D******* M******
InculpatRespinge cererea de înlăturare a omisiunii strecurată în cuprinsul sentinţei penale nr. 132 din 14 iunie 2021, formulată de avocat Gavril Elena. Cu apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa camerei de consiliu din 05 august 2021.
Incheiere indreptare eroare materiala din 05.08.2021Condamnă inculpatul DM la o pedeapsă de 1 an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe faptă prevăzută de art. 336 alin.1 CP cu aplicarea art. 396 alin.10 CPP. Condamnă inculpatul la o pedeapsă de 9 luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere, prevăzută de art. 335 alin. 1 CP cu aplicarea art.396 alin.10 CPP. Constată că faptele din prezenta cauză au fost săvârşite în condiţiile concursului de infracţiuni prevăzut de art. 38 alin. 1 CP. În temeiul art. 39 alin.1 lit. b) CP stabileşte pedeapsa cea mai grea de 1 an închisoare la care se va adăuga un spor de 3 luni, rezultând în final pedeapsa de 1 an şi 3 luni închisoare. În baza art. 91 CP dispune suspendarea condiţionată sub supraveghere a executării pedepsei. În temeiul art. 92 CP stabileşte un termen de încercare de 2 ani. În baza art. 93 alin. 1 CP obligă inculpatul la respectarea următoarelor măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de probaţiune, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În temeiul art. 93 alin.2 CP pe durata termenului de încercare inculpatul are obligaţia să frecventeze programele de reintegrare socială derulate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate apreciate ca adecvate de către Serviciul de probaţiune. În baza art.93 alin.3 CP stabileşte ca să presteze timp de 60 de zile o activitate neremunerată în cadrul Primăriei municipiului Fălticeni sau Primăriei comunei Forăşti, programul de executare al acestei activităţi va fi stabilit de către Serviciul de Probaţiune Suceava. În baza art. 404 alin. 2 CPP atrage atenţia inculpatului cu privire la dispoziţiile art. 96 N.C.pen. referitoare la revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere. În temeiul art.404 alin. 2 CPP atrage atenţia inculpatului că în cazul în care nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse prin prezenta hotărâre, instanţa va revoca suspendarea şi va dispune executarea pedepsei închisorii. În baza art. 274 alin. 1 CPP obligă inculpatul la plata către stat a sumei de 600 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat, din care suma de 440 lei din cursul urmăririi penale. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 14 iunie 2021.
Hotarare 132/2021 din 14.06.2021Amână pronunţarea cauzei la data de 14 iunie 2021. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 03 iunie 2021.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 03.06.2021Amână pronunţarea cauzei la data de 03 iunie 2021. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 20 mai 2021.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 20.05.2021Amână pronunţarea cauzei la data de 20 mai 2021. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 13 mai 2021.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 13.05.2021Amână pronunţarea cauzei la data de 13 mai 2021. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 6 mai 2021.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 07.05.2021Amână pronunţarea cauzei la data de 07 mai 2021. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 5 mai 2021.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 05.05.2021Amână pronunţarea cauzei la data de 05 mai 2021. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 21 aprilie 2021.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 21.04.2021