R*** I***********
InculpatÎn baza art. 396 alin. 1, 4 şi 10 Cod de procedura penală, raportat la raportat la art. 83 şi la art. 335 alin. 1 Cod penal, stabileşte pedeapsa de 9 luni închisoare în sarcina inculpatului RUSU IOAN NICOLAE, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul fără permis de conducere . În baza art. 83 alin. 1 Cod penal amână aplicarea pedepsei pe un termen de supraveghere de 2 ani stabilit în condiţiile art. 84 Cod penal, de la data rămânerii definitive a prezentei sentinţe. În baza art. 85 alin. 1 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, inculpatul este obligat să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Braşov, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 85 alin. 2 lit. b Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, obligă inculpatul să presteze 30 de zile de muncă neremunerată în folosul comunităţii, în cadrul Primăriei Comunei Şoarş sau în cadrul Primăriei Municipiului Făgăraş. În baza art. 86 alin. 1 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. 1 lit. c) - e) Cod penal se comunică Serviciului de Probaţiune Braşov. În baza art. 404 alin. 3 Cod de procedura penală, atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. În temeiul art. 274 alin. 1 Cod de procedura penală, obligă inculpatul la plata sumei de 300 de lei, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat. Cu drept de apel, în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 19.01.2021.
Hotarare 17/2021 din 19.01.2021Avându-se în vedere complexitatea cauzei, precum şi lipsa de timp pentru a delibera, faţă de dispoziţiile art. 391 C. pr. pen., urmează să stabilească pronunţarea hotărârii la data de 19.01.2021.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 14.01.2021Amână cauza la data de 14.01.2021, ora 11.00, în vederea vederea prezentării inculpatului în faţa instanţei de judecată.
Incheiere de sedinta din 19.11.2020Amână cauza la data de 19.11.2020, ora 11.00, în vederea realizării măsurilor dispuse prin încheierea de şedinţă.
Incheiere de sedinta din 22.10.2020