice (întreţinere locuri de agrement, parcuri şi drumuri, salubrizarea localităţii, activităţi în folosul unităţilor şcolare, educative sau socio-culturale) în cadrul Primăriei comunei Josenii Bârgăului, jud. Bistriţa-Năsăud, sau în cadrul unui lăcaş de cult din comunitate. În baza art. 274 alin. 1 Cod de procedură penală, obligă inculpatul la plata sumei de 4.000 de lei cu titlul de cheltuieli judiciare în favoarea statului. În baza art. 276 alin. 1 Cod de procedură penală, obligă inculpatul la plata sumei de 2.500 de lei către partea vătămată SDE, cu titlul de cheltuieli judiciare avansate de partea vătămată.Cu drept de apel în 10 zile de la comunicare.Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia inculpatului şi procurorului prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 19.11.2021.
Hotarare 1210/2021 din 19.11.2021amânare de pronunţare la data de 19.11.2021
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 30.09.2021audiere martor
Incheiere de sedinta din 03.06.2021audiere martori
Incheiere de sedinta din 01.04.2021audiere martori
Incheiere de sedinta din 11.03.2021amânat pentru prezentarea inculpatului
Incheiere de sedinta din 18.02.2021acordă un nou termen de judecată la solicitarea reprezentanţilor părţilor
Incheiere de sedinta din 22.01.2021se va cita inculpatul prin notă telefonică, cu scrisoare recomandată de la adresa din Spania şi de la adresa de domiciliu din România.
Incheiere de sedinta din 30.10.2020acordă un nou termen de judecată la solicitarea apărătorului inculpatului pentru a-şi preciza poziţia.
Incheiere de sedinta din 02.10.2020